Mszy św. przewodniczył bp Piotr Sawczuk, który w geście błogosławieństwa posłał młodych do odpowiedzialnej i pięknej służby liturgicznej.
Wydarzenie było owocem miesięcy wytrwałej formacji, którą z oddaniem organizowało Duszpasterstwo Służby Liturgicznej Diecezji Drohiczyńskiej. Głównym duszpasterzem i koordynatorem przygotowań był ks. Mateusz Gołoś. Funkcję jego zastępcy pełnił ks. Patryk Nagórny – diecezjalny duszpasterz młodzieży, który również odegrał ważną rolę formacyjną. Swoje wsparcie wniósł także ks. Piotr Zdzieborski, aktywnie uczestniczący w wybranych etapach przygotowań. To właśnie oni – z różnych stron, różnym językiem, ale wspólnym sercem – towarzyszyli kandydatom w drodze ku dojrzalszej wierze i świadomej służbie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
To jest powód do dumy
Homilię wygłosił ks. Patryk Nagórny. Cytując papieża Benedykta XVI z adhortacji Sacramentum Caritatis, przypomniał, że „Piękno nie jest jedynie czynnikiem dekoracyjnym liturgii; jest jej elementem konstytutywnym”. Podkreślił, że wybrani do służby zostali obdarowani niezwykłym powołaniem: – Pan Bóg was wywyższył, Pan Bóg was wybrał. I to jest powód do dumy. To jest powód do wdzięczności względem Pana Boga – mówił. Wskazał również, że „nasze życie ma się stawać jedną wielką chwałą Pana”.
Reklama
Po homilii nadszedł kulminacyjny moment. Każdy z kandydatów został imiennie wyczytany. Odpowiadając „chcę”, wyraził gotowość do podjęcia służby. Biskup pobłogosławił ich wodą święconą i uroczyście nałożył krzyże – na złotym sznurze dla animatorów, czerwonym dla ceremoniarzy, biało-czerwonym dla precentorów. Był to znak ich nowej tożsamości i publicznego posłania w Kościele.
Czuwanie i troska
Nowi animatorzy zostali wezwani do troski o formację liturgiczną wspólnot, do przygotowywania spotkań i pogłębiania świadomości wiernych. Ceremoniarze i precentorzy zaś – do czuwania nad pięknem celebracji, porządkiem służby i godnością liturgicznych znaków.
Przedstawiciele nowo ustanowionych posługujących wyrazili podziękowania bp. Piotrowi Sawczukowi, kapłanom zaangażowanym w prowadzenie kursów formacyjnych, rodzicom oraz osobom świeckim. Szczególne wyrazy uznania skierowano do pań Bożeny i Jadwigi oraz do pani Danuty i pana Mariana – rodziców ks. Mateusza – za troskę o posiłki, a także za serdeczność i ciepło, które budowali podczas zjazdów, tworząc atmosferę domowego ogniska.
Doceniono również alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie za przygotowywanie adoracji w piątkowe wieczory oraz za duchowe wsparcie i piękne świadectwo służby. Nie pominięto ks. kan. Zbigniewa Domirskiego, proboszcza parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim, który z życzliwością udostępnił przestrzeń parafialną na potrzeby kursów i spotkań formacyjnych.
W dowód wdzięczności i z okazji przypadających imienin młodzież wręczyła biskupowi Piotrowi wyjątkowy dar – mitrę biskupią przywiezioną prosto z Asyżu. Ten gest stał się symbolem duchowej jedności z Kościołem powszechnym i wyrazem głębokiej więzi młodych z ich pasterzem.
Z radością i świadomością nowej odpowiedzialności młodzi wyruszyli dalej – z krzyżem na piersi i nadzieją w sercu, gotowi nieść ją tam, gdzie dziś najbardziej jej potrzeba.