Aby na styczniowy finał do Będzina przyjechali najlepsi (możemy przesłuchać maksymalnie około 130 wykonawców), najpierw zapraszamy na grudniowe eliminacje. Choć mają charakter konkursowy, otwarte są dla wszystkich chętnych, którzy ukończyli 6. rok życia, a atmosfera podczas przesłuchań jest znakomita! Pewnie dlatego każdego roku decyduje się wziąć w nich udział ponad 1200 solistów i grup, czyli jakieś 13 tysięcy osób: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów – zachęcają organizatorzy.
Na stronie www.mfkip.pl uruchomiony został formularz, przez który rejestrować mogą się soliści, duety, tercety, chóry, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne. Eliminacje znów odbędą się w blisko 40 miastach, w tym 9 grudnia w Łazach, 10 grudnia w Dąbrowie Górniczej i 11 grudnia w Będzinie. Kwalifikację do festiwalu będzie można zapewnić sobie także startując w jaworznickim festiwalu „Złota kantyczka” w dniach 2-6 grudnia. W pobliżu diecezji czekają też przesłuchania, m.in. w Katowicach, Mikołowie, Częstochowie i Krakowie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wystarczy przygotować dwie (w przypadku solistów i duetów) lub trzy (wszyscy pozostali) kolędy, z których przynajmniej jedna musi być tradycyjną polską kolędą lub pastorałką. Organizatorzy czekają zarówno na osoby zgłaszane przez instytucje, jak i indywidualnych artystów amatorów. Udział w festiwalu jest całkowicie bezpłatny.
Reklama
Bezpłatny będzie także jak zawsze udział widzów w styczniowym finale, na który już dziś warto zarezerwować sobie czas, by odwiedzić wówczas Będzin Arenę. Najpiękniejsze utwory o Bożym Narodzeniu w wykonaniu wybitnych kolędników z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi popłyną z Będzina w świat od 16 do 19 stycznia.
Przesłuchania finałowe odbędą się od 16 do 18 stycznia (czwartek-sobota). Tegorocznemu jury przewodniczyć będzie prof. dr hab. Katarzyna Sokołowska z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. To pod jej przewodnictwem jury wybierze zdobywców Grand Prix i innych nagród. W przeszłości zdobywali je zarówno soliści, jak i zespoły i chóry dziecięce, młodzieżowe i dorosłe, więc szansę ma absolutnie każdy. Zwycięzców poznamy 19 stycznia o godz. 16 w czasie Koncertu Galowego w reżyserii Dariusza Wiktorowicza.
Wszystkie szczegółowe informacje na temat festiwalu można znaleźć na stronie mfkip.pl oraz na profilu festiwalu w serwisie Facebook, który warto zaobserwować, by być na bieżąco z festiwalowymi aktualnościami. Jak zawsze finał festiwalu będzie dostępny także w formie transmisji w serwisie YouTube – zachęcamy do zobaczenia, jak pięknie prezentują się tam finałowe przesłuchania i Koncerty Galowe poprzednich edycji.