Reklama

W wolnej chwili

Kartka z kalendarza

Kartka z kalendarza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta nietypowe

16.10 – Dzień Chleba

Ponad połowa Polaków marnuje jedzenie, a 1,5 mln głoduje. W przededniu Dnia Walki z Ubóstwem – obok włączenia się w pomoc najuboższym – warto zawalczyć o dobre wykorzystanie chleba, by widok rozrzuconego na chodnikach i w śmietnikach pieczywa był już czasem przeszłym. Jeśli sami nie mamy pomysłu, co zrobić z czerstwym chlebem, możemy się wesprzeć internetowymi przepiśnikami. Jest w nich sporo ciekawych sposobów na wykorzystanie takiego pieczywa. Warto poszukać oryginalnych przepisów na potrawy z czerstwym chlebem, choćby... czekoladowe ciasteczka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

18.10 – Światowy Dzień Owoców i Warzyw

Powinny stanowić obowiązkowy składnik naszych posiłków. Dietetycy zalecają, by spożywać ich minimum 400 g na dobę, nie wliczając w to ziemniaków i innych bulw zawierających skrobię. Mogą zmniejszać ryzyko rozwoju wielu chorób i opóźniać proces starzenia się. Są źródłem m.in.: błonnika, witamin, składników mineralnych, łatwo przyswajalnych cukrów i kwasów organicznych. Czy to na surowo, czy pieczone, gotowane, w formie kiszonek – najważniejsze, by często je jeść.

17 października. Dzień Mediacji

Czasem w rozwiązaniu konfliktu potrzebny jest ktoś neutralny, kto na problem spojrzy z boku.

Reklama

Temu właśnie służą mediacje. Są sposobem na rozwiązywanie konfliktu, w którym niezależny i bezstronny profesjonalista za zgodą stron, w dyskretnej atmosferze, pomaga samodzielnie poradzić sobie z problemem. To mediacje profesjonalne.

A przy okazji Dnia Mediacji warto przypomnieć, że kwestie sporne trzeba rozwiązywać. Nie należy ich przemilczać i mieć nadzieję, że zapomniane nie będą stwarzać problemu, w najmniej spodziewanym momencie dadzą bowiem o sobie znać. Dlatego kiedy nie potrafimy się dogadać sami, warto pomyśleć może najpierw o kimś, kto w sposób bezstronny spojrzy na kwestie sporne i pomoże zmniejszyć bariery we wzajemnej komunikacji, ale i wspólnie poszuka rozwiązań. Jeśli to nie przyniesie skutku, profesjonalny mediator pomoże zapewne znaleźć rozwiązanie, które będzie satysfakcjonujące dla wszystkich stron konfliktu. Warto tu zaznaczyć, że rolą mediatora – niezależnie od tego, czy jest profesjonalistą, czy nie – jest pomoc w tym, żeby strony konfliktu mogły same dojść do porozumienia, same odnalazły rozwiązanie. On nie może wydawać sądów, nie może wypowiadać się na temat czyjejkolwiek winy. To zadanie dla sędziego.

Takie rozwiązywanie konfliktów jest bardzo pomocne i w domach – między małżonkami, rodzeństwem, i w pracy – między pracownikami, szefostwem. Takiej umiejętności, na pewno niełatwej, warto uczyć dzieci, by już od początku potrafiły rozwiązywać spory, uczyć się jednać bez wydawania często krzywdzących sądów. Nikt przecież nie jest w stanie kroczyć w butach „przeciwnika”, dlatego – za Ewangelią – warto wstrzymać się od osądzania innych.

Ciekawostka

Reklama

Słoneczny spektakl pod Mesa Arch

Mesa Arch to łuk skalny na wschodnim skraju obwodu Island in the Sky Parku Narodowego Canyonlands w USA. Łuk znajduje się dokładnie na krawędzi 150-metrowego klifu, będącego częścią 365-metrowej przepaści Buck Canyon. Stanowi piękną ramę dla kanionu poniżej, w którym znajdują się ostańce. Najciekawiej jednak wygląda o świcie, gdy pierwsze promienie słońca ozłacają go pomarańczowym światłem. Wtedy łuk otoczony jest zasiekami ze statywów – wszyscy robią zdjęcia ze słońcem wysuwającym się znad horyzontu.

Jak myślą psy?

Interakcje między psami a ludźmi objawiają się podobnie jak relacje przyjacielskie i rodzinne u ludzi. Badania przeprowadzone na uniwersytecie w Budapeszcie sugerują, że psy mają inteligencję podobną do ludzkiej – czynnik g. Jest on związany z większą tendencją do eksploracji, zainteresowaniem nowościami i większym potencjałem do uczenia się w nowych sytuacjach. Przeprowadzono również eksperymenty, podczas których monitorowano aktywność mózgu psów za pomocą rezonansu magnetycznego. Okazało się, że lewa półkula mózgu psów analizuje znaczenie słów, podczas gdy prawa reaguje na intonację, podobnie jak u ludzi.

Czy wiesz, że...

...Masada broniła się tylko kilka tygodni?

Reklama

Oblężenie twierdzy nad Morzem Martwym w 73-74 r. jest jednym z najbardziej zmitologizowanych epizodów historii starożytnej, gdyż znane jest wyłącznie z przekazu Józefa Flawiusza, żydowskiego literata i historyka. To dzięki jego literackiej fantazji przez długi czas panowało przekonanie, że oblężenie trwało niemal 2 lata i zakończyło się zbiorowym samobójstwem obrońców. Dziś wiadomo, że ani jedno, ani drugie nie jest prawdą. Najnowsze ustalenia izraelskich archeologów, opublikowane w 2024 r. na łamach Journal of Roman Archaeology, pokazały, że oblężenie trwało dużo krócej, a kamienny mur, który otoczył Masadę i odciął obrońców od świata, zbudowano w ekspresowym tempie. Uczeni, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, takie jak drony, teledetekcja, GIS, obliczyli – wiedząc, ilu żołnierzy uczestniczyło w oblężeniu (6-8 tys.) – że zbudowanie ośmiu obozów, otaczającego twierdzę muru i kilkunastu wież oblężniczych zajęło niecałe 2 tygodnie. Według naukowców, całe oblężenie trwało od 4 do 9 tygodni. Wygląda na to, że Rzymianie przyszli, zobaczyli i zwyciężyli.

Myśl na tydzień

Prawdziwy przyjaciel to nie ten, który odwala za ciebie całą robotę, lecz ten, który uświadomi ci, że wszystko masz zrobić sam.
Edward Stachura

Pamiętaj o życzeniach!

13.10 – Edward, Teofil, Honorat

14.10 – Alan, Dominik, Kalikst

15.10 – Jadwiga, Teresa, Brunon

16.10 – Ambroży, Gaweł, Grzegorz

17.10 – Lucyna, Małgorzata, Ignacy

18.10 – Julian, Łukasz, Ziemowit

19.10 – Piotr, Ziemowit, Paweł

Wydarzyło się

• 13.10.1847 – otwarto dworzec Kraków Główny i linię kolejową do Mysłowic.
• 14.10.1978 – w Watykanie po nagłej śmierci Jana Pawła I rozpoczęło się konklawe, które 2 dni później wybrało na papieża kard. Karola Wojtyłę.
• 15.10.1929 – Francuz Jean-François Pilâtre de Rozier jako pierwszy człowiek na świecie wzleciał balonem (na uwięzi) na wysokość 20 m.
• 16.10.1384 – Jadwiga Andegaweńska została koronowana w katedrze wawelskiej na króla Polski.
• 17.10.1755 – król Ferdynand VI założył w Madrycie Królewski Ogród Botaniczny.
• 18.10.1844 – rozpoczęto budowę Kanału Elbląskiego.
• 19.10.1984 – w pobliżu Górska pod Toruniem został uprowadzony i zamordowany ks. Jerzy Popiełuszko.

2024-10-08 14:30

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: obecne władze państwowe próbują zamykać drzwi Chrystusowi

2024-12-26 09:29

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja Krakowska

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

- Wiemy, że obecne władze państwowe próbują, niestety, zamykać drzwi Chrystusowi, zmniejszając liczbę godzin religii w szkole. Ponadto zapowiadają wprowadzenie obowiązkowego dla wszystkich uczniów przedmiotu, który może stać się narzędziem deprawacji moralnej nawet małych dzieci. Tym większym więc zadaniem, stojącym zwłaszcza przed rodzicami, jest zatroskanie o właściwe nauczenie i wychowanie ich potomstwa. Z jednej strony konieczna jest zatem solidarna postawa czujności i sprzeciwu. Z drugiej niezbędne jest podejmowanie, wspólnie przez nas wszystkich, różnorodnych działań - pisze w liście do wiernych Archidiecezji Krakowskiej abp Marek Jędraszewski.

Dzisiaj, w drugie Święto Bożego Narodzenia, słyszeliśmy o tym, jak św. Szczepan ujrzał „niebo otwarte i Syna Człowieczego, stojącego po prawicy Boga” (Dz 7, 56). Jak więc pasterze radowali się z tego, że mogli być świadkami tajemnicy Wcielenia Jednorodzonego Syna Bożego, znajdując w Betlejem „Maryję, Józefa i Niemowlę, leżące w żłobie” (por. Łk 2, 15-16), tak św. Szczepan, „pełen Ducha Świętego”, ujrzawszy „chwałę Bożą”, stał się świadkiem Chrystusa uwielbionego (por. Dz 7, 55-56), który po swojej śmierci zmartwychwstał i jako Bóg-Człowiek zasiadł po prawicy swego Ojca.
CZYTAJ DALEJ

Projektant zabawek erotycznych dla dorosłych prezentuje szopkę na wystawie watykańskiej

2024-12-26 11:08

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Nie osłabły kontrowersje wokół maskotki o nazwie „Luce”, jaką dla Watykanu na Rok Jubileuszowy zaprojektował Simone Legno, włoski twórca marki Tokidoki. Nie tak dawno okazało się, że firma współpracowała także z brytyjskim producentem zabawek erotycznych Lovehoney. Podobnie jak nowa maskotka, wraz z towarzyszącymi jej dodatkowymi maskotkami o imionach Fe, Xin i Sky, erotyczne zabawki są inspirowane japońską estetyką kiczu – podaje portal „Life Site News”. Firma Tokidoki promowała też miesiąc gejowskiej „Dumy” materiałami podobnymi w stylu do watykańskich maskotek. Teraz Simone Legno zaprezentował swoją szopkę w ramach wystawy „100 szopek w Watykanie”.

Lovehoney zainicjowała we współpracy z Tokidoki nową serię swoich erotycznych produktów w październiku 2016 r. Pooneh Mohajer, współzałożycielka Tokidoki, stwierdziła wówczas, że nowy projekt ma na celu promowanie „znaczenia zdrowia seksualnego i ogólnego dobrego samopoczucia”. Docelowy klient to dla obu firm osoby w wieku od 18-30 ze względu na popularność w tej grupie kultury japońskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję