Reklama

Tarnów

Szlakiem ucieczki rotmistrza

Naszym obowiązkiem jest przekazywanie i upowszechnianie historii o wielkich Polakach – powiedział rtm. Ryszard Sobieraj.

Niedziela Plus 19/2025, str. IV

MFS/Niedziela

Rtm. Ryszard Sobieraj (drugi z prawej) w ramach podziękowań wręczał pamiątkowe koszulki

Rtm. Ryszard Sobieraj (drugi z prawej) w ramach podziękowań wręczał pamiątkowe koszulki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz 10. Towarzystwo Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. rtm. Witolda Pileckiego w Chrzanowie zorganizowało rajd konny i pokonało trasę historycznej ucieczki bohaterskiego rotmistrza z niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

Cykliczny projekt upamiętnia jedną z najbardziej heroicznych akcji II wojny światowej: ucieczkę – przez Babice, Alwernię, Tyniec i Puszczę Niepołomicką, Bochnię do Nowego Wiśnicza – Witolda Pileckiego, wspólnie z Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim, z KL Auschwitz w kwietniu 1943 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szlak

Ułani uczestniczący w rajdzie wyruszyli w czwartek 24 kwietnia z Chrzanowa. Od piątkowego poranka przemierzali trasę wiodącą z KL Auschwitz przez Alwernię, Tyniec, okolice Wieliczki, Puszczę Niepołomicką i Bochnię do Nowego Wiśnicza. Organizatorom i uczestnikom zależy na upamiętnieniu historycznego wydarzenia i wyczynu rtm. Pileckiego oraz promowaniu szlaku turystycznego „wytyczonego” przez uciekających z obozu.

Reklama

W niedzielę 27 kwietnia ułani dotarli do Bochni, gdzie wspólnie z przedstawicielami władz samorządowych miasta oddali hołd polskim bohaterom pod pomnikiem Legionistów i pod pomnikiem gen. Leopolda Okulickiego. W Kaplicy Koronacyjnej w Kolanowie w czasie Mszy św. wraz z ułanami modlili się sympatycy tego wydarzenia oraz okoliczni mieszkańcy. W homilii ks. Adam Banach nawiązał m.in. do idei miłosierdzia Bożego, a także do walki o pokój. – „Idź i nie grzesz więcej” to znaczy zmień swoje serce tak, abyś żył Chrystusem, abyś był odważny w głoszeniu przynależności do Pana Boga, który cię umacnia – nauczał kapłan. Zauważył, że rtm. Pilecki postępował jak odważny rycerz Jezusa Chrystusa, realizując przesłanie zawarte w zawołaniu: „Bóg, Honor, Ojczyzna”.

Spotkanie

Reklama

Po południu ułani dotarli na Koryznówkę w Wiśniczu. To miejsce związane z Janem Matejką, który przyjeżdżał tu do rodziny swej żony. Mieszkający w Koryznówce w czasie niemieckiej okupacji Ludmiła i Tomasz Serafińscy byli zaangażowani w ruch oporu AK. Niezwykłą historię spotkania Pileckiego z Serafińskim przypomniała pełniąca obowiązki opiekuna znajdującego się w tym miejscu Muzeum Pamiątek po Janie Matejce Agnieszka Opioła-Chłodnicka: – Witold Pilecki przyjął nazwisko Tomasz Serafiński, zanim jeszcze dobrowolnie trafił do obozu Auschwitz. Wcześniej swe dokumenty w mieszkaniu doktor Pawłowicz w Warszawie zostawił prawdziwy Tomasz Serafiński. Potem organizacja dała je Witoldowi Pileckiemu, żeby mógł sobie wyrobić fałszywą tożsamość. Powiedziano mu, że Tomasz Serafiński zginął w kampanii wrześniowej. Pod przybranym nazwiskiem Witold Pilecki trafił do obozu Auschwitz, gdzie przeżył prawie 1000 dni, o czym później napisał w słynnym raporcie. Zagrożony dekonspiracją Pilecki uciekł w czasie Świąt Wielkanocnych w 1943 r. Uciekający nawiązali kontakt z AK. Jej przedstawiciel – Leon Wandasiewicz zadecydował, że zatrzymają się w Koryznówce. W drodze do tego miejsca Witold Pilecki zapytał, z kim będzie rozmawiał. I wtedy usłyszał nazwisko, pod którym się ukrywał. Gdy stanął na ganku Koryznówki przed prawdziwym Tomaszem Serafińskim, powiedział: „Przychodzę oddać nazwisko, honoru nie splamiłem”.

Jak przypomniała Agnieszka Opioła-Chłodnicka, przyjmując uciekinierów, rodzina Serafińskich ryzykowała podwójnie – groziła im nie tylko śmierć ze strony Niemców, ale również kara ze strony AK, która przestrzegała przed przyjęciem uciekinierów, obawiając się prowokacji ze strony okupanta. – Tomasz Serafiński nie podporządkował się tym ostrzeżeniom, zaufał – zaznaczyła, podkreślając, że panowie mieli podobne życiorysy – wychowywali się na obrazach Matejki i poezji patriotycznej, walczyli z bolszewikami i z niemieckim okupantem.

Uroczystość

Przed Koryznówką komendant rajdu Ryszard Sobieraj, prezes Towarzystwa Krzewienia Tradycji Kawalerii Polskiej im. rtm. Witolda Pileckiego, złożył Małgorzacie Więckowskiej – burmistrz Nowego Wiśnicza meldunek o zakończeniu rajdu. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół i instytucji kultury, delegacje młodzieży z pocztami sztandarowymi, a także sztandary wystawione przez jednostki OSP Bieńkowice oraz Krakowską Brygadę Kawalerii w barwach 5. Dywizjonu Artylerii Konnej z Niepołomic.

Reklama

W cyklicznej uroczystości od lat uczestniczy córka Tomasza Serafińskiego – Maria Serafińska-Domańska, która wspólnie z mężem Stanisławem Domańskim przez lata mieszkała na Koryznówce. Państwo Domańscy mają swój wkład w upamiętnienie historii Pileckiego. – Chciałam podziękować zarówno organizatorom, jak i uczestnikom rajdu za podjęcie trudu tej wędrówki z odległego Oświęcimia do Wiśnicza – powiedziała Maria Serafińska-Domańska, wyrażając uznanie i wdzięczność wszystkim, którzy wydarzenia sprzed ponad 80 lat przypominają i honorują.

– Pamięcią historyczną, ale też modlitewną chcemy spłacać dług wdzięczności Bogu za jednego z wielu Żołnierzy Niezłomnych, Wyklętych – powiedział proboszcz wiśnickiej parafii ks. Krzysztof Wąchała, prowadzący modlitwę za dusze Witolda Pileckiego i Tomasza Serafińskiego oraz w intencji tych wszystkich, którzy w XX wieku walczyli o wolność ojczyzny i za nią ginęli. Przy tablicy upamiętniającej pobyt rtm. Pileckiego na Koryznówce przedstawiciele muzeów, stowarzyszeń historycznych, grup rekonstrukcyjnych, władz samorządowych oraz służb mundurowych złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Obok Koryznówki przejechali na koniach ułani, a rtm. Ryszard Sobieraj dziękował wszystkim zaangażowanym w realizację kolejnej edycji projektu. – Jest to duże przedsięwzięcie, wymagające wielu zabiegów – przyznał. – Udało się mimo różnych przeciwności dokonać tego dzieła. Wyraził radość z obecności młodzieży i podkreślił: – Naszym obowiązkiem jest przekazywanie i upowszechnianie historii o wielkich Polakach. Oby ta pamięć nigdy nie zaginęła!

2025-05-06 14:44

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

[ TEMATY ]

rocznica

cud lubelski

Marek Kuś

Wierni podczas procesji w dniu "Cudu Lubelskiego"

Wierni podczas procesji w dniu Cudu Lubelskiego

Dziś 3 lipca obchodzone jest Święto Najświętszej Maryi Panny Płaczącej, ustanowione decyzją Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a obchodzone w rocznicę „cudu lubelskiego”, który miał miejsce w 1949 r.

"Cud lubelski" miał miejsce 3 lipca 1949 roku. Jak zawsze przed obrazem Matki Bożej w lubelskiej katedrze modlili się wierni, gdy nagle s. Barbara Sadowska zauważyła, że pod okiem Maryi pojawiła się krwawa łza. Od razu poinformowała o tym zdarzeniu ówczesnego kościelnego lubelskiej katedry, a on kapłanów tej parafii. Biskup Zdzisław Goliński, do którego dotarła wiadomość, nie uznał jej za ważną, przypuszczając, że to jakiś naciek wilgoci uwidocznił się akurat w tym miejscu. Jednak do Lublina zaczęły przyjeżdżać rzesze wiernych, którzy modlili się za swoich bliskich, za rodziny i za Ojczyznę, która przeżywała trudny okres PRL-u.
CZYTAJ DALEJ

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

commons.wikimedia.org

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny. Pierwsza z nich ukazuje Chrystusa, który udziela apostołom daru Ducha Świętego i wraz z nim władzę odpuszczania grzechów. Mówi im: Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane. Druga z kolei scena koncentruje się na niedowiarstwie Tomasza, jednego z apostołów.

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane». Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana!» Ale on rzekł do nich: «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę». A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!» Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym». Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: «Pan mój i Bóg mój!» Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli». I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.
CZYTAJ DALEJ

Wimbledon - awans Świątek do trzeciej rundy

2025-07-03 19:56

[ TEMATY ]

tenis

Iga Świątek

Wimbledon

PAP/TOLGA AKMEN

Iga Świątek po wygranej w drugiej rundzie turnieju Wimbledon Championships w Wielkiej Brytanii, 3 lipca 2025 r., w meczu przeciwko Caty McNally z USA.

Iga Świątek po wygranej w drugiej rundzie turnieju Wimbledon Championships w Wielkiej Brytanii, 3 lipca 2025 r., w meczu przeciwko Caty McNally z USA.

Iga Świątek awansowała do trzeciej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pokonała Amerykankę Caty McNally 5:7, 6:2, 6:1. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Danielle Collins, również ze Stanów Zjednoczonych.

Świątek i McNally bardzo dobrze znają się jeszcze z czasów juniorskich. Na seniorskim poziomie grały wcześniej raz, w 2022 roku w Ostrawie, a górą była Świątek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję