Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Jubileuszowe miejsca łaski

Pragniemy krótko przybliżyć charakterystykę i duchowe znaczenie Kościołów Stacyjnych Roku Jubileuszowego na terenie naszej archidiecezji.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 7/2025, str. IV

[ TEMATY ]

archidiecezja szczecińsko‑kamieńska

wikipedia

Katedra św. Jakuba w Szczecinie

Katedra św. Jakuba w Szczecinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty Franciszek bullą Spes non confundit ogłosił 29 grudnia 2024 r. dniem rozpoczęcia we wszystkich katedrach i konkatedrach Roku Jubileuszowego. Hasło tegorocznego jubileuszu brzmi: „Pielgrzymi nadziei”. Zgodnie z bullą oraz dekretem Penitencjarii Apostolskiej „O uzyskaniu odpustu podczas zwyczajnego Roku Jubileuszowego 2025”, istnieje możliwość zyskiwania odpustu zupełnego. Odpust ten można także ofiarować w intencji wiernych zmarłych. Wierni mogą uzyskać tę łaskę w czasie trwania Roku Jubileuszowego, tj. od 29 grudnia 2024 r. do 28 grudnia 2025 r., szczególnie odwiedzając pielgrzymką Kościoły Stacyjne Roku Jubileuszowego, które na terenie archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej ustanowił abp Wiesław Śmigiel.

Wierni pielgrzymując do jednej z tych świątyń będą mogli uzyskać odpust zupełny gdy – oprócz zwykłych warunków uzyskania odpustu – będą pobożnie uczestniczyć w jednej z praktyk: Mszy św., nabożeństwie Słowa Bożego, Liturgii Godzin, Drodze Krzyżowej, Różańcu, recytacji hymnu „Akatyst” lub w nabożeństwie pokutnym, które zakończą indywidualna spowiedzią.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bazylika archikatedralna św. Jakuba Apostoła w Szczecinie

Reklama

Świątynia została poświęcona w 1187 r. Do decyzji o odbudowie kościoła w latach 1972-74, przyczyniło się ustanowienie nowej diecezji szczecińsko-kamieńskiej przez papieża Pawła VI bullą z dnia 28 czerwca 1972 r. Część chórową odbudowano na ingres bp. Jerzego Stroby pierwszego ordynariusza, a poświęcenia dokonał kard. Stefan Wyszyński 8 października 1972 r. Korpus nawowy poświęcony został 8 września 1974 r. podczas uroczystej sesji Episkopatu Polski, która odbyła się w Szczecinie a konsekracja katedry odbyła się 31 maja 1982 r. przez bp. Kazimierza Majdańskiego. 3 maja 1983 r. Jan Paweł II obdarzył katedrę pierwszym w diecezji tytułem bazyliki mniejszej. Jest Matką kościołów archidiecezji i nauczania każdorazowego metropolity.

Konkatedra św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim

Parafia istnieje od XII wieku. Jest owocem misji chrystianizacyjnej św. bp. Ottona z Bambergu w Księstwie Pomorskim. Przed II wojną św. i w jej trakcie istniała tutaj mała wspólnota katolicka św. Ottona. Powojenna parafia przyjęła wiernych przybywających z Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej i innych części Polski. Mieszkańcy Brzozdowiec spod Lwowa przywieźli słynący łaskami obraz Jezusa ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej. W 2010 r. konkatedra została podniesiona do godności Sanktuarium Słynącego Łaskami Obrazu Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej z Brzozdowiec.

Bazylika św. Jana Chrzciciela w Szczecinie

Kościół konsekrował 30 września 1890 r. abp dr Georg Kopp z Wrocławia. Decyzją bp. Stroby z 5 marca 1974 r. erygowana została parafia. 6 grudnia 1959 r. do bazyliki uroczyście wprowadzono kopię Cudownego Obrazu Jasnogórskiego. Od tego czasu Matka Boża doznaje w tym obrazie szczególnej czci, o czym świadczą liczne wota od wiernych, a także zgłaszane świadectwa otrzymanych łask. 27 stycznia 2018 r. ustanowiono Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski.

Sanktuarium Matki Bożej w Brzesku

Reklama

Sanktuarium zostało ustanowione dekretem abp. Mariana Przykuckiego po staraniach ks. kan. Januarego Żelawskiego 8 grudnia 1992 r. Gotycka drewniana rzeźba Madonny z Dzieciątkiem z pocz. XV wieku jest prawdopodobnie kopią kamiennej rzeźby Madonny z katedry w Lubece. Matka Boża piastuje na lewym ręku Dzieciątko, a w prawym trzyma berło, symbol władzy królewskiej. Dzieciątko Jezus trzyma obydwoma rączkami złote jabłko, także symbol władzy królewskiej nad światem.

Madonna z Dzieciątkiem stanowi centrum głównego ołtarza.

Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Choszcznie

Początki istniejącej tu świątyni mogą sięgać 1233 r. Prawdopodobnie na miejscu pierwszego kościoła w I poł. XIV wieku rozpoczęto budowę gotyckiej fary z cegły. Odbudowa po wojnie trwała do roku 1975 r., a 8 grudnia nastąpiło uroczyste poświecenie świątyni i kopii obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którą sprowadził do tej świątyni ówczesny proboszcz ks. prał. Jan Abramski z kościoła św. Alfonsa w Rzymie. Abp Przykucki doceniając kult maryjny 8 grudnia 1993 r. erygował w Choszcznie Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku

Kościół wybudowany został w 1932 r. z cegły. Na ścianie wschodniej w prezbiterium w centrum znajduje się krucyfiks, po jego lewej stronie obraz patronki Matki Bożej Królowej Polski. Ks. Mariusz Cywka dokonał gruntownego remontu świątyni, a ks. kan. dr Paweł Płaczek rozwinął niezwykły kult wizerunku Matki Bożej, co zaowocowało ustanowieniem w tej świątyni Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski.

Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej w Resku

Reklama

Obecny kościół został zbudowany ok. 1400 r. W okresie międzywojennym reskimi katolikami opiekował się ks. Daniel Ernst z katolickiego ośrodka sióstr boromeuszek w Święciechowie. Po II wojnie światowej i zniszczeniu klasztoru boromeuszek, przeniesiono z niego do Reska część wyposażenia i czczony obraz Matki Bożej Niepokalanej Dziewicy. 25 marca 1993 r. abp Przykucki wyniósł świątynię do godności sanktuarium maryjnego. 2 lipca 2022 r., w sanktuarium odbyła się uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej Niepokalanie Poczętej.

Sanktuarium Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach

Sanktuarium utworzono 1 lipca 1984 r. a zbudowano je na fundamentach, na których stał rozebrany w 1957 r. kościół.

Główny obraz świątyni to wizerunek Matki Bożej namalowany przez Ewę Werc-Czeczot w 1980 r. w Stoczku Warmińskim – miejscu uwięzienia Prymasa Tysiąclecia. Jest to kopia obrazu Matki Bożej Salus Populi Romani, znajdującego się w Rzymie.

Sanktuarium Pani Fatimskiej w Szczecinie

Figura wykonana w Fatimie otrzymała pozłacaną koronę ze szlachetnymi kamieniami. 11 października 1985 r. Anatol Kaszczuk wioząc z Fatimy figurę wraz z koroną trafił do Rzymu, gdzie został przyjęty przez Jana Pawła II, który poświęcił figurę Matki Bożej. 1 stycznia 1986 r. bp Majdański intronizował Figurę Pani Fatimskiej. Wizyta Ojca Świętego w Szczecinie 11 czerwca 1987 r. stała się okazją do uroczystej koronacji na Jasnych Błoniach. Pani Fatimska rok peregrynowała po diecezji, by ostatecznie 15 sierpnia 1988 r. zatrzymać się na stałe w nowo wybudowanym sanktuarium.

Sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Trzebiatowie

Na szczególną uwagę zasługuje obraz ołtarzowy, którego twórcą jest Ernest Deger, przedstawiający Matkę Bożą z wieńcem gwiazd nad głową, długimi włosami, księżycem pod stopami, trzymającą w lewej ręce Dzieciątko Jezus.

Wierni w Trzebiatowie czczą obraz wezwaniem Matki Bożej Łaskawej. Został on ukoronowany w 2006 r. Dekretem z 7 października 1996 r. abp Przykucki podniósł świątynię od godności Sanktuarium Maryjnego Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny.

Reklama

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu

Parafia została erygowana 26 lutego 1905 r. i w tym samym roku rozpoczęto budowę kościoła. Sanktuarium zostało erygowane 1 sierpnia 1993 r. jest to miejsce związane z Objawieniami św. Faustyny i wspomniane w jej Dzienniczku.

Przy sanktuarium od 2013 r. funkcjonuje Naukowy Instytut Miłosierdzia. Każdego roku przybywają tu liczne grupy wiernych, wspaniale rozwija się i rozszerza swoją działalność Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego, założone przez bł. ks. Michała Sopoćkę.

Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie

18 października 1913 r. wmurowano kamień węgielny. Przez lata powojenne, gdy nie było odbudowanej katedry, tutaj odbywały się uroczystości. Erygowano tu kaplicę Wieczystej Adoracji, a skarbem jest wieczysty konfesjonał. Abp Przykucki 19 czerwca 1998 r. podniósł tę świątynię do godności Sanktuarium.

Sanktuarium Chrystusa Króla w Świnoujściu

Poświęcenie światyni miało miejsce 9 września 1792 r. W 2021 r., pojawiła się nowa nastawa ołtarzowa z umieszczonymi na niej figurami św. Andrzeja Boboli, św. Jose Sancheza del Rio i centralnie ustawioną figurą Chrystusa Króla. 14 lutego 2022 r. decyzją abp. Andrzeja Dzięgi kościół został ustanowiony Sanktuarium Chrystusa Króla.

2025-02-11 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pasterskie wyzwania

O nowych wyzwaniach, duchowo-pastoralnym programie i misji mediów katolickich z abp. Wiesławem Śmiglem metropolitą szczecińsko-kamieńskim rozmawiają ks. kan. Robert Gołębiowski i Adam Szewczyk.

Ks. Robert Gołębiowski: Z jakim odczuciem przyjął Ks. Arcybiskup decyzję papieża Franciszka, związaną z nominacją na metropolitę szczecińsko-kamieńskiego. Abp Wiesław Śmigiel: Zacznę od tego, że ważnym aspektem jest fakt, że jest to ciągle Pomorze. Zmieniają się przymiotniki: Gdańskie, Kujawsko – Pomorskie, Zachodnie, ale to jest ciągle Pomorze. Tej nominacji towarzyszyły mieszane uczucia. Z jednej strony lęk: to przecież archidiecezja i zarazem metropolia. Stoją przede mną ogromne wyzwania. Dlatego w sercu był mały niepokój. Ale z drugiej strony towarzyszy mi radość i następny raz moja filozofia życiowa przypomniała o tym, że jest to wola Pana Boga. Przyjąłem więc tę decyzję z radością i odwagą, ale również i niepokojem, gdyż chciałbym dobrze służyć archidiecezji, zdaję sobie sprawę jednak z tego, że dzisiaj funkcjonowanie Kościoła jest trudne, sprawy duszpasterskie są skomplikowane, a niewątpliwie w metropolii są sprawy, które wymagają roztropności i wielkiego zaangażowania.
CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Ekumeniczny jubileusz 95-lecia parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi

2025-04-06 08:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- 6 kwietnia 1930 roku przez bp. Wincentego Tymienieckiego została powołana do istnienia parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi. Jednak w tym miejscu życie religijne było już wcześniej. Nie byłoby naszej parafii, gdyby nie mariawici, którzy wybudowali swój kościół i stworzyli swoją parafię. Dzisiaj chcemy podziękować Panu Bogu za to, że to miejsce stało się miejscem ważnym dla chrześcijan - mówi ks. Wiesław Kamiński.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję