Reklama

Niedziela Wrocławska

Kapłan, którego pamięta się po latach

Ksiądz Stanisław Orzechowski „Orzech” formował wiele pokoleń studentów, wielu osobom pomógł odnaleźć Boga, czy uratować małżeństwo. Wystawa pt. „Ma pecha, kto nie znał Orzecha” pobudza do wielu wspomnień i skłania do dawania świadectwa.

2025-03-04 13:59

Niedziela wrocławska 10/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Wrocław

Archiwum Wiesława Wowka

Wystawa wzbudza wspomnienia o „Orzechu”

Wystawa wzbudza wspomnienia o „Orzechu”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przeglądając 18 plansz (roll-upów) możemy poznać, jaki był ks. Stanisław Orzechowski, jaka była jego wiara, i jak troszczył się o tych, którzy zostali mu powierzeni, aby im głosić słowo Boże, pomóc poznawać Chrystusa, czy uratować małżeństwo. Nie brakuje odniesienia do Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę czy do Trzebnicy.

To nie życiorys

– Po śmierci „Orzecha” Stowarzyszenie Przyjaciół Duszpasterstwa Akademickiego Wawrzyny postanowiło w sposób szczególny upamiętnić swojego duszpasterza. Pomysłów było wiele, ale moim była wystawa, która pokaże ks. Orzechowskiego takim, jaki był. Podzieliłem się tym pomysłem z innymi, wśród nich z Agnieszką Bugałą, która wymyśliła projekt tej wystawy, dokonała wyboru i redakcji wypowiedzi ks. Stanisława Orzechowskiego – mówi Wiesław Wowk „Kuzyn”, dodając: – Organizatorem wystawy jest Centrum Historii Zajezdnia, a współorganizatorem Stowarzyszenie Przyjaciół Duszpasterstwa Akademickiego Wawrzyny. – To nie jest wystawa, która jest życiorysem “Orzecha”, ale te 18 tematycznych roll-upów złożonych jest z fragmentów jego kazań – opowiada Mariusz Kłak, dodając: – Chcieliśmy pokazać odbiorcom naukę, którą głosił „Orzech” i dzięki temu ta wystawa różni się od innych wystaw przedstawiających ważne osoby.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Poszczególne plansze zawierają konkretną tematykę. – Wystawa była już w różnych miejscach, a każdy z roll-upów pokazuje inne oblicze księdza. Dowiemy się, że „Orzech” to pielgrzym z ponad 40-letnim stażem, duszpasterz „Solidarności”, spowiednik, społecznik, człowiek, który był z ludźmi i dla ludzi, kapłan zatroskany o małżeństwa i inicjator Dialogów Narzeczeńskich, czy duszpasterz akademicki – mówi „Kuzyn”.

Budzi wspomnienia

Reklama

Wystawa odwiedza różne miejsca. Głównie są to kościoły, parafie była również prezentowana w siedzibie dolnośląskiej Solidarności oraz na PWT we Wrocławiu. Inauguracja odbyła się na ul. Świdnickiej we Wrocławiu 18 maja 2022 r. Osoby czytające o „Orzechu” przypominają sobie spotkania z nim, wydarzenia, w których uczestniczyli, czy słowa, które do nich kierował. Są także osoby, które nie znały wcześniej ks. Orzechowskiego, ale wystawa była dla nich bardzo inspirująca i chętnie poznali jego nauczanie. – Przykładem jest pewien ksiądz wikariusz. Przyjechaliśmy z wystawą do parafii gdzie posługiwał. Inicjatywa pochodziła od księdza proboszcza, ale w tym momencie nie było go w parafii. Przyjął nas ks. wikariusz, który powiedział nam, że „Orzecha” nie zna i pierwszy raz o nim słyszy. Rozłożyliśmy roll-upy i pojechaliśmy do domu. Okazało się, że młody ksiądz przeczytał całą wystawę, a później podczas homilii cytował ks. Orzechowskiego – opowiada Wiesław Wowk, dodając: – Często ludzie mówią, że dzięki wystawie przypominają się im pielgrzymki i spotkania z „Orzechem”, różne rozmowy, nie tylko duchowe. Wspominają, że w czasie takich rozmów ks. Orzechowski „ustawiał” im życie. Ludzie wspominają spotkania i rekolekcje, które głosił. I zaskakujące jest to, że było to nawet kilkadziesiąt lat temu i ludzie świetnie pamiętają co mówił, jak głosił słowo. I te historie są różne. Jedna z kobiet opowiadała, że 20 lat temu „Orzech” głosił rekolekcje w jej parafii i od tamtego momentu, codziennie jest na Mszy świętej – mówi Mariusz Kłak.

Zapisane w kronikach

Jeżeli wystawa znajduje się w jakimś miejscu, dołączona jest kronika, w której można napisać świadectwo, wspomnienie lub dobre słowo. – Dla nas te wszystkie historie i świadectwa pokazują, że słowo „Orzecha” miało moc sprawczą – zaznacza Mariusz Kłak.

Otwierając kronikę możemy znaleźć m.in. takie słowa: „Dziękuję za doświadczenie żywej wiary u “Wawrzynów”, za Msze święte, za doświadczenie pielgrzymowania, za bezpośredniość słów, za to, że księdzu zależało na nas”. Z kolei inna osoba podkreśla: „Spędziłem z „Orzechem” wiele czasu. Będąc w DA Wawrzyny miałem okazję aktywnie uczestniczyć w jego działalnościach i towarzyszyć w inicjatywach. Był dla mnie ojcem duchowym i przyjacielem. Przyczynił się do poznania Jezusa i wzrostu duchowego. To był cudowny okres w moim życiu, do którego chętnie wracam. Zawsze był otoczony ludźmi, nikogo nie odtrącał. Duszpasterstwo tętniło życiem. Miał dystans do siebie i poczucie humoru”.

Reklama

Ksiądz Stanisław Orzechowski wywarł ogromny wpływ na swoich podopiecznych, którzy z wielkim szacunkiem wspominają kapłana. W podobnym tonie brzmią wypowiedzi uczestników prowadzonych przez „Orzecha” kursów przedmałżeńskich. Jedna z takich historii opisana jest w kronice. Kasia i Tomek wspominają także, że „Orzech” jak już spowiadał, to do późna w nocy, tak, aby każdy miał trochę czasu. „ Było to w 1995 r. Już byliśmy w „Wawrzynach” kilka lat. Orzech spowiadał we wtorek, a my zastanawialiśmy się, czy jesteśmy sobie przeznaczeni. Poszliśmy do spowiedzi, żeby z nim porozmawiać. Wchodzimy grubo po 1 w nocy. Zaczynamy przestawiać meble, żeby razem usiąść, a ksiądz rozbudzony mówi: „Co to? Napad?”. Opowiedzieliśmy mu o naszych rozterkach. On wysłuchał i zaproponował nam wyjazd na „Dialogi Antymałżeńskie”. Chyba były to jedne z pierwszych. Powiedzieliśmy, że nie byliśmy jeszcze na kursie małżeńskim, ale to nie stanowiło problemu i powiedział, że przejdziemy kurs, jak przetrwamy. Brzmiało groźnie, ale przetrwaliśmy. Dialogi upewniły nas, że chcemy iść przez życie razem. Było to ważne wydarzenie w naszym życiu. To był fundament dla naszego małżeństwa” – zapisali w kronice.

„Orzech” spowiednik

Wystawa pokazuje „Orzecha” jako wytrwałego spowiednika. Był taki rok, że z konfesjonałem poszedł w Wielkim Poście pod jedną w wrocławskich galerii, ale też przyjeżdżali do niego ludzie nawet z dalekich stron Polski. – „Orzech” poza tym, że prawie 40 lat spowiadał w seminarium duchownym we Wrocławiu, spowiadał też tutaj w duszpasterstwie, ale też przyjmował do spowiedzi gości z Poznania, czy Gdańska, którzy specjalnie do niego przyjechali, aby przystąpić do Sakramentu Pokuty i Pojednania. Usłyszeli o nim od innych i to ich przekonało. Spowiadał w środy po Mszy św. (Msza była o 19) w salce kominkowej. Często zdarzało się, że kończył o 3 w nocy, czy o 5 nad ranem. W tym czasie w kaplicy akademickiej trwała adoracja Najświętszego Sakramentu. „Orzech” miał takie powiedzenie: „Najpierw przyjdź pod Najświętszy Sakrament tam pojednaj się z Bogiem, a potem przyjdź do mnie.” – wspomina „Kuzyn”.

Wystawa u Ciebie

Z racji tego, że wystawa „Ma pecha, kto nie znał Orzecha” nie jest stała, można ją mieć u siebie w parafii, czy zaprosić na swoje wydarzenie. Jest to okazja do tego, aby inni mogli poznać tę nietuzinkową postać lub przypomnieć sobie swoje spotkania z ks. Stanisławem. Warto odwiedzić stronę: www.orzech.wroc.pl, aby dowiedzieć się więcej. Wszelkich informacji udzieli także Wiesław Wowk, prezes Stowarzyszenia: tel. 608095757 lub mail stowarzyszenie@wawrzyny.wroc.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II we Wrocławiu

Ojciec Święty Jan Paweł II podchodził do każdego człowieka z szacunkiem, zwłaszcza do ludzi pracy, którzy w latach 80. pokazali swoją potęgę, nie tylko w Polsce, bo przecież dzięki polskiej „Solidarności” runął także berliński mur. Trzeba pamiętać, że kiedy ks. dr Wojtyła wędrował tutaj po II wojnie światowej, widział zniszczony Dolny Śląsk, widział w gruzach Wrocław, a teraz, gdy był w roku 1983, wszystko było odbudowane. Dzięki czemu? Dzięki ludziom, którzy tutaj napłynęli ze wschodnich okolic naszej Ojczyzny, bo przecież ponad połowa polskich ziem została w Rosji, wielu uciekało stamtąd, wielu było zmuszonych, aby tutaj się osiedlić. Ciekawa jest psychika Polaków, który wyrzuceni ze swoich posiadłości, z tego wszystkiego, czego rodzina się dorobiła, nie usiedli na tych gruzach, nie płakali, że ich los tak pokrzywdził, tylko zabrali się do roboty. I co jest najpiękniejsze? Jak patrzę na tych ludzi mieszkających we Wrocławiu i okolicach i na całym Dolnym Śląsku, to podziwiam ich, że oni potrafili wychować drugie i trzecie pokolenie w tym duchu twórczym i dzisiaj Dolny Śląsk jest dzielnicą, która się liczy w naszej ojczyźnie. Dzięki komu? Dzięki ludziom, szaremu człowiekowi. Papież to rozumiał i doceniał. Jego odezwania się, gesty serdeczności i sympatii, były skierowane do człowieka z Dolnego Śląska, który umiał wykorzystać sytuację i odbudować tę ziemię.
CZYTAJ DALEJ

Prokuratura uchyla areszt wobec Anny W.; domaga się jednak poręczenia w wysokości 400 tys. zł

2025-04-03 11:45

[ TEMATY ]

prokuratura

Adobe Stock

Prokuratura uchyliła areszt dla byłej dyrektor Biura Prezesa Rady Ministrów Anny W., uwzględniając opinię biegłego, z której wynika, że iż izolacja matki może pogłębić chorobę dziecka.

Rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak poinformował w czwartek, że prokurator uchylił wobec Anny W. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, uwzględniając opinię oraz treść art. 259 § 1 pkt 2 k.p.k., który dopuszcza możliwość odstąpienia od tymczasowego aresztowania ze względu na możliwe negatywne skutki dla osoby najbliższej podejrzanej.
CZYTAJ DALEJ

Miasto papieskiej pamięci – Wałbrzych po 20. latach

2025-04-03 21:40

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

św. Jan Paweł II

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Ignacy Dec podczas Mszy św. rocznicowej w Wałbrzyskiej Kolegiacie

Bp Ignacy Dec podczas Mszy św. rocznicowej w Wałbrzyskiej Kolegiacie

Wieczorem 2 kwietnia dwadzieścia lat wcześniej świat zatrzymał się w milczeniu po słowach „Nasz umiłowany Ojciec Święty powrócił do Domu Ojca”. Pamiętając o tych wydarzeniach mieszkańcy Wałbrzycha zgromadzili się w kolegiacie Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów, by trwać na modlitwie i wdzięczności za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył pierwszy biskup świdnicki bp Ignacy Dec. Przy ołtarzu wraz z nim stanęli: ks. kan. Wiesław Rusin, proboszcz wałbrzyskiej kolegiaty, ks. kan. Andrzej Adamiak, sekretarz biskupa seniora oraz ks. Daniel Kołodziejczyk – miejscowy wikariusz. W świątyni obecni byli licznie zebrani wierni, przedstawiciele władz miejskich z prezydentem Romanem Szełemejem, poczty sztandarowe organizacji patriotycznych, górniczych i samorządowych.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję