Święty Jan Paweł II, pełen pasji dla życia i podziwu dla tajemnicy Boga, świata i człowieka, był nadzwyczajnym darem Pana dla Kościoła. Pamiętajmy o jego wierze: niech będzie przykładem dla przeżywania naszego świadectwa dzisiaj.
@Pontifex, 22.10.2020 r.
Reklama
Drodzy młodzi. W roku bieżącym obchodzimy 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Jest to dla mnie wspaniała okazja, by zwrócić się do Was, młodych z Krakowa, myśląc o tym, jak bardzo miłował on ludzi młodych i wspominając mój pobyt wśród Was z okazji Światowych Dni Młodzieży 2016. Święty Jan Paweł II był niezwykłym darem Boga dla Kościoła i dla Waszej ojczyzny, Polski. (...) Wspominam go jako wielkiego apostoła miłosierdzia: myślę o encyklice Dives in misericordia, kanonizacji św. Faustyny i ustanowieniu Niedzieli Miłosierdzia Bożego. W świetle miłosiernej miłości Boga uchwycił on specyfikę i piękno powołania kobiet i mężczyzn, rozumiał potrzeby dzieci, młodzieży i dorosłych, uwzględniając także uwarunkowania kulturowe i społeczne. Wszyscy mogli tego doświadczyć. Również i Wy możecie dzisiaj tego doświadczyć, poznając jego życie i nauczanie dostępne dla wszystkich także dzięki internetowi (...). Miłość i troska o rodzinę jest szczególną cechą Jana Pawła II. Jego nauczanie jest pewnym punktem odniesienia, by odnaleźć konkretne rozwiązania trudności i wyzwań stojących dziś przed rodzinami (...). Drodzy młodzi, oto czego życzę każdemu z Was: wejścia w Chrystusa z całym swoim życiem. I życzę, aby obchody stulecia urodzin św. Jana Pawła II tchnęły w Was pragnienie odważnego podążania za Jezusem, który jest „Panem ryzyka, jest Panem wychodzenia zawsze «poza»”. (...) Zawierzam Was wszystkich wstawiennictwu św. Jana Pawła II i z serca Wam błogosławię.
Przesłanie wideo papieża Franciszka do krakowskiej młodzieży w dniu 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, 18 maja 2020 r.
Co w związku z Janem Pawłem II najbardziej zapadło Waszej Świątobliwości w pamięć?
Był wielki! Pamiętam, że pewnego dnia odbywało się w Rzymie nabożeństwo różańcowe. To była sobota. Wziąłem w nim udział i byłem zbudowany, widząc, jak ten człowiek modli się na kolanach do Matki Bożej, z oddaniem i żarliwością, od której wzrosło moje serce. Dlatego ja również zdecydowałem się zabrać głos w trakcie procesu kanonizacji i przy tamtej okazji podkreśliłem jego głębokie nabożeństwo do Matki Bożej, dawanie świadectwa modlitwą, łagodnością, normalnością. Nie powinniśmy zapominać o tym, że dopóki to było możliwe, dopóty nie zarzucił uprawiania sportu, pływania, nart. Mówi się, że kiedy pewnego razu wybrał się potajemnie na narty, jakieś dziecko rozpoznało go i zawołało: „Papieeeeż!”. On jednak nie zniechęcił się tym i nie zaniechał jeżdżenia. Myślę, że wielkość tego człowieka kryje się w jego normalności. Pokazał nam, że chrześcijaństwo zamieszkuje w normalności osób, które trwają w głębokim zjednoczeniu z Chrystusem. Dlatego każdy ich gest, każde słowo, każdy wybór ma znacznie głębszą wartość i pozostawia ślad.
Odpowiedź papieża Franciszka na pytanie ks. Luigiego Marii Epicoco, Święty Jan Paweł II Wielki, 2020 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu