Reklama

Niedziela plus

Katowice

Punkt na drodze wiary

W Katowicach od ponad 30 lat działa Wspólnota Dobrego Pasterza. Prowadzi ona trzy domy dla osób ubogich i uzależnionych i została uhonorowana szczególną nagrodą.

Niedziela Plus 2/2026, str. VIII

[ TEMATY ]

Katowice

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Katowic prawdopodobnie na początku 1934 r., a osiedlili się przy Konwencie Bonifratrów w Katowicach-Bogucicach, aby głosić rekolekcje i misje parafialne w języku polskim i niemieckim.

Oblaci

Rozpoczęli budowę klasztoru i kaplicy na Koszutce, które zostały poświęcone w 1937 r. W latach wojennych dom w Katowicach został przyłączony do Niemieckiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej , a w 1940 r. erygowano go na samodzielną parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa, co miało uchronić klasztor i kościół od grabieży przez okupantów niemieckich. W 1945 r. powrócili polscy oblaci, którzy przystąpili do odbudowy. Mieszkający tu oblaci są zaangażowani w duszpasterstwo parafialne i rekolekcyjne, a także sprawują posługę w stałym konfesjonale, są kapelanami sióstr zakonnych oraz Szpitala Bonifratrów, a także są zaangażowani w duszpasterstwo specjalistyczne osób głuchych i zmagających się z uzależnieniami. Aktualnym przełożonym domu jest o. Franciszek Bok.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nagroda

Podczas ubiegłorocznych, grudniowych uroczystości odpustowych w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętrzej Maryi Panny Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Andrzej Przybylski, który na zakończenie Eucharystii wręczył tegoroczną Nagrodę im. bł. ks. Emila Szramka – otrzymała ją Wspólnota Dobrego Pasterza. Okolicznościową laudację wygłosił ks. Stanisław Puchała, członek kapituły nagrody, w której podkreślił, że Wspólnota Dobrego Pasterza od ponad 30 lat angażuje się w pomoc osobom w kryzysie – ubogim, bezdomnym, uzależnionym i ich rodzinom. Jej członkowie sami doświadczyli kiedyś Bożej miłości i uzdrowienia, co dziś przekuwają w konkretne świadectwo Ewangelii: troskę o człowieka, obecność tam, gdzie dominują samotność i rozpacz.

Inicjatywy

Wspólnota Dobrego Pasterza to katolicka wspólnota charytatywno-duszpasterska, która od ponad trzech dekad skupia się na służbie osobom ubogim, bezdomnym, uzależnionym i ich rodzinom, starając się realnie przywracać im nadzieję i godność. Wśród podejmowanych przez wspólnotę inicjatyw jest m.in. akcja „Zupa w Kato” – nie tylko dostarczanie posiłku, ale przede wszystkim stworzenie przestrzeni spotkania i rozmowy z osobami marginalizowanymi. Jak powiedział asystent kościelny wspólnoty o. Andrzej Kordek, oblat: – Nagroda ma być dla wspólnoty bodźcem, by z odnowionym zaangażowaniem kontynuowała swoją misję. Wspólnota działa przez trzy stałe placówki: Punkt Misyjny i Pomocy Kryzysowej, Klubokawiarnię Wysoki Zamek i Dom Życia. W Punkcie Misyjnym osoby w kryzysie mogą znaleźć pierwszy kontakt – rozmowę, wsparcie przy formalnościach, wskazanie ośrodków leczenia uzależnień. W Wysokim Zamku – miejscu integracji i działań profilaktycznych – organizowane są spotkania, koncerty, warsztaty i imprezy bez alkoholu, co daje szansę na zdrową formę wspólnotowego życia. Dom Życia natomiast to schronienie dla tych, którzy szukają stałego wsparcia: to miejsce, w którym można odbudować stabilność, zyskać życiowe kompetencje, odnaleźć rodzinę--wspólnotę, gdy dotychczasowe więzi zostały zerwane. Za pomocą w postaci fizycznego schronienia i posiłku idzie jednak głębsza misja – duchowe towarzyszenie. Wspólnota regularnie organizuje modlitwy, wspólne celebrowanie Eucharystii, spotkania, dzielenie się słowem Bożym i świadectwami. Dla wielu uczestników to nie tylko pomoc socjalna, lecz także punkt zwrotny na drodze wiary i odnowy osobistej. To trwała odpowiedź Kościoła na realne potrzeby najsłabszych, realizowana z przekonaniem, że każda osoba zasługuje na godność, szansę i nadzieję. /I.C.

Źródło: oblaci.pl

2026-01-05 19:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boży komandos

Wiele razy obserwowałem, jak ks. Tadeusz „zaczepiał” osoby na ulicy pytaniem: „Panna? Kawaler?”, i zapraszał do duszpasterstwa. Tę otwartość, odwagę i poczucie humoru bardzo u niego cenię – przyznaje Rafał.

Grupa 33 w całej Polsce gromadzi osoby stanu wolnego (panny i kawalerów) w różnym wieku, które nie wstąpiły w związki małżeńskie. Kronika wspólnoty rozpoczyna się od relacji z jednego z wakacyjnych wyjazdów chorzowskiej „młodzieży pracującej” do Paryża w 1994 r. Wycieczkę poprzedziło spotkanie modlitewne prowadzone metodą tzw. Kursu Filipa w Brennej Leśnicy w dniach 27-29 maja tego samego roku.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: Eucharystia sakramentem jedności i zadatkiem Królestwa Bożego

2026-06-24 10:23

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

O tajemnicy Eucharystii jako sakramencie jedności i zadatku przyszłego Królestwa Bożego mówił dziś Ojciec Święty podczas ostatniej przed wakacyjną przerwą audiencji ogólnej. Papież kontynuował omawianie Konstytucji Sacrosanctum Concilium II Soboru Watykańskiego o liturgii świętej.

Kontynuujemy Katechezy o dokumentach Soboru Watykańskiego II, w szczególności o Konstytucji Sacrosanctum Concilium (SC) o liturgii świętej.
CZYTAJ DALEJ

Miarą każdej autentycznej miłości jest Bóg

2026-06-25 09:05

[ TEMATY ]

O. prof. Zdzisław Kijas

pixabay.com

Miarą każdej autentycznej miłości jest Bóg. W nim, niczym w lustrze, winien przeglądać się każdy, kto deklaruje komuś miłość, w tym także swoim rodzicom.

Jezus powiedział do swoich apostołów: «Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał. Kto przyjmuje proroka jako proroka, nagrodę proroka otrzyma. Kto przyjmuje sprawiedliwego jako sprawiedliwego, nagrodę sprawiedliwego otrzyma. Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego że jest uczniem, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody».
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję