Reklama

Serwis kościelny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gródek

28 czerwca br. bp Mariusz Leszczyński obchodził 20. rocznicę święceń kapłańskich. Uroczystość odbyła się w kościele pw. św. Anny. Ksiądz Biskup przeprowadził również wizytację kanoniczną parafii Gródek.

Horyniec

Podczas uroczystości poświęcenia odnowionej nadstawy ołtarzowej w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny bp Mariusz Leszczyński świętował jubileusz 20-lecia kapłaństwa oraz 5-lecia przyjęcia sakry biskupiej.
29 czerwca br. w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny miał miejsce także jubileusz 30-lecia święceń kapłańskich o. Edwarda z zakonu Franciszkanów Konwentualnych w Horyńcu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Krasnobród

Reklama

Doroczne uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Krasnobrodzkiej odbyły się w dniach 1-2 lipca br. Przewodniczył im bp Stanisław Wielgus, ordynariusz płocki, były rektor KUL.
Odpust Matki Bożej Jagodnej rozpoczęła 1 lipca br. Eucharystia, później na Kalwarii Krasnobrodzkiej odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Wierni przeszli następnie w procesji różańcowej do Kaplicy Objawień na Wodzie. Rozważania różańcowe prowadził ks. Tomasz Bomba. Tradycyjnie o północy została odprawiona Pasterka Maryjna. Mszę św. celebrował bp Stanisław Wielgus.
Uroczysta suma odpustowa pod przewodnictwem ks. bp. Wielgusa i z udziałem ks. bp. Jana Śrutwy zakończyła dwudniowe uroczystości odpustowe w Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Pierwszy koncert z cyklu letnich koncertów organowych odbył się 6 lipca br. W krasnobrodzkim sanktuarium wystąpił Gail Archer z USA.

Zamość

Jubileusz 25-lecia ślubów zakonnych obchodziła siostra przełożona Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Imienia Jezus przy katedrze zamojskiej. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył bp Jan Śrutwa. Uroczystość odbyła się 30 czerwca br.

10. rocznicę odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Dzieci Zamojszczyzny obchodzono uroczyście 4 lipca br. W kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski odbyła się Msza św., z udziałem pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich oraz szkół noszących imię Dzieci Zamojszczyzny. Później uczestnicy spotkania przeszli na cmentarz parafialny.
Uroczystość zorganizowano z inicjatywy Zarządu Okręgu Polskiego Związku Więźniów Obozów Koncentracyjnych w Zamościu.

5 lipca br. trzech mieszkańców Zamościa - byłych internowanych wyruszyło na rowerową pielgrzymkę do Wilna.

Strzyżów

Uroczystość poświęcenia placu pod budowę nowego kościoła odbyła się 3 lipca br. Uczestniczył w niej bp Jan Śrutwa. W kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Ksiądz Biskup udzielił też sakramentu bierzmowania młodzieży gimnazjalnej z terenu parafii. Sakrament przyjęło 96 osób.

Łukowa

Z udziałem bp. Jana Śrutwy 6 lipca br. odbyły się uroczystości upamiętniające 60. rocznicę pacyfikacji miejscowości.
Okolicznościowa akademia w wykonaniu młodzieży gimnazjalnej, Msza św. za pomordowanych i wysiedlonych mieszkańców terenu gminy Łukowa, złożenie wieńców pod pomnikiem upamiętniających pacyfikację - złożyły się na program uroczystości.
W kościele parafialnym miała też miejsce projekcja filmów pt. Dzieci Zamojszczyzny i Majdanek w relacjach więźniów. Zorganizowano również promocję książki pt. Wspomnienia z okresu wysiedlenia Łukowej, wydanej przez miejscowy oddział Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Rocznicowym obchodom towarzyszyła wystaw zdjęć i dokumentów z okresu: lipiec 1943-maj 1945.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Afrykańscy liturgiści: liturgia to nie folklor ani spektakl

2026-08-16 20:05

[ TEMATY ]

liturgia

folklor

spektakl

afrykańscy liturgiści

Vatican Media

Uczestnicy II Kongresu Liturgistów Afrykańskich w Dar es Salaam

Uczestnicy II Kongresu Liturgistów Afrykańskich w Dar es Salaam

Inkulturacja liturgii nie oznacza bezkrytycznego wprowadzania do niej lokalnych zwyczajów, a taniec nie może stawać się spektaklem czy rozrywką. Liturgia ma prowadzić do głębszego spotkania z Chrystusem, zachowując jednocześnie autentyczne bogactwo afrykańskich kultur – podkreślili uczestnicy II Kongresu Liturgistów Afrykańskich w Dar es Salaam. O jego wnioskach informuje Agencja Fides.

W spotkaniu w Dar es Salaam w Tanzanii, uczestniczyło 112 liturgistów z jedenastu krajów Afryki. Obradowali pod hasłem „Praktyki inkulturacji liturgicznej w Afryce: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość” – podaje Agencja Fides.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Abp Przybylski w Piekarach Śląskich: świat potrzebuje mądrze pokornych kobiet

2026-08-16 16:57

[ TEMATY ]

świat

Piekary Śląskie

abp Andrzej Przybylski

potrzebuje

mądrze

pokornych kobiet

PAP

abp Andrzej Przybylski podczas Pielgrzymki Kobiet i Dziewcząt w Piekarach Śląskich

abp Andrzej Przybylski podczas Pielgrzymki Kobiet i Dziewcząt w Piekarach Śląskich

– Świat potrzebuje mądrze pokornych kobiet, to znaczy takich, które nie boją się uniżyć przed Bogiem i które gotowe są dla Boga i ludzi robić wielkie rzeczy – mówił abp Andrzej Przybylski podczas Pielgrzymki Kobiet i Dziewcząt w Piekarach Śląskich. W swoim słowie społecznym metropolita katowicki wskazywał Maryję jako wzór pokory, kobiecej godności i piękna.

Abp Przybylski podkreślił, że pielgrzymka jest okazją nie tylko do spotkania z Bogiem, ale również do spojrzenia na własne życie, rodzinę, pracę i miejsce w Kościele i świecie. – Maryja jest jak zwierciadło. W Jej obliczu i w Jej Niepokalanym Sercu przeglądają się ludzie, aby odkryć prawdę o sobie, a poprzez tę prawdę odnaleźć często zagubione piękno swojego życia i powołania – mówił.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję