Reklama

Niedziela Częstochowska

Obdarowani dobrem

Wiara bez czynów miłości jest martwa – zaznaczył abp Wacław Depo podczas Wigilii przygotowanej przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Niedziela częstochowska 2/2026, str. III

[ TEMATY ]

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

Karol Porwich/Niedziela

Wolontariusze Caritas zgrabnie krzątali się między stołami

Wolontariusze Caritas zgrabnie krzątali się między stołami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W budynku przy ul. Ogrodowej odbyła się 23 grudnia Wigilia dla potrzebujących z regionu Częstochowy. Wśród uczestników były osoby bezdomne, ubogie i samotne. Podczas spotkania był czas na życzenia i ciepły świąteczny posiłek, a wszystko odbyło się w radosnym nastroju przy kolędach, które śpiewał chór archikatedralny Basilica Cantans.

Dobrzy ludzie

– Przyszli tutaj wspaniali ludzie. Może wyglądają, jak wyglądają, ale mają bardzo dużo ciepła, które widać w ich oczach. Składając sobie życzenia, wyrażają troskę o siebie nawzajem, bo jak mówią o zdrowiu, to wiedzą, co to znaczy utracić zdrowie. Jak mówią o przyjaźni, wiedzą, co to znaczy utracić przyjaciół. Ich słowa brzmią więc inaczej, lepiej, głębiej – zaznaczył ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, dla którego jest to świadectwo, że każdy człowiek, niezależnie od tego, w jakiej sytuacji się znajduje, ma w sobie dobro.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tradycja

Reklama

Arcybiskup Depo w słowach wypowiedzianych do uczestników Wigilii podał przykłady celebrowania świąt Bożego Narodzenia w różnych krajach europejskich. Wskazał na zanikającą albo nieistniejącą tradycję dzielenia się opłatkiem i wymienił przykłady zupełnie innego sposobu celebrowania świąt Narodzenia Pańskiego. W ostatnim słowie metropolita częstochowski powiedział: – Jezus nie jest bohaterem z przeszłości, nie jest super człowiekiem, ale jest Synem Boga, który stał się człowiekiem dla naszego zbawienia. Dlatego dzisiaj czcimy tę tajemnicę miłości objawionej i nią się dzielimy, tak jak tym chlebem i życzeniami na nowy rok Pański 2026 – pokoju na całym świecie i w naszych sercach.

Wielki dar

Wolontariusze pomagali już na tydzień przed uroczystą Wigilią. Przygotowanie stołów, pakowanie paczek z żywnością, które otrzymali przybyli na wieczerzę goście, to tylko niektóre z zadań, które wykonali. Należy podkreślić, że sama obecność wolontariuszy, ich bezinteresowna pomoc były już wielkim darem. Nie sposób było pominąć widoku młodych ludzi, którzy zgrabnie krzątali się między stołami. Była to licznie przybyła młodzież z częstochowskich szkół, która zainspirowana możliwością pomocy drugiemu człowiekowi, bardzo ten fakt przeżywała. – Pani Dorota Pietruszewska, nauczycielka języka angielskiego, zaproponowała nam, żebyśmy pomogli ludziom starszym i bezdomnym. Zgodziliśmy się bez zawahania – tłumaczy Julia ze Szkoły Podstawowej nr 36 im. Polskich Olimpijczyków w Częstochowie, która przybyła na Wigilię wraz z dwanaściorgiem kolegów i koleżanek z klas siódmych i ósmych.

Udział tak wielu młodych wolontariuszy był dla każdego miłym i mocnym widokiem. – Dla mnie osobiście jest to nadzieja, która przywraca człowiekowi wiarę w to, że mamy fantastyczne młode pokolenie – zaznaczył ks. Bator. – Święty Jakub Apostoł napisał, że wiara bez uczynków jest martwa. Jako dzieci Boga jesteśmy zobowiązani od momentu naszego chrztu do tego, żeby zauważać drugiego człowieka, bo w nim też widzimy rodzącego się Boga, który jest z nami. Dlatego to jest misja i obowiązek, który wypełniamy – podkreślił w rozmowie z Niedzielą abp Depo.

2026-01-05 19:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas rusza z kampanią na rzecz osób w kryzysie bezdomności

[ TEMATY ]

Caritas

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

Caritas Polska

Caritas Polska

Prawie 2 miliony Polaków żyje w skrajnej biedzie, a na ulicach miast „mieszka” przynajmniej 53 tys. ludzi. Nikt tego nie planuje. Nikt nie chce tak żyć. W Światowym Dniu Ubogich Caritas rusza z kampanią, której celem jest przypomnienie, że to nie anonimowa statystyka, tylko ludzkie historie, które warto usłyszeć. U pana Łukasza zaczęło się od tego, że ojciec faworyzował jego brata, a on wpadł w złe towarzystwo, jak twierdzi, na złość ojcu. Tak minęło mu kilkadziesiąt lat. Ania zakochała się w mężczyźnie, który stosował przemoc, uciekła. Później miesiące spała w samochodzie, krążąc gdzieś pomiędzy Wejherowem a Sopotem. Zbyszek całe życie pływał po świecie, nigdy nie założył rodziny - dziś zdrowie już nie pozwala wsiąść na statek, a on nie ma dokąd wracać. Czy masz pewność, że podobne sytuacje nie staną się kiedyś Twoją historią? A co, gdybyś Ty nie miał dokąd pójść?

- W Polsce jest ponad 53 tys. bezdomnych, jednak mówi się o niedoszacowaniu statystyk.
CZYTAJ DALEJ

Siostry Matki Teresy uniewinnione od zarzutów handlu dziećmi

Sąd w indyjskim stanie Jharkhand uniewinnił zakonnicę ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości i dwie inne oskarżone w nagłośnionej na całym świecie sprawie o domniemany handel ludźmi. Kończy to ośmioletnie postępowanie prawne, które doprowadziło do poważnych oskarżeń wobec zgromadzenia założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty (1910-1997).

Decyzja Sądu Rejonowego w Ranchi z 18 czerwca dotyczy Siostry Concilii MC, która została aresztowana w 2018 roku wraz z dwiema pracownicami domu dla niezamężnych matek w mieście Ranchi. W oparciu o skargę złożoną przez lokalną agencję ochrony dzieci, zostały one oskarżone o nielegalne przekazanie 14-dniowego niemowlęcia. W trakcie postępowania oskarżona została początkowo tymczasowo aresztowana, a zwolniono ją za kaucją dopiero po 14 miesiącach. Wcześniej wniosek o przedterminowe zwolnienie odrzucił Sąd Najwyższy Indii.
CZYTAJ DALEJ

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

2026-06-24 18:18

[ TEMATY ]

eutanazja

Holandia

adobe.stock.pl

Po raz pierwszy w Holandii lekarz zakończył życie nieuleczalnie chorego małego dziecka; zgłoszenie w tej sprawie trafiło pod koniec ub. roku do specjalnej komisji oceniającej takie przypadki – podał w poniedziałek holenderski nadawca publiczny NOS.

Minister zdrowia Holandii Sophie Hermans poinformowała parlament, że zgłoszenie dotyczące pierwszego takiego przypadku wpłynęło pod koniec ubiegłego roku do specjalnej komisji powołanej do oceny tego rodzaju spraw. Komisja zapoznała się z przypadkiem i rozmawiała z lekarzem, który uczestniczył w zakończeniu życia dziecka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję