Taka sytuacja pewnie nie będzie mieć miejsca, gdy spędzacie święta w dużym gronie, w którym zbierze się więcej dzieci. Jeśli jednak wasze Boże Narodzenie jest kameralne, lepiej się przygotować na wariant, że waszym pociechom w pewnym momencie znudzą się prezenty i siedzenie przy stole. Na śnieg za oknem nie zawsze można liczyć. Co wtedy?
1. Sprawdźcie wcześniej, czy w waszej okolicy będą jakieś ogólnodostępne świąteczne atrakcje, np. szopka z żywymi zwierzętami albo pokaz dekoracji czy iluminacji świetlnych. Jeśli nie, zawsze możecie wsiąść do samochodu i pooglądać dekoracje na domach lub wybrać się na spacer deptakiem. Inną opcją jest zwiedzanie okolicznych kościołów i oglądanie tamtejszych szopek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
2. Jeśli lubicie śpiewać, kolędy to coś dla was. Małe dzieci (niektóre starsze też) uwielbiają akompaniować na grzechotkach, tamburynach czy bębenkach. A może macie w domu janczary? Pamiętajcie, że święta to czas różnych bożonarodzeniowych koncertów, a także wspólnego kolędowania na świeżym powietrzu czy w kościołach, jest więc gdzie się wybrać.
Reklama
3. Spędźcie popołudnie na głośnym czytaniu książek opowiadających o Bożym Narodzeniu albo takich, których akcja dzieje się w święta. Polecamy: O kolędach. Gawęda E. Kiereś, Opowieść wigilijną K. Dickensa, Dziadka do orzechów E.T. Hoffmana, Noelkę M. Musierowicz lub Opowiadania na Boże Narodzenie B. Ferrero. Świąteczne rozdziały znajdziecie też w książkach: Dzieci z Bullerbyn A. Lindgren, Ania z Zielonego Wzgórza L.M. Montgomery czy w serii o Mikołajku R. Goscinny’ego, J. Sempe.
4. Możecie urządzić sobie wieczór filmowy, popijając kakao i wyjadając świąteczne ciasta. Kevin sam w domu przeszedł już do klasyki, a obok filmów familijnych warto też poszukać tych pokazujących wydarzenia z Betlejem. Boże Narodzenie jest tak wdzięcznym tematem, że bez trudu znajdziecie coś dla całej rodziny.
5. Planszówki zawsze są dobrym wyjściem. Ale możecie też spróbować innych zabaw. Poukrywajcie w domu małe smakołyki – niekoniecznie muszą to być cukierki, zamiast nich użyjcie np. orzechów. Dzieci mogą ich szukać na chybił-trafił albo korzystając ze zrobionej wcześniej mapy lub zagadkowych podpowiedzi. Wymyślcie nagrodę dla zwycięzcy.
6. Podoba się wam wędrowanie palcem po mapie? Poszukajcie razem, gdzie narodził się Pan Jezus. A potem sprawdźcie w internecie, jak mogło wyglądać Betlejem 2 tys. lat temu, jakie rosły tam drzewa, jakie żyły zwierzęta i jacy byli ówcześni ludzie: czym się zajmowali, jak się ubierali?
7. A może sprawdzicie, jak Boże Narodzenie przeżywane jest w innych krajach albo w różnych regionach Polski? Gwarantujemy, że wiele zwyczajów was zaskoczy, niektóre rozśmieszą, a inne skłonią do refleksji.