W obu miastach setki uczestników przeszły ulicami, dając publiczne świadectwo przywiązania do wartości rodzinnych oraz szacunku dla ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci.
W trosce o przyszłość
W Tarnobrzegu wydarzenie rozpoczęło się na pl. Bartosza Głowackiego od podsumowania konkursu plastycznego „Moja Rodzina”, zorganizowanego przez Akcję Katolicką. Na scenie wystąpili uczniowie Publicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej. Po wspólnej modlitwie Koronką do Miłosierdzia Bożego, poprowadzonej przez ks. Dariusza Sidora, proboszcza parafii św. Barbary, uczestnicy wyruszyli w marszu na tereny przy Zespole Szkół nr 1 im. kard. Stefana Wyszyńskiego. Finałowa część wydarzenia miała formę pikniku rodzinnego z atrakcjami dla dzieci, występami oraz częścią kulinarną. – Modlitwa była sercem tego wydarzenia – wspólne zawierzenie rodzin Bożemu Miłosierdziu pokazuje, że chcemy budować przyszłość naszych dzieci na trwałych fundamentach – podkreślił ks. Dariusz Sidor.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Joanna Szmuc, dyrektor Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II i przedstawicielka Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie, zaznaczyła: – Dzieci są naszą przyszłością. Nie chcemy, by obce ideologie zakłócały ich myślenie. Rodzina to miejsce, gdzie wszystko się zaczyna, a życie od poczęcia do naturalnej śmierci, zasługuje na pełen szacunek. Organizatorami wydarzenia w Tarnobrzegu byli: parafia św. Barbary, Akcja Katolicka Diecezji Sandomierskiej, Rycerze Kolumba oraz lokalne wspólnoty. Koordynację zapewniło Centrum Życia i Rodziny.
Gdy bije serce, tworzy się historia
W Koprzywnicy wydarzenie rozpoczęła Msza św. w kościele Matki Bożej Różańcowej, sprawowana w intencji rodzin i ojczyzny. Następnie uczestnicy wyruszyli ul. 11 Listopada do ogrodów cysterskich przy parafii św. Floriana, gdzie odbył się piknik rodzinny.
– To już czwarty marsz w naszym mieście i bardzo się cieszę, że znów mogliśmy się spotkać. To nie tylko manifestacja wartości, ale też okazja do wspólnego świętowania, zabawy i integracji – mówiła Anna Paluch, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego.
W tym roku wydarzenie miało również wymiar historyczny – w nawiązaniu do 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego zorganizowano inscenizacje i warsztaty edukacyjne. W ogrodach cysterskich odbywały się koncerty, występy dzieci i młodzieży, rodzinne konkurencje sportowe i zajęcia artystyczne. – Przez sztukę chcemy łączyć pokolenia i pokazywać dzieciom piękno naszej historii – powiedziała Renata Mazurkiewicz, nauczycielka historii i organizatorka warsztatów pod hasłem „Między historią a współczesnością. Piękno cysterskich ogrodów”.
W wydarzeniu uczestniczyły także lokalne organizacje społeczne: ŚDS Fundacji La Zebra, Szlachetne Anioły z Klimontowa, Koła Łowieckie Ziemi Sandomierskiej, Koło Gospodyń Wiejskich w Błoniu oraz lokalna OSP. Obecny był również Paweł Kwaśniak z Centrum Życia i Rodziny oraz Ordo Iuris – koordynator ogólnopolskich marszów. – W dobie wyzwań cywilizacyjnych i kulturowych marsze są formą publicznego świadectwa i przypomnieniem o tym, co fundamentalne: o życiu, małżeństwie i rodzinie – podkreślił.
Zwieńczeniem dnia w Koprzywnicy był wspólny Apel Jasnogórski o godz. 21. Tarnobrzeg i Koprzywnica dołączyły tym samym do ogólnopolskiej wspólnoty miast, które nie boją się dawać świadectwa miłości do życia i rodziny. Marsze stały się nie tylko manifestacją wartości, ale i świętem wspólnoty, które łączy pokolenia, pogłębia więzi i buduje nadzieję na przyszłość.