Reklama

Niedziela Małopolska

Jubileusz dumy i polskości

Bolesław genialnie czuł, że obroni Polskę, jeżeli będzie do końca tożsamy z myślą zawartą w Ewangelii – podkreślił abp Marek Jędraszewski.

Niedziela małopolska 16/2025, str. III

[ TEMATY ]

Kraków

Biuro Prasowe AK

W grobach królewskich odmówiono modlitwę za zmarłych Polaków

W grobach królewskich odmówiono modlitwę za zmarłych Polaków

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wyjątkowy dla chrześcijan czas łaski – Rok Jubileuszowy 2025 przypada także tysięczna rocznica koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. Eucharystia, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski, zainaugurowała wydarzenia wpisujące się rocznicowe obchody w województwie małopolskim.

Kraków – miasta królów

Równo tysiąc lat temu, w Gnieźnie Bolesław Chrobry został koronowany na króla Polski. To początek samodzielnego i suwerennego państwa polskiego. Stolica województwa małopolskiego – Kraków to jednocześnie stolica Polskiej Korony – to tu od 1320 r. odbywały się koronacje; to tu przechowywane są skarby z początków polskiej państwowości. Dlatego w mieście królów – z inicjatywy samorządu województwa i we współpracy z miastem Krakowem – rozpoczęły się obchody tego historycznego wydarzenia. Zainaugurowała je 4 kwietnia Msza św. połączona z procesją do grobów królewskich w katedrze na Wawelu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Polska wchodziła do Europy poprzez swoich męczenników i to jest niezwykle ważne – mówił w homilii abp Marek Jędraszewski. – W jakiejś mierze uwiarygodniała z jednej strony swoją przynależność do Europy, a z drugiej strony pokazywała to, co tak było charakterystyczne dla chrześcijaństwa od samego początku, co widzieliśmy u św. Pawła: niezwykły zapał apostolski, by dla zbawienia innych narodów iść z orędziem Chrystusowego krzyża – dodał.

Reklama

Metropolita krakowski zauważył, że mówiąc o zapale misyjnym Polski pierwszych czasów, należy dostrzec rolę Bolesława Chrobrego, który był przyjacielem św. Wojciecha. W homilii przypomniał, że Bolesław Chrobry bronił polskiej niepodległości, dbając równocześnie o ducha misyjnego Polski. Zaznaczył: – Bolesław genialnie czuł, że obroni Polskę, jeżeli będzie do końca tożsamy z myślą zawartą w Ewangelii.

Niedzielną uroczystość zakończyła procesja do grobów królewskich w katedrze na Wawelu, podczas której modlono się za zmarłych Polaków. W modlitwie uczestniczyli m.in. przedstawiciele samorządu województwa małopolskiego i podkarpackiego na czele z marszałkami – Łukaszem Smółką i Władysławem Ortylem.

Wydarzenia w Krakowie i Małopolsce

Tysięczna rocznica koronacji Bolesława Chrobrego to niebywała okazja do przypomnienia historii Polski poprzez różnego rodzaje wydarzenia, wykłady, wystawy. Inicjatorem obchodów w regionie jest Sejmik Województwa Małopolskiego. – Polska Korona to wyraz suwerenności i niezależności, symbol wielkości i wielkie historyczne dziedzictwo, które niosło otuchę kolejnym pokoleniom Polaków w najtrudniejszych czasach. Dla uczczenia tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski, Samorząd Województwa Małopolskiego podjął inicjatywę organizacji obchodów tej wyjątkowej rocznicy – podkreśla marszałek Łukasz Smółka.

W ofercie znaleźć można cykl wykładów w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (najbliższy 26 maja), lekcje samorządowe, konkursy dla uczniów i nauczycieli, ale także wycieczki edukacyjne po Podhalu i Pieninach „Śladami królów i bohaterów”. W planie są również wydarzenia kulturalne: konkurs literacki, Krakowska Lekcja Śpiewania (3 maja), zlot harcerski „Poszukiwanie pierścienia św. Kingi” (12 czerwca) i zaplanowany na okres wakacyjny pokaz świateł i dźwięków „Korona Małopolski”. W ramach oferty sportowej odbędzie się I Automobilowy Rajd Koronny (16 maja).

Więcej historii, ciekawostek i kalendarz wydarzeń jubileuszowych znaleźć można na dedykowanym serwisie: www.malopolska.pl/1025.

2025-04-15 11:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteśmy jak rodzina

Niedziela małopolska 8/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Kraków

Archiwum zespołu

Anonymus obchodził jubileusz 30 lat istnienia

Anonymus obchodził jubileusz 30 lat istnienia

Nie mogłem spodziewać się większego daru dla liturgii, Bożej chwały i radości naszych parafian oraz gości niż praca tej wspólnoty – stwierdza ks. Grzegorz Kotala.

Marek Szwarnóg wspomina: – W Krakowie w 1993 r. założyliśmy kameralny zespół wokalny prezentujący muzykę renesansu oraz utwory średniowiecza i baroku. Zazwyczaj do koncertowania wystarcza ok. 12 artystów, samodzielnych i sprawnie czytających wielogłosowe partytury, i tylu mniej więcej stanowi aktualny skład, choć w ciągu 30 lat działalności przez zespół przewinęło się prawie 60 osób, i zapoznanie ich z tą bogatą spuścizną muzyczną jest dla nas powodem do dumy.
CZYTAJ DALEJ

Karolina Kózkówna - chłopski doktor wiary

[ TEMATY ]

bł. Karolina

Archiwum

Pierwsza dusza do nieba, chłopski doktor wiary - tak mówiono o niej za życia i po przedwczesnej śmierci. Dziś zwykła dziewczyna ze wsi, która zginęła z rąk rosyjskiego żołnierza broniąc się przed gwałtem, jest patronką wsi, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM), diecezji rzeszowskiej, przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r., będzie też ogłoszona patronką polskiej młodzieży. 18 listopada przypada 100. rocznica śmierci Karoliny Kózkówny.

W grudniu 1914 r. chłopi z niewielkiej podtarnowskiej wioski Wał Ruda odnaleźli ciało współmieszkanki, którą dwa tygodnie wcześniej, 18 listopada, rosyjski żołnierz wywlókł z domu żeby ją zgwałcić w pobliskim lesie. Choć ranił ją wielokrotnie, dziewczyna stawiała zacięty opór i zbrodnicza próba się nie powiodła.
CZYTAJ DALEJ

"Evangelium vitae – jesień". Międzynarodowa konferencja z okazji 100-lecia Apostolstwa Chorych

2025-11-18 11:21

[ TEMATY ]

konferencja

Katowice

archidiecezja katowicka

Apostolstwo chorych

Materiał prasowy

W dniach 20-21 listopada 2025 roku w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbędzie się międzynarodowa konferencja z okazji 100-lecia Apostolstwa Chorych. Tytuł konferencji brzmi „Evangelium vitae – jesień, czyli jak współcześnie radzić sobie z chorobą i cierpieniem?”. Organizatorami konferencji są: Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Stowarzyszenie Apostolstwo Chorych oraz Diecezjalne Duszpasterstwo Służby Zdrowia w Katowicach.

Od 2006 roku co kilka lat w środowisku katowickim odbywają się spotkania naukowe podejmujące zagadnienie zdrowia i choroby w namyśle interdyscyplinarnym we współpracy medycyny, teologii, a także innych dyscyplin naukowych, przede wszystkim psychologii. Tym razem konferencja jest organizowana z okazji dwóch rocznic. Mianowicie, 100 lat temu (dokładnie 1 listopada 1925 roku) powstała w Niderlandach wspólnota Apostolstwa Chorych, gromadząca osoby dotknięte różnego rodzaju chorobami, które w doświadczeniu swego cierpienia odkrywają głęboki sens życia. Jednoczą się duchowo z Jezusem ukrzyżowanym oraz ofiarują swoje bóle i trudy za zbawienie świata, a także w wielu innych szczegółowych intencjach. W tym też roku przypadła 30-rocznica ogłoszenia przez św. Jana Pawła II encykliki Evangelium vitae o świętości życia. Jeśli konferencja nosi główny tytuł „Evangelium vitae – jesień”, to oznacza to, że będzie podejmowała zagadnienia związane z chorobą, cierpieniem, dotyczące często (choć nie tylko) schyłku, czyli jesieni życia. Wiosną tego roku w Wydziale Teologicznym miały miejsce spotkania zatytułowane „Evangelium vitae – wiosna”, związane z przekazywaniem życia i jego początkiem. W logo jesiennej sesji wkomponowane są (w barwach jesieni) ludzkie dłonie, które wypuszczają ku górze tchnienie życia. Jest to znak, że taki koniec życia czeka każdego z nas.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję