Reklama

Głos z Torunia

KSM? Gotów!

Ideały Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży są wciąż aktualne dla wielu osób, które chcą formować się na dojrzałych i odpowiedzialnych chrześcijan.

Niedziela toruńska 41/2025, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

Ks. Paweł Śliwiński

Młodych z Lubawy pociąga formacja w KSM-ie

Młodych z Lubawy pociąga formacja w KSM-ie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wrzesień jest dla nas szczególnym czasem, ponieważ 18 września przypada uroczystość patrona KSM. Aby uczcić pamięć o świętym patronie, odwiedziliśmy parafię św. Stanisława Kostki w Złejwsi Wielkiej. Członkowie oddziałów z Chełmży, Torunia oraz Grudziądza wraz z ks. Łukaszem Meszyńskim, asystentem diecezjalnym, uczestniczyli we Mszy św., a po Eucharystii spotkali się na plebanii na poczęstunku dzięki gościnności ks. Wojciecha Murawskiego, proboszcza, byłego asystenta diecezjalnego. Był to radosny czas, podczas którego omówiliśmy plany na przyszłość KSM-u w diecezji.

Dla szukających Boga

Reklama

A dzieje się wiele. Pierwszym ważnym wydarzeniem było odwiedzenie wspólnoty, tworzącej się w Lubawie przy parafii św. Anny. Jej opiekunem jest ks. Paweł Śliwiński. 14 września członkowie zarządu diecezjalnego KSM wyruszyli do Lubawy, aby podczas Mszy św. podzielić się swoim świadectwem bycia w tej wspólnocie i zachęcić młodych, którzy zastanawiają się nad wstąpieniem do KSM-u, pragną znaleźć swoją drogę do Boga lub spędzić czas z rówieśnikami o podobnych wartościach. 19 września zarząd diecezjalny ponownie zawitał do Lubawy, by w węższym gronie poznać młodych ze wspólnoty oraz opowiedzieć, czym jest KSM, jaki jest jego cel, jakie wartości promuje, a także by poznać oczekiwania nowych kandydatów i odpowiedzieć na nurtujące ich pytania. Spotkanie przebiegło w radosnej atmosferze, nie zabrakło gier integracyjnych oraz śmiechu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pogłębić wiarę

To niejedyna wspólnota, która zainteresowała się działaniem KSM-u w naszej diecezji. 21 września członkowie wspólnoty z Grudziądza wraz z asystentem diecezjalnym ruszyli w drogę do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Działdowie, aby tam podczas Mszy św. opowiedzieć o swojej drodze w KSM-ie i zaprosić do dołączenia do wspólnoty. – Jest to wielka radość, kiedy można dzielić się swoją wiarą i miłością do Boga z innymi – powiedziała Weronika, która do KSM-u dołączyła dzięki swoim braciom, a w tym roku może wreszcie złożyć uroczyste przyrzeczenie.

W Działdowie wspólnota formująca się w misji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działa od roku pod opieką ks. Macieja Kozłowskiego. Pomysł wziął się od jednego z ministrantów, który widział działanie KSM-u w diecezji warmińsko-mazurskiej. Dzięki roku doświadczenia we wspólnocie Ola, Magda, Marta, Weronika, Nikola i Ola same stanęły na ambonie, aby opowiedzieć swoje świadectwo. Część z nich wspomniała o wielkiej roli przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania, dzięki czemu chciały pogłębić swoją wiarę i poznać Boga. W październiku zaplanowane jest oficjalne utworzenie oddziału KSM-u w Działdowie.

Plany dla wspólnoty

W dniach 26-28 września zarząd diecezjalny wziął udział w zebraniu Krajowej Rady w Rzeszowie. Spotkał się tam z KSM-owiczami z całej Polski. W październiku planowany jest wyjazd na Konferencję (Bez) Młodych w Warszawie, podczas której jednym z prelegentów będzie ks. Meszyński. Tematyka konferencji poświęcona będzie współczesnemu spojrzeniu na Kościół i tworzących go młodych ludzi.

KSM to wspólnota, w której można się nieustannie rozwijać – poszerzać wiedzę, poznawać nowych ludzi, odkrywać swoje talenty i przede wszystkim – nawiązać relację z Bogiem.

2025-10-07 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żyć pełnią życia

2026-04-07 14:11

Niedziela toruńska 15/2026, str. I

[ TEMATY ]

diecezja toruńska

Renata Czerwińska

Ewa Nowodworska - Psychoterapeuta, teolog, trener umiejętności psychospołecznych, certyfikowany doradca programu „Żywa nadzieja”.

Ewa Nowodworska - Psychoterapeuta, teolog, trener umiejętności psychospołecznych, certyfikowany doradca programu „Żywa nadzieja”.

O tym, jakie wsparcie oferuje Katolicki Ośrodek Psychologiczno-Pastoralny Cyrenejczyk i jak wiara pomaga w trudnych doświadczeniach, z Ewą Nowodworską rozmawia Renata Czerwińska.

Renata Czerwińska: Istnieją uczynki co do ciała, ale i co do duszy. Co człowiek, który cierpi wewnętrznie, może znaleźć w Cyrenejczyku? Renata Czerwińska: Istnieją uczynki co do ciała, ale i co do duszy. Co człowiek, który cierpi wewnętrznie, może znaleźć w Cyrenejczyku?
CZYTAJ DALEJ

„Opiekun” podbija świat. Polski film o św. Józefie w kinach w USA

2026-04-23 16:11

[ TEMATY ]

film

Stany Zjednoczone

Rafael

Materiały prasowe

"Opiekun", reż. Dariusz Regucki. W rolach głównych: Rafał Zawierucha, Karolina Chapko, Radosław Pazura, Oliwier Kaftanowicz. W kinach od 24 lutego

Opiekun, reż. Dariusz Regucki. W rolach głównych: Rafał Zawierucha, Karolina Chapko, Radosław Pazura, Oliwier Kaftanowicz. W kinach od 24 lutego

Polski film „Opiekun” w reżyserii Dariusza Reguckiego odnosi międzynarodowe sukcesy, trafiając do kin w kilkunastu krajach na świecie. Produkcja, która miała swoją premierę w Polsce 24 lutego 2023 roku, zdobywa coraz większe uznanie zagranicznej publiczności. Po sukcesie w Ameryce Południowej film kontynuuje międzynarodową ekspansję – trafił już do kin w 14 krajach, a już dzisiaj można go oglądać w Stanach Zjednoczonych

Szczególnym osiągnięciem jest wynik filmu w Brazylii, gdzie po premierze 12 marca 2026 roku znalazł się w pierwszej dziesiątce box office’u, a w pierwszy weekend awansował do Top 4. Sukces ten potwierdza rosnące zainteresowanie widzów historią inspirowaną postacią św. Józefa – patrona rodzin i opiekuna Świętej Rodziny. Od 23 kwietnia film można oglądać w kinach w USA.
CZYTAJ DALEJ

Górski Karabach: zburzenie katedry Matki Bożej w stolicy Stepanakercie`

2026-04-24 16:31

[ TEMATY ]

Kościół

Vatican Media

Katedra została zburzona 21 kwietnia decyzją obecnych władz republiki Górskiego Karabachu, ormiańskiej enklawy, od dwóch lat okupowanej w całości przez Azerbejdżan. Stało się to trzy dni przed Dniem Pamięci o Ludobójstwie Ormian. 24 kwietnia 1915 roku władze tureckie aresztowały i straciły w Stambule ormiańską elitę polityczną i intelektualną - przypomina Vatican News.

Katedra została konsekrowana w 2019 r. przez Karekina II, patriarchę Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, Katolikosa Wszystkich Ormian. Jak wyjaśnia włoski portal Korazym, zajmujący się życiem Kościoła katolickiego i tematyką społeczną, katedra symbolizowała duchowe odrodzenie w Stepanakercie (obecnie Chankendi) po latach represji religijnych za czasów sowieckich: „35-metrowej wysokości świątynia z 24-metrową dzwonnicą dominowała urbanistyczny pejzaż miasta. Stanęła w miejscu starego kościoła, zamkniętego przez władze komunistyczne. Dla Ormian katedra była symbolem żywej wiary, pamięci i religijnej tożsamości”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję