Reklama

Polska

Ruszyły przygotowania do XV Dnia Papieskiego

Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" przygotowuje się do XV Dnia Papieskiego, który odbędzie się 11 października. Tegoroczny Dzień Papieski będzie obchodzony pod hasłem "Jan Paweł II - Patron Rodziny" w całej Polsce, a także w parafiach i instytucjach polonijnych za granicą.

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

Arturo Mari, Adam Bujak/Biały Kruk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do obchodów włączyły się m.in. polskie parafie w Wielkiej Brytanii, gdzie mieszka blisko 700 tys. Polaków, we Francji, Niemczech, Norwegii, Szwecji, Włoszech. "Często ci ludzie, którzy nie przychodzą na Mszę św. z okazji jakichś patriotycznych rocznic, przychodzą z okazji Dnia Papieskiego. Wspominając Jana Pawła II wszyscy stają zjednoczeni. W każdym zakątku świata, gdziekolwiek są Polacy, odczuwają oni dumę z faktu, iż pochodzą z kraju Jana Pawła II. Kiedy, jeszcze za życia Ojca Świętego, byliśmy w takich miejscach, niejeden z nich po raz pierwszy wziął do ręki polską flagę, aby wyrazić swoją jedność z Janem Pawłem II. Dzień Papieski nie tylko pobudza w sercach Polaków wspomnienia, ale również ich jednoczy" - mówi KAI ks. Jan Drob, prezes Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". "Dzień Papieski ma szczególne dwa wymiary w życiu każdego stypendysty - mówi KAI Agnieszka Patralska, menedżer ds. Dnia Papieskiego. - Wymiar duchowy, dzięki niemu każdy może sobie przypomnieć nauczanie i postać św. Jana Pawła II oraz na nowo zawierzać się Jego wstawiennictwu. Ważnym aspektem Dnia dla rozwoju naszych stypendystów jest coroczna zbiórka – przykościelna i publiczna. Zebrane środki wspierają młodych, zdolnych ludzi, którzy pochodzą z niezamożnych rodzin. Dlatego przygotowując to wydarzenie chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób. To od hojności darczyńców, którzy nas wspierają zależy, ilu naszych stypendystów dostanie szansę na lepszy start w przyszłość. Za każdą pomoc już teraz serdecznie dziękujemy!" - stwierdza Agnieszka Patralska.

Organizacją Dnia Papieskiego w miastach akademickich zajmują się działające tam wspólnoty akademickie stypendystów. „Ten jeden dzień w roku szczególnie skłania do refleksji nad nauczaniem Jana Pawła II oraz niesie za sobą mnóstwo przygotowań - podkreśla Barbara Daniewicz, koordynatorka Dnia. - Każdy z nas może zaangażować się w jego organizację. W tym roku zaplanowaliśmy wiele inicjatyw o wymiarze artystycznym, intelektualnym oraz duchowym. Przewidzianych jest wiele atrakcji, które poprzedzi Msza święta w kościele Św. Krzyża w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu. Następnie ulicami miasta przejdą stypendyści, wraz z rodzinami i mieszkańcami Warszawy, uczestniczący w happeningu - „Pod prąd”. Kolejne atrakcje będą czekały na Starym Mieście, gdzie będzie umiejscowione miasteczko rodzinne z przygotowanymi wieloma niespodziankami, przede wszystkim dla rodzin i ich najmłodszych pociech. Odbędzie się również koncert, Apel Miasta Warszawy oraz czuwania.” – relacjonowała przygotowania Barbara Daniewicz, koordynatorka Dnia Papieskiego we wspólnocie warszawskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Obchody Dnia Papieskiego łączy jeden główny cel, jakim jest propagowanie życia i nauczania Jana Pawła II. Każda wspólnota stypendystów studentów przygotowuje obchody tego Dnia w swoich miastach akademickich. Ci młodzi mają wiele różnych pomysłów i ciekawych inicjatyw. Planują oni jakieś szczególne dla każdego miasta formy upamiętnienia papieża Wojtyły. Fundacja chce w tym dniu dotrzeć do jak największej liczby osób. Stypendyści dbają by zarówno dzieci jak i dorośli spędzili tę niedzielę w przyjemny sposób. Będą zorganizowane różnego rodzaju pokazy, koncerty. Przykładowymi akcjami są pokaz baniek mydlanych m.in. we Wrocławiu i Gdańsku, przegląd pieśni religijnych w Bielsku-Białej, gra miejska m.in. w Krakowie, mecze siatkarskie w Katowicach czy też konkurs ,żonglerski w Lublinie. Wspólnoty też przygotowują np. jak malowanie twarzy najmłodszym, różnorodne konkursy i zabawy, a także koncerty w ramach, których zaśpiewają i zagrają stypendyści

W planach wspólnot widzimy, że stypendyści oprócz zapewnienia dobrej zabawy mieszkańcom pamiętają o tym, jak ważne jest niesienie pomocy innym. W różnych miastach organizowane są pokazy pierwszej pomocy czy akcje krwiodawstwa. "Akcja krwiodawstwa podczas Dnia Papieskiego w Poznaniu będzie zorganizowana po raz pierwszy informuje Sandra Wełnitz, koordynatorka Dnia Papieskiego we wspólnocie poznańskiej. - Dlaczego zamieściliśmy to wydarzenie w naszym Miasteczku Rodzinnym? Odpowiedź jest prosta, my jako stypendyści chcemy pokazać, że można bez najmniejszego wysiłku ofiarować część siebie dla innych. Rodzina to nie tylko mama, tata i małe dziecko. Rodzina to także mama, tata i pełnoletni syn/córka, którzy wspólnie mogą zrobić coś szlachetnego, jak np. oddać krew. Chcemy tym aktem pokazać, że poświęcając kilkanaście minut rodzinę może połączyć szczytny cel, razem mogą zjednoczyć się w niesieniu pomocy innym, razem mogą komuś uratować życie. My jako wspólnota poznańska jesteśmy jedną dużą rodziną, dlatego pierwsi pójdziemy do krwiobusa, aby pokazać, że to nie boli, co więcej, że to sprawia nam samym ogromną radość. Nie jesteśmy tylko dla siebie, jesteśmy przede wszystkim dla innych." - komentuje pomysł Sandra Wełnitz.

Reklama

Obchody Dnia Papieskiego w niektórych miejscach nie ograniczą się do niedzieli 11 października. Takim miejscem będzie aglomeracja śląska. Tam dzień ten rozpocznie koncert w siemianowickim Parku Tradycji. Będzie tam zaprezentowany montaż słowno-muzyczny „Tryptyk Rzymski”. W ramach śląskich obchodów odbędzie się jeszcze kilka koncertów, a całość zamknie koncert zespołu Śląsk w Rydułtowach. Ks. Jan Drob informuje, że w organizacji Dnia Papieskiego oprócz stypendystów biorą udział także wolontariusze z wielu organizacji, wszystkie organizacje harcerskie, szkoły im. Jana Pawła II, szkoły Przymierza Rodzin, oczywiście media – katolickie i niekatolickie, bo wszyscy jesteśmy związani z Janem Pawłem II, a przez Jana Pawła II w tych bardzo pozytywnych naszych działaniach. Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia stanowi Żywy Pomnik Jana Pawła II. "Dzień Papieski to wydarzenie, dzięki któremu ludzie mogą dostrzec czym jest Fundacja i jak wiele dobra niesie Żywy Pomnik Jana Pawła II. Dzień ten stanowi także okazję dla nas, stypendystów, do dawania świadectwa swojej wiary i podziękowania darczyńcom, dzięki którym możemy uczestniczyć we wspólnocie osób żyjących duchem świętego Polaka." - mówi Marlena Chyrchała, jedna ze stypendystek. Dzień Papieski po raz pierwszy był obchodzony w 2001 roku pod hasłem "Pontyfikat przełomów". Wtedy Papież Jan Paweł II wyraził wdzięczność Episkopatowi Polski za zorganizowanie tego dnia. "Wiem, że ten dzień łączy się z piękną ideą wspierania przez stypendia młodych Polaków, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Pod hasłem Dzielmy się miłością ich rówieśnicy - harcerze i członkowie Akcji Katolickiej - zbierają fundusze, które zostaną przeznaczone na ten cel. Dziękuję organizatorom, artystom i wszystkim, którzy włączają się w to dzieło. Niech Dzień Papieski przyniesie wszystkim Polakom głębokie przeżycia duchowe i obfite owoce łaski. Niech Wam Bóg błogosławi!" - mówił Ojciec Święty. Dzień Papieski obchodzony jest zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Obchody te przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym. artystycznym i charytatywnym. Wymiar intelektualny jest wyrażany poprzez organizacje różnorodnych spotkań i seminariów. Wyrazem artystycznym Dnia Papieskiego są koncerty organizowane w różnych miastach. Wymiar duchowy przenika wszystkie te sfery. W trakcie trwania Dnia Papieskiego są także organizowane czuwania. Z wymiarem charytatywnym wiąże się zbiórka, z której pieniądze przeznaczone są na fundusz stypendialny dla młodych.

Reklama

Fundacja Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ; Skwer Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego 6; 01-015 Warszawa

Reklama

Nr 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582

Bank PEKAO S.A., XIII O/Warszawa DOPISEK „Wpłata na stypendia"

2015-08-12 13:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi przed XIII Dniem Papieskim: warunkiem dialogu jest poszanowanie prawdy

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

ARTUR STELMASIAK

Podstawowym warunkiem dialogu jest poszanowanie prawdy, wsłuchiwanie się we wzajemne opinie, powstrzymanie od pospiesznych sądów. Przed tegorocznym Dniem Papieskim, który obchodzony będzie 13 października, biskupi przypominają zasady prawdziwego dialogu, które ukazywał całym swoim pontyfikatem Jan Paweł II. „Ostatnie lata pokazały, z jaką trudnością przychodzi nam prowadzenie dialogu” - zauważają biskupi w liście pasterskim, który będzie odczytywany w kościołach w najbliższą niedzielę 6 października. Rozważanie hasła Dnia Papieskiego „Jan Paweł II - Papież Dialogu” ma nas zachęcić do podjęcia dialogu w rodzinach, w społeczeństwie i w Kościele. Przez cały pontyfikat Jan Paweł II pokazywał nam, jak prowadzi dialog z Bogiem na modlitwie i w czasie liturgii. Lata papieskiego posługiwania były również naznaczone jego dialogiem z człowiekiem i ze współczesnym światem. „Dialog to coś więcej niż wymiana poglądów, krytyka, spór czy polemika. Zaczyna się on od spotkania człowieka z człowiekiem, cierpliwego słuchania, zadawania pytań, aż po możliwość wypowiedzenia się. Tak rozumiany dialog zakłada otwartość i dobrą wolę oraz wzajemny szacunek” - czytamy w liście biskupów. Według bł. Jana Pawła II, podstawowym warunkiem dialogu jest poszanowanie prawdy. Kompromis za wszelką cenę, godzący się na odstępstwa od prawdy jest zaprzeczeniem idei dialogu. „Nie wolno bowiem godzić się na łamanie prawdy Bożej nawet kosztem utraty popularności” - zaznaczają biskupi. Jan Paweł II wskazywał wyraźnie na potrzebę bycia świadomym własnej tożsamości. Wierzący, prowadząc dialog, nie może odmawiać wierności Jezusowi Chrystusowi i Kościołowi. Jan Paweł II przypominał też o dialogu wewnątrz samego Kościoła i usuwaniu napięć, które mogą stać się przyczyną podziału. „Przezwyciężenie napięć i konfliktów w Kościele jest możliwe, jeśli człowiek staje wobec słowa Bożego i, odrzucając własne subiektywne zapatrywania, szuka prawdy tam, gdzie się ona znajduje” - czytamy w liście biskupów. Jesteśmy wezwani nie tylko do dialogu z innymi ludźmi, ale i do dialogu ze Stwórcą. W serce człowieka wpisana jest tęsknota za Bogiem, a przestrzenią tego dialogu jest wiara. Ostatecznym celem dialogu Boga z człowiekiem jest jego zbawienie. „Z radością oczekujemy na bliską już kanonizację Naszego Papieża, który był i jest darem Opatrzności Bożej dla Kościoła. Pragniemy też nadać głębszy wyraz temu wydarzeniu, podejmując wysiłek realizacji Jego wskazań i nauki” - piszą biskupi. Zachęcają też do wspierania stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, którzy chcą przygotowywać się do dorosłego życia w duchu wartości, którym służył Jan Paweł II. List Episkopatu Polski jest dziś czytywany w parafiach - na tydzień przed XIII Dniem Papieskim, przypadającym w tym roku 13 października.

CZYTAJ DALEJ

Białoruś: władze aresztowały dwóch zakonników

2024-05-09 18:44

[ TEMATY ]

Białoruś

aresztowanie

zakonnicy

Adobe Stock

8 maja białoruska policja zatrzymała księdza Andrzeja Juchniewicza i księdza Pawła Lemekha ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI), którzy posługują w diecezjalnym sanktuarium w Szumilinie, w dekanacie witebskim diecezji witebskiej.

Jak powiedzieli wierni portalowi Katolik.life, stało się to po spotkaniu księży i zakonników diecezji witebskiej.

CZYTAJ DALEJ

Dziś bulla o Roku Świętym, najbardziej uroczysty spośród dokumentów papieskich

2024-05-09 16:52

[ TEMATY ]

Watykan

bulla papieska

Rok Święty 2025

www.vaticannews.va/pl

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Dziś wyjątkowy i doniosły dzień w Watykanie. Na rozpoczęcie wieczornych nieszporów Wniebowstąpienia Pańskiego w Bazylice Watykańskiej Papież uroczyście ogłasza Rok Święty 2025. Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów. Dla wierzących jest to wyjątkowy czas łaski, a także specjalna okazja do uzyskania odpustu zupełnego. Szczegóły obchodów oraz daty Roku Świętego podaje bulla papieska.

Jubileusz lub Rok Święty jest obchodzony co 25 lat. Po raz pierwszy został ogłoszony w 1300 r. bullą Bonifacego VIII, która do dziś jest przechowywana w Watykańskiej Bibliotece Apostolskiej. Bulla papieska to dokument z pieczęcią papieża, a zatem po przywileju najbardziej autorytatywny i uroczysty spośród dokumentów biskupa Rzymu. Termin ten wywodzi się od łacińskiego bulla, który oznaczał ołowianą pieczęć zawieszoną na dokumencie, a dopiero od około XIV wieku był stosowany do dokumentów opatrzonych taką pieczęcią. Użycie ołowianej pieczęci jest udokumentowane w przypadku papieży od VI wieku. W przypadku dokumentów o szczególnym znaczeniu zamiast ołowiu stosowano złoto.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję