Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź

Ku modlitwie serca

W parafii Matki Boskiej Fatimskiej zawiązała się wspólnota praktykująca modlitwę Jezusową.

Niedziela łódzka 1/2026, str. III

[ TEMATY ]

Łódź

Zuzanna Lickiewicz

Uczestnicy spotkań modlitewnych

Uczestnicy spotkań modlitewnych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Benedyktyn o. Brunon Koniecko podczas pierwszego ze spotkań wyjaśnił, że grupy modlitwy Jezusowej są kolejnym elementem działalności opactwa tynieckiego wokół modlitwy Jezusowej i Filokalii. – Obecnie istnieją cztery takie grupy w Polsce. Każdy chrześcijanin, który pragnie konkretnej drogi duchowej, rozwoju i pogłębienia wiary, wspólnoty czy prostego i cichego spotkania z Bogiem, może dołączyć do takiej grupy. Wszystkie one są związane z opactwem benedyktynów w Tyńcu jako ich centrum duchowym. Ten klasztor udziela wsparcia przy prowadzeniu spotkań oraz zaprasza do podjęcia programu formacyjnego. Grupy spotykają się zazwyczaj co tydzień na wspólnej modlitwie w ciszy, konferencji i wymianie duchowej. To, co je łączy, to nie tylko więź z opactwem, ale przede wszystkim duchowość oparta na modlitwie Jezusowej – mówił o. Koniecko.

Duchowym opiekunem łódzkiej wspólnoty został ks. Przemysław Szewczyk, patrolog i tłumacz dzieł Ojców Kościoła. – Modlitwa Jezusowa jest tradycją Kościołów wschodnich; na Zachodzie jej miejsce zajmuje Różaniec i medytacja oparta na tajemnicach życia Jezusa i Maryi. Praktyka modlitwy Jezusowej jest znakiem jedności wszystkich tradycji chrześcijańskich oraz wyraźnym dowodem na to, że mamy udział w dziedzictwie także tych tradycji, które nie są nasze w całości, ale z których wiele elementów mamy prawo, a nawet obowiązek, czerpać – powiedział ks. Szewczyk

Formację w nowo powstałej wspólnocie prowadzą animatorzy świeccy. – Natchnienie do założenia grupy uwielbiającej Imię Jezus pojawiło się w styczniu podczas rekolekcji w Tyńcu. Myśl dojrzewała, choć trudno było mi podjąć inicjatywę ze względu na zaangażowanie w formację małżeństw. Decydujący impuls dała rozmowa z koordynatorem tynieckiej grupy i o. Brunonem Koniecko. Na modlitwie przychodziły kolejne natchnienia: kogo zaprosić do współprowadzenia i opieki duchowej oraz w jakim miejscu utworzyć grupę. Tak powstała wspólnota szesnastu osób, która stała się dla mnie doświadczeniem Kościoła trwającego w ciszy, kontemplacji i braterskiej miłości, odpowiadającego na wezwanie Chrystusa do miłowania Boga i bliźniego – mówi animatorka Wioletta. Spotkania wspólnoty odbywają się w czwartki po Mszy św. o 18.30 w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Łodzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2025-12-30 11:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: my musimy się nauczyć widzieć ludzi, do których nas Pan posyła! – spotkanie SESA w Łodzi

[ TEMATY ]

Łódź

abp Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Kard. Grzegorz Ryś

W Wyższym Seminarium Duchownym zakończyło się ogólnopolskie spotkanie Szkół Ewangelizacji Świętego Andrzeja (SESA). Jak informuje o. Krzysztof Czerwionka, było to jesienne spotkanie dyrektorów i odpowiedzialnych za lokalne Szkoły Ewangelizacji Świętego Andrzeja. Do dzisiaj na terenie Polski funkcjonowało 67 szkół, a dziś zostały powołane do istnienia dwie nowe szkoły, tym samym jest ich już 69. – podkreśla.

Spotkanie obfitowało w modlitwę, pracę w grupach oraz nauczanie, którego tematem były małe grupy, by oprócz dużych grup ewangelizacyjnych wsparciem były także mniejsze wspólnoty, w których odbywają się spotkania i formacja. - Na dzisiejsze spotkanie do Łodzi przyjechało blisko 70 liderów – duchownych i świeckich – z całej Polski, ale również z Czech i Słowacji – dodaje ks. Czerwionka – dyrektor biura krajowego SESA.
CZYTAJ DALEJ

W cichości pracował, w cichości cierpiał, w cichości umarł

2026-05-02 17:00

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Marek Mendyk

pogrzeb kapłana

ks. Paweł Traczykowski

kapłan diecezji świdnickiej

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Kondukt żałobny z trumną śp. ks. Pawła Traczykowskiego w wałbrzyskiej kolegiacie Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów.

Kondukt żałobny z trumną śp. ks. Pawła Traczykowskiego w wałbrzyskiej kolegiacie Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów.

W kolegiacie Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów pożegnano śp. ks. Pawła Traczykowskiego, wikariusza parafii katedralnej w Świdnicy.

To był pogrzeb kapłana, który odchodził z miejsca, gdzie zaczęła się jego droga wiary. W sobotę 2 maja, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i pierwszą sobotę miesiąca, wałbrzyska kolegiata wypełniła się rodziną, kapłanami, siostrami zakonnymi, parafianami z Wałbrzycha i Świdnicy, przyjaciółmi oraz przedstawicielami środowisk, którym ks. Paweł Traczykowski służył.
CZYTAJ DALEJ

W duchu jedności

2026-05-03 11:36

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W bazylice katedralnej w Sandomierzu sprawowana była uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Liturgii przewodniczył biskup Krzysztof Nitkiewicz, który wraz z wiernymi modlił się o pomyślność i jedność narodu polskiego.

W Eucharystii udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych na czele z burmistrzem miasta Pawłem Niedźwiedziem oraz starostą sandomierskim Marcinem Piwnikiem. Obecni byli żołnierze, policjanci i strażacy, harcerze, a także poczty sztandarowe sandomierskich szkół i instytucji. W uroczystości uczestniczyli mieszkańcy Sandomierza, turyści oraz Rycerstwo Ziemi Sandomierskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję