Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Na służbę dobra

Mimo upływu ponad sześciu wieków św. Jan Kanty w Polsce i w Europie pozostaje świętym znanym, wspominanym i naśladowanym – powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Jana Kantego.

Niedziela bielsko-żywiecka 44/2025, str. I

[ TEMATY ]

Kęty

PB

Procesja z relikwiami św. Jana Kantego

Procesja z relikwiami św. Jana Kantego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszą rocznicę ustanowienia sanktuarium dedykowanego jednemu z patronów diecezji bielsko-żywieckiej 19 października odbyły się uroczystości odpustowe, którym przewodniczył arcybiskup senior archidiecezji warszawskiej.

Witając zebranych w świątyni gości, kustosz sanktuarium ks. Zbigniew Jurasz przypomniał, że święty Jan Kanty jest jednym z trzech głównych patronów Polski, patronem Litwy, dwudziestu trzech parafii w naszym kraju i wielu w świecie. Święty profesor Akademii Krakowskiej patronuje także 39 placówkom edukacyjnym w Polsce. – Przeżywamy dzisiaj pierwszą rocznicę ustanowienia pierwszego w Polsce, w Europie i świecie sanktuarium św. Jana Kantego – podkreślił duszpasterz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii kard. Nycz nakreślił sylwetkę słynnego kęczanina jako wybitnego rodaka, patrona, profesora i wzór do naśladowania w mądrości i czynach miłosierdzia. Purpurat podkreślił, że Jan Kanty jest najsłynniejszym z wielu świętych, których wydała odnowiona przez królową Jadwigę Akademia Krakowska w wieku nazywanym dzisiaj „Felix saeculum Cracoviae”.

Kardynał podjął też refleksję nad mądrością w oparciu o przykład patrona kęckiego sanktuarium. Podkreślił, że ani inteligencja, ani wiedza nie są jeszcze mądrością. Prawdziwa mądrość pojawia się wtedy, gdy człowiek swoje zdolności odda na służbę dobra, które zaplanował Bóg.

Reklama

Emerytowany metropolita warszawski zwrócił uwagę, że mądrość nie jest przywilejem elit. – Nie tylko profesorowie mogą być mądrzy. Mądrość jest dostępna każdemu człowiekowi, który żyje według zasad Ewangelii, w prawdzie i miłości. Proste matki, ojcowie, ludzie codziennej pracy – mogą być naprawdę mądrzy, jeśli kierują się sumieniem i sercem. Tacy ludzie budują rodziny, wspólnoty i społeczeństwa na trwałym fundamencie – zauważył.

Po Mszy św. uczestnicy liturgii w procesji z relikwiami świętego udali się na kęcki rynek. Tam pod pomnikiem dedykowanym najsłynniejszemu kęczaninowi odmówiono modlitwę. Następnie procesja wróciła do świątyni – sanktuarium Jana Kantego, gdzie kardynał pobłogosławił wiernych relikwiami.

W uroczystościach wzięli udział kapłani dekanatu kęckiego i zaproszeni goście. Obecni byli przedstawiciele władz lokalnych i wojewódzkich. Wśród pielgrzymów przybyłych na uroczystość znaleźli się także członkowie Bractwa św. Jana Kantego z Lublina, przedstawiciele parafii z Rumii dedykowanej świętemu Janowi. Modlili się górale, członkowie różnych wspólnot życia społecznego i religijnego. Po liturgii na przykościelnym terenie odbył się parafialny festyn Świętojański przygotowany m.in. przez kęckie Bractwo św. Jana Kantego.

2025-10-28 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłość – istota świąt

Niedziela bielsko-żywiecka 1/2024, str. I

[ TEMATY ]

Kęty

Robert Karp

Uroczysta Pasterka w miejscu narodzenia św. Jana Kantego

Uroczysta Pasterka w miejscu narodzenia św. Jana Kantego

O dziedzictwie św. Jana Kantego i 800. rocznicy szopki w Greccio mówili w święta pasterze diecezji.

Dokładnie w 550. rocznicę śmierci św. Jana Kantego bp Roman Pindel odprawił uroczystą Pasterkę w kościele Świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach. Celebrację w mieście narodzenia patrona roku rozpoczęto od wniesienia figurki Dzieciątka Jezus do szopki, w której obok pasterzy i Trzech Królów znalazła się również figura świętego kęczanina. W homilii hierarcha podkreślił, że dziedzictwo św. Jana Kantego łączy się ze świętowaniem Bożego Narodzenia. – Mieszkańcy, słysząc o odejściu znanego i szanowanego profesora, uświadomili sobie, że dzięki niemu mogli przez 50 lat codziennie przeżywać Boże Narodzenie. Tyle bowiem czasu spędził nasz święty w tym mieście – zauważył biskup i przypomniał cnoty, którymi cechował się patron naszej diecezji. Odwołując się do postawy Jana Kantego i słów Matki Teresy z Kalkuty o codziennie dziejącym się Bożym Narodzeniu, zaznaczył, że każdy akt miłości i życzliwości wobec drugiego człowieka stanowi okazję do ponownego przeżycia istoty tego święta. – W tym czasie Bożego Narodzenia zastanówmy się, kiedy naprawdę przeżywamy tę chwilę. Nie w świątecznych dekoracjach czy w kościele, ale w moim życiu, w moim sercu, dla innych lub z innymi. Niech św. Jan Kanty, odchodzący do domu Ojca w Wigilię Bożego Narodzenia, pomaga nam w poszukiwaniu odpowiedzi – spuentował bp R. Pindel.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej Niezbędnika Katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Dostępna jest również wersja PDF naszego Niezbędnika!

CZYTAJ DALEJ

„Broń nas i prowadź” – katecheci świeccy zawierzyli swoje dzieło Maryi na Jasnej Górze

2026-01-02 14:32

[ TEMATY ]

zawierzenie

Tomasz Poćwiardowski, Stowarzyszenie Katechetów Świeckich

Z wdzięcznością za dwa lata działalności i z troską o przyszłość wychowania młodego pokolenia członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Katechetów Świeckich pielgrzymowali na Jasną Górę. Podczas Apelu Jasnogórskiego dokonali uroczystego zawierzenia swojej misji oraz obywatelskiej inicjatywy „Tak dla religii i etyki w szkole” Matce Bożej Częstochowskiej.

Na Jasnej Górze, w duchowym sercu Polski, katecheci świeccy stanęli przed obliczem Matki Bożej, by oddać Jej swoją codzienną pracę wychowawczą i społeczne zaangażowanie. Akt Zawierzenia podczas Apelu Jasnogórskiego odczytali członkowie zarządu Stowarzyszenia Katechetów Świeckich: Dorota Chmielewska oraz Dariusz Kwiecień.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję