Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Kościoły jubileuszowe

U Biskupa Męczennika

Kontynuując naszą pielgrzymkę po świątyniach jubileuszowych diecezji sosnowieckiej dziś odwiedzamy parafię św. Stanisława BM w Czeladzi.

Niedziela sosnowiecka 7/2025, str. III

[ TEMATY ]

Czeladź

Wikipedia/XEvansGambitx

Neoromańska bryła kościoła góruje nad Czeladzią

Neoromańska bryła kościoła góruje nad Czeladzią

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie sposób przejeżdżając przez miasto nie zwrócić uwagi na ogromną, neoromańską bryłę tego kościoła, górującą nad Czeladzią. Świątynia liczy sobie 112 lat, a jej projekt to dzieło warszawskiego architekta Hugona Kubery. Sama parafia jest znacznie starsza – pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1260 r., a Czeladź uznawana jest przez historyków jako najstarsze z miast Zagłębia.

W miejscu, któremu patronuje patron Polski, święty biskup i męczennik, warto szczególnie pamiętać o modlitwie w intencji naszej Ojczyzny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwsze efekty

– Poruszając w czasie kazań oraz przy okazji wizyty duszpasterskiej temat Roku Jubileuszowego, wytrwale przypominaliśmy o możliwości uzyskiwania odpustów i związanych z nimi łask dla nas i naszych zmarłych. Widzę już pierwsze, bardzo obiecujące efekty – to zwiększenie liczby osób spowiadających się i uczestniczących w codziennej Eucharystii – mówi proboszcz parafii ks. Jarosław Wolski.

Kapłan liczy, że będzie to dla wielu szansa pojednania z Bogiem po latach życia w grzechach i powrotu do Kościoła po bolesnych historiach, które zraniły katolików nie tylko Zagłębia. – Zapraszam po uzdrowienie duszy i ciała, po spowiedź i Eucharystię, która daje nowe życie w Chrystusie – mówi ks. Wolski.

Chorzy i… sportowcy

Reklama

Miejsce ze szczególnym charyzmatem modlitwy za chorych może stać się właśnie dla nich szansą na spotkanie z miłosiernym Bogiem. W każdą środę o godz. 18 odprawiana jest Msza św. połączona z Nowenną Wieczystą do Matki Bożej Pocieszenia. Kult wizerunku Matki Bożej Pocieszenia w tym miejscu sięga połowy XVII wieku. Czczony od 1649 r. obraz spłonął w 1923 r. Po latach zaniku kult został wznowiony w 1988 r. i od tego czasu dynamicznie się rozwija, przyciągając rzesze wiernych szukających u Maryi pociechy w codziennych trudnościach, zwłaszcza w chorobach. W pierwszą środę września, jak co roku, odbędzie się tu pielgrzymka do łaskami słynącego obrazu.

Duszpasterze parafii zapraszają również na nabożeństwo do św. Charbela, które odbywa się 22. dnia każdego miesiąca w czasie wieczornej Mszy św. i kończy namaszczeniem olejem świętego i błogosławieństwem relikwiami żyjącego w XIX wieku maronickiego mnicha z Libanu, którego kult rozwija się także nad Wisłą.

W Czeladzi odbędą się także uroczystości jubileuszowe, gromadzące sportowców z Zagłębia, o których na pewno poinformujemy na łamach Niedzieli.

Porządek nabożeństw

Niedzielne Msze św. w czeladzkiej świątyni sprawowane są o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.15 i 16.00. Poza wakacjami Msza św. odprawiana jest także o godz. 18.00, a od kwietnia do października o godz. 20.15. W dni powszednie w Eucharystii możemy wziąć udział o 7.00, 7.30 i 18.00.

Fragment Słowa wstępnego bp. Adama Śmigielskiego do monografii Czesława Ryszki Klejnot Czeladzi.

(…) Ufundowanie kościoła przez bp. Stanisława jest zapewne tylko pobożną legendą, niemniej jednak każde podanie zawiera w sobie jakieś szczególne przesłanie. Dzisiaj odnosi się ono do najbardziej znamienitego i wyrazistego symbolu miasta, którym jest oczywiście przepiękna neoromańska świątynia, właśnie pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Jej architekturę porównuje się często do katedry Notre-Dame w Paryżu. Nie sięgałbym aż tak daleko w porównaniach, ale jedno z pewnością można powiedzieć: świątynię czeladzką z powodzeniem można nazwać perłą Zagłębia, a zarazem naszej sosnowieckiej diecezji.

(Monografia dostępna jest na stronie internetowej parafii: https://parafia-czeladz.pl/klejnot-czeladzi/)

2025-02-11 14:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gratka dla melomanów

Niedziela sosnowiecka 23/2023, str. V

[ TEMATY ]

Czeladź

Archiwum UM Czeladź

Podczas Turnieju Trzech Tenorów

Podczas Turnieju Trzech Tenorów

– Festiwal Ave Maria to wyjątkowe wydarzenie na mapie artystycznych przedsięwzięć Zagłębia i diecezji sosnowieckiej – podkreśla burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec.

W Czeladzi odbył się XXIV Festiwal Ave Maria. To cieszące się wielką popularnością muzyczne wydarzenie patronatem honorowym objął biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak. Festiwal rozpoczął się 20 maja Turniejem Tenorów im. Bogdana Paprockiego, odbywającym się w gościnnych progach kościoła św. Stanisława BM. W pierwszym dniu festiwalu przed licznie zgromadzoną w świątyni publicznością wystąpiło trzech tenorów znanych w świecie operowym, lecz debiutujących przed czeladzkimi melomanami – Jarosław Bielecki i Stanisław Napierała oraz goszczący po raz kolejny, niezwykle lubiany przez festiwalowych melomanów, Łukasz Gaj. Solistom towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego, który jednocześnie sprawuje funkcję dyrektora artystycznego festiwalu.
CZYTAJ DALEJ

Bielsko-Biała: XX Mistrzostwa Polski Księży w futsalu

2026-04-17 08:53

[ TEMATY ]

piłka nożna

Halowa Piłka Nożna

Mistrzostwa Polski Księży w halowej piłce nożnej

Rozpoczynają się XX Mistrzostwa Polski Księży w piłce nożnej halowej, których gospodarzem jest diecezja bielsko-żywiecka. Turniej odbędzie się w dniach 16-18 kwietnia 2026 r., a rozgrywki zaplanowano w halach w Bielsku-Białej, Łodygowicach, Wilkowicach oraz Węgierskiej Górce.

Oficjalny program wydarzenia obejmuje: 16 kwietnia (czwartek): przyjazd i zameldowanie uczestników, zwiedzanie Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku oraz wspólną kolację; 17 kwietnia (piątek): Msza św. w kościele NMP Królowej Świata w Bielsku-Białej, ceremonia otwarcia w hali Rekordu oraz rozpoczęcie rozgrywek grupowych; dzień zakończy wspólna kolacja w Łodygowicach; 18 kwietnia (sobota): poranna Eucharystia, mecze finałowe w hali Rekordu, turniej pocieszenia w Wilkowicach oraz uroczyste zakończenie mistrzostw.
CZYTAJ DALEJ

Jarzynówka dla bezdomnych

2026-04-17 23:07

Małgorzata Pabis

W piątek – 17 kwietnia – podopieczni Dzieła Pomocy św. Ojca Pio otrzymali 150 porcji zupy jarzynowej, pieczywo i jabłka.

- W Tygodniu Miłosierdzia chcieliśmy podzielić się z potrzebującymi ciepłym posiłkiem. To bardzo ważne, by o miłosierdziu mówić, ale jednocześnie je wcielać w czyn – podkreśla Małgorzata Pabis, rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję