Reklama

Niedziela Podlaska

Nadzieja, która napełnia serce

Na rozpoczęcie Roku Jubileuszowego, o tym czym jest, do czego nas wzywa oraz co dzięki temu świętemu czasowi możemy zyskać, z ks. Jarosławem Błażejakiem – Misjonarzem Miłosierdzia, rozmawia ks. Wojciech Łuszczyński

Niedziela podlaska 4/2025, str. IV

[ TEMATY ]

rok jubileuszowy

Archiwum ks. Błażejaka

Ojciec Święty Franciszek ustanowił ks. kan. dr. Jarosława Błażejaka Misjonarzem Miłosierdzia w 2018 r.

Ojciec Święty Franciszek ustanowił ks. kan. dr. Jarosława Błażejaka Misjonarzem Miłosierdzia w 2018 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Wojciech Łuszczyński: 24 grudnia papież Franciszek zainaugurował w Kościele Rok Jubileuszowy? Skąd ta inicjatywa w Kościele i na czym polega?

Ks. Jarosław Błażejak: Jubileusz jest zasadniczo rocznicą. Słowo jubileusz pochodzi z Biblii hebrajskiej i odnosi się do wydarzenia, które miało miejsce mniej więcej co 50 lat, kiedy to niewolnicy byli uwalniani, a wszystkie długi były odpuszczane.

Rok Jubileuszowy w Kościele jest przede wszystkim rokiem Chrystusa. Bierze się to z księgi Izajasza, gdzie Chrystus jest tym, który wypełnia starożytny jubileusz przychodząc jako ten, który „obwieszcza rok miłosierdzia Pana”. Czytając Ewangelię zawsze dojdziemy do motywów przyjścia Chrystusa na świat. A głównym motywem jest odpuszczenie grzechów. Watykańska Penitencjaria Apostolska opublikowała normy, czyli zasady, pod jakimi można będzie uzyskać odpust wraz z przebaczeniem i odpuszczeniem grzechów. Będą mogli go otrzymać wszyscy wierni „prawdziwie pokutujący”, „poruszeni duchem miłości”, „którzy w czasie Jubileuszu zostali oczyszczeni sakramentem pokuty i pojednania oraz pokrzepieni Komunią Świętą” – czytamy w Normach opublikowanych przez Penitencjarię Apostolską, którzy będą się modlić zgodnie z intencjami papieża.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Papież wezwał nas, abyśmy byli Pielgrzymami nadziei? Czym jest ta cnota w chrześcijańskim rozumieniu?

Hasłem przewodnim Roku Jubileuszowego 2025 jest nadzieja. Świat potrzebuje nadziei. Papież Franciszek podkreśla, że jest to wartość, której światu dzisiaj szczególnie brakuje. Toczą się wojny w Ukrainie, na Bliskim Wschodzie, istnieje zagrożenie wybuchem kolejnych w innych miejscach świata. W wielu krajach ludzie są prześladowani, trwa kryzys migracyjny, ludzi dotykają klęski naturalne. Według Franciszka w takiej sytuacji ludziom potrzeba zwłaszcza cnoty nadziei. I – jak podkreśla wielokrotnie Papież – „nadzieja nigdy nie zawodzi”. A chrześcijańska nadzieja nie ustępuje w obliczu trudności: opiera się na wierze i karmi się miłością, a tym samym pozwala iść naprzód w życiu. Papież podkreśla, że nadzieja nie jest dobrym samopoczuciem, nie jest życiowym optymizmem, pozytywnym patrzeniem w przyszłość. Przede wszystkim jest działaniem, zwłaszcza dla dobra drugiego człowieka: migranta, bezdomnego, więźnia, ubogiego, prześladowanego, chorego, słabego, aby właśnie tym najbardziej potrzebującym nieść nadzieję na lepszą przyszłość.

Reklama

Jakie jest główne przesłanie bulli papieża Franciszka na ten rok?

O przesłaniu czytamy w tytule Bulli: Franciszek biskup Rzymu sługa sług Bożych wszystkim, którzy przeczytają ten list niech nadzieja napełni serce. Niech nadzieja napełni serca wiernych. Papież pisze: „Wszyscy mają nadzieję. Nadzieja jest obecna w sercu każdego człowieka jako pragnienie i oczekiwanie dobra, nawet jeśli nie wie, co przyniesie ze sobą jutro. Nieprzewidywalność przyszłości rodzi jednak niekiedy sprzeczne uczucia: od ufności do lęku, od pogody ducha do zniechęcenia, od pewności do zwątpienia. Często spotykamy osoby zniechęcone, które patrzą w przyszłość ze sceptycyzmem i pesymizmem, jakby nic nie mogło dać im szczęścia. Oby Jubileusz był dla wszystkich okazją do ożywienia nadziei”. Kluczową jednak rzeczą jest, aby nadzieję oprzeć na Chrystusie. Ojciec Święty mówi o zakotwiczeniu nadziei. Cytuje Sobór Watykański II: „Jeżeli brakuje Bożego fundamentu i nadziei życia wiecznego, godność człowieka, jak to się często dzisiaj stwierdza, doznaje bardzo poważnego uszczerbku, a tajemnice życia i śmierci, winy i cierpienia pozostają bez rozwiązania tak, że ludzie nierzadko popadają w zwątpienie”. Dalej Papież przypomina kwestię wiary w życie wieczne mówiąc, że Jubileusz da nam możliwość odkrycia na nowo daru tego nowego życia otrzymanego w chrzcie. Ważne, aby w kontekście Jubileuszu zastanowić się, jak rozumiano tę tajemnicę od pierwszych wieków wiary.

Najbardziej przekonujące świadectwo tej nadziei dają nam męczennicy, którzy niezachwiani w wierze w zmartwychwstałego Chrystusa, byli w stanie wyrzec się życia tu na ziemi, aby nie zdradzić swego Pana. Są oni obecni we wszystkich wiekach i są liczni, być może bardziej niż kiedykolwiek, w naszych czasach, jako wyznawcy życia, które nie zna końca. Musimy strzec ich świadectwa, aby nasza nadzieja była owocna.

Papież przypomina też o sądzie Bożym, ale jakże innym od tych wszelkich ludzkich, często niesprawiedliwych i dalekich od Prawdy. Sąd Boga, pisze następca Piotra, „należy rozumieć jako relację prawdy z Bogiem-miłością i z samym sobą w niezgłębionej tajemnicy Bożego miłosierdzia”.

Reklama

Rok Jubileuszowy daje nam możliwość zdobywania odpustów. Jak można uzyskać odpust zupełny?

Warunki uzyskania odpustu to: stan łaski uświęcającej i brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, Komunia święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Do tych podstawowych warunków dochodzi jeszcze tzw. dzieło jubileuszowe. Pod tym określeniem rozumieć należy każdą z trzech wymienionych niżej aktywności (oczywiście dla uzyskania odpustu wystarczy jedno z tych dzieł). Pierwsza to pielgrzymka do kościoła jubileuszowego. Drugie dzieło to samo tylko nawiedzenie wskazanego kościoła, powiązane z modlitwą i czasem poświęconym na adorację. Trzecie to dzieła miłosierdzia i pokuty, czyli udział w misjach, rekolekcjach, spotkaniach formacyjnych, odwiedzenie i poświęcenie czasu braciom znajdującym się w potrzebie oraz każde działanie wyrażające ducha pokuty (np. post czy wstrzemięźliwość). Jak podkreśla papież Franciszek – przy okazji postu ważne jest przekazanie wsparcia materialnego ubogim.

Czy Rok Jubileuszowy jest tylko po to, aby zdobywać odpusty udając się na pielgrzymi do różnych kościołów? Czy znaczy także coś więcej i wymaga od nas czegoś jeszcze?

Cała dynamika Wielkiego Jubileuszu wpisuje się w dzieło odnowy wiary. W jubileuszach przypominamy sobie o dobroci Boga, że o nas pamięta. Wracamy do Boga często z peryferii wiary i niewiary, odrywamy się od „świńskich koryt” będących jedyną nadzieją na przetrwanie bez nawrócenia. Możemy wstać i wrócić do dobrego Ojca.

Pełni ksiądz w naszej diecezji posługę Misjonarza Miłosierdzia. Jakie są zadania takiej osoby w Roku Jubileuszowym? Na czym w ogóle polega posługa Misjonarza Miłosierdzia?

Misjonarz miłosierdzia jest znakiem danym przez Kościół do intensywniejszego przeżycia w Kościele partykularnym doświadczenia miłosierdzia Bożego. Dar odpuszczania grzechów zarezerwowanych Stolicy Apostolskiej ma podkreślić wielkość posłania misjonarzy. W Roku Jubileuszowym spowiednicy, szczególnie mający specjalne przywileje, nie tylko czekają z sakramentem pojednania na wiernych, ale idą z łaską przebaczenia do tych, którym trudno jest zrobić pierwszy krok. Posługa Misjonarzy Miłosierdzia, ma być znakiem tego, że Bóg jest miłością, która ciągle przebacza.

2025-01-21 14:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący KEP: niech Rok Jubileuszowy napełnia serca wszystkich wiernych chrześcijańską nadzieją

[ TEMATY ]

nowy rok

abp Tadeusz Wojda SAC

rok jubileuszowy

Konferencja Episkopatu Polski

przewodniczący KEP

serca

KEP

Abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Niech ten Nowy Rok, Rok Jubileuszowy, napełnia serca wszystkich wiernych nadzieją chrześcijańską, która nie lęka się zła, cierpienia i śmierci – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w życzeniach z okazji Nowego Roku 2025.

Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że wkraczamy w Nowy Rok Pański 2025 z wielką ufnością i szczerą radością, gdyż jest to Rok Jubileuszowy. „To szczególne wydarzenie dla Kościoła powszechnego, ale także dla Kościołów lokalnych: Jubileusz obfituje w łaski i odpusty dla wspólnoty wiernych, dlatego mówimy, że jest to rok łaski” – zaznaczył.
CZYTAJ DALEJ

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików bierze udział w wielkopostnych spotkaniach

2025-04-04 16:15

[ TEMATY ]

rekolekcje

młodzi

Portugalia

Adobe Stock

Kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików bierze udział w organizowanych w portugalskich diecezjach spotkaniach z okazji Wielkiego Postu przygotowujących na Święta Wielkanocne, będących w wielu przypadkach kontynuacją postanowień młodzieży podjętych podczas Światowych Dni Młodzieży zorganizowanych w 2023 r. w Lizbonie. Jak powiedziała KAI Ana Lalanda, działaczka z parafii św. Tomasza w Lizbonie, wydarzenia te obejmują zarówno młodzież uczestniczącą w cotygodniowych zajęciach katechetycznych w parafii, katolickich harcerzy, jak też osoby, które nie należą do żadnej z grup lokalnego Kościoła.

– Wśród wydarzeń, które odbyły się w ostatnich dniach była Droga Krzyżowa, która przeszła ulicami naszego osiedla z inicjatywy dwóch sąsiadujących ze sobą parafii zlokalizowanych przy osiedlu Palma – wyjaśniła Lalanda, precyzując, że wspólne organizowanie akcji ewangelizacyjno-modlitewnych pomiędzy sąsiadującymi ze sobą parafiami zaczęło się upowszechniać po ostatniej edycji ŚDM.
CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie do Lipnicy Murowanej

2025-04-04 22:59

Archiwum organizatorów

    W Niedzielę Palmową 13 kwietnia zapraszamy do Lipnicy Murowanej na najsłynniejszy w Polsce konkurs palm.

    To właśnie wtedy w szranki staną nieocenieni konstruktorzy palm, a ich wiklinowe dzieła dumnie wzniosą się nad lipnickim rynkiem. Konkurs rozpocznie się tradycyjnie od godziny 7:30 od mierzenia, oceny i stawiania palm. Poświęcenie zaplanowano na godzinę 10:50. Wydarzeniu będzie towarzyszyć barwny jarmark wielkanocny, występy zespołów regionalnych, żywe warsztaty wykonywania palm, degustacja „lipnickiej lipiny” (herbaty lipowej) – lokalnego produktu tradycyjnego z Małopolski. Będą w tym dniu otwarte lipnickie zabytki. O godzinie 13:00 poznamy zwycięzców konkursu. Całość zwieńczy niezwykły koncert w kościele św. Leonarda pn. „Dźwięki zadumy” w wykonaniu uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bochni (17:00).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję