Odpowiedź eksperta
Wkraczamy właśnie w czas, kiedy właściciele punktów handlowych wprowadzają do sprzedaży materiały pirotechniczne zwane petardami czy fajerwerkami. To materiały, których niewłaściwe użytkowanie co roku powoduje wiele nieszczęśliwych zdarzeń.
Fajerwerki powinny być odpowiednio oznaczone, spełniać standardy Unii Europejskiej oraz mieć dołączoną instrukcję obsługi w języku polskim. Wyroby pirotechniczne muszą być zapakowane tak, aby były zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych, które mogą spowodować ich uszkodzenie, zniszczenie bądź samoczynne zadziałanie. Na opakowaniu powinny się znaleźć: instrukcja obsługi, nazwa wyrobu, liczba sztuk, nazwa i adres importera, producenta. Za sprzedaż fajerwerków osobie nieletniej sprzedawcy może grozić nawet kara pozbawienia wolności.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wbrew temu, co można przeczytać w internecie, sprzedawać fajerwerki sezonowo może każda osoba, która ukończyła 18. rok życia i ma założoną działalność gospodarczą oraz odpowiedni wpis PKD w ewidencji działalności. Jest to bardzo dochodowe zajęcie, ponieważ w bardzo krótkim okresie pozwala dużo zarobić, nie generując przy tym dodatkowych kosztów.
Reklama
Głównym dokumentem, który reguluje sprzedaż fajerwerków amatorskich, jest Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji, transporcie wewnątrzzakładowym oraz obrocie materiałów wybuchowych, w tym wyrobów pirotechnicznych.
Firma, która sprzedaje fajerwerki i petardy, musi mieć na to zezwolenie. Zgodnie z Ustawą z 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego (Dz.U. nr 117, poz. 1007 z późn. zm.) nabywanie, przechowywanie lub używanie takich produktów wymaga uzyskania pozwolenia wojewody. Pewna grupa takich materiałów wybuchowych o mniejszej sile rażenia jest jednak wyłączona z takiego obowiązku.
Uwaga: odpalać petardy mogą tylko osoby pełnoletnie i trzeźwe z zachowaniem szczególnej ostrożności:
– przed odpaleniem petard należy przeczytać instrukcję obsługi; nie używamy petard w grupie osób i w miejscach, w których te materiały mogą spowodować pożar; fajerwerków nie wolno odpalać z ręki, na balkonie, z okna czy dachu pokrytego papą; przed odpaleniem petard należy wybrać równą powierzchnię (beton czy asfalt), aby się nie przewróciły; należy pamiętać, że petard nie wolno rozbierać; nie wolno podchodzić do niewybuchów i ponownie ich odpalać; nie wolno kierować nieodpalonych fajerwerków w stronę inną niż do góry; nie wolno stawiać fajerwerków odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie; nie wolno wrzucać ich do ogniska.
Pamiętajmy o bezpiecznej odległości (minimum 10 m) od miejsca, w którym odpalamy petardy. W przypadku, gdy warunki te nie są zachowane, trzeba wezwać policję.