Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

W Górecku będzie cieplej

Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika jest usytuowana w wyjątkowo urokliwym miejscu, wśród lasów, rzek i łąk, wśród wielowiekowych dębów, a przede wszystkim jest miejscem wybranym przez samego Boga, który za wstawiennictwem św. Stanisława objawił tu swoją wolę.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 40/2024, str. I

[ TEMATY ]

Górecko

Joanna Ferens

Wykonawcy remontu

Wykonawcy remontu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafianie, jak i kolejni proboszczowie dbają, by to miejsce było utrzymane z należytym szacunkiem i czcią. Stąd też w ostatnich latach parafialne budynki przeszły gruntowne remonty pod czujnym okiem proboszcza ks. Jarosława Kędry i 7 września dobiegła końca realizacja projektu termomodernizacyjnego, w którym remontowi podlegały kościół parafialny i dom rekolekcyjny.

Reklama

– Te wszystkie działania w związku z termomodernizacją z pewnością przyczynią się do poprawy codziennego funkcjonowania parafii – podkreślał ks. Jarosław Kędra. – Dziś pragnę podziękować Panu Bogu za wszystkich ludzi, którzy pomogli wykonać to wspaniałe dzieło. Dziękuję wszystkim wykonawcom, a także parafianom za wsparcie zarówno to modlitewne, jak i za ich ofiarność. Te wszystkie działania, które podjęliśmy, jeżeli chodzi o termomodernizację kościoła i domu rekolekcyjnego, służą temu, aby przede wszystkim było cieplej i aby można było mniej płacić za energię. Możemy już w naszym kościele cieszyć się tym, że w zimie jest ciepło, że można normalnie i w komfortowych warunkach sprawować liturgię. Natomiast termomodernizacja domu rekolekcyjnego też przyczyni się do tego, że będą mogły tutaj przyjeżdżać różne grupy parafialne. Każdy kto chce, może z tego miejsca skorzystać, zrobić sobie dzień skupienia, przyjechać, wyciszyć się. Znajdą tutaj dla siebie miejsce również kapłani, katecheci i różne grupy, które zapragną spędzić czas z Panem Bogiem – zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szczegóły inwestycji wyjaśniał Mariusz Świerk, zarządca projektu z Biura Inwestycji Projektów Unijnych. – Budynek kościoła jest budynkiem zabytkowym, więc tam mieliśmy liczne ograniczenia związane z inwestycją, a przy domu rekolekcyjnym było troszeczkę łatwiej, bo jednak to budynek, który nie jest sam w sobie zabytkowy, ale jest w obszarze rejestru zabytków, więc jakby te możliwości były troszeczkę większe, dlatego zakres inwestycji w domu rekolekcyjnym jest znacznie większy niż w kościele. Tutaj mamy tak naprawdę gruntowną modernizację całego budynku. Od ocieplenia ścian, fundamentów, dachu z ociepleniem, wymiana wszelkich instalacji, które są oczywiście dużo bardziej energooszczędne, wymiana oświetlenia na ledowe, które też zagwarantuje duże oszczędności. W budynku kościoła mieliśmy tak naprawdę tylko trzy działania do zrealizowania, czyli ocieplenie stropu, wymianę okien oraz całego ogrzewania i posadzki – wyjaśniał.

Projekt „Termomodernizacja Kościoła parafialnego oraz Domu Rekolekcyjnego Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Górecku Kościelnym” został zrealizowany z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego „Budownictwo Energooszczędne, część 1: Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie”. Kwota dofinansowania to ponad 1,5 mln zł.

2024-10-01 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyprawa Otwartych Oczu

Niedziela zamojsko-lubaczowska 25/2023, str. I

[ TEMATY ]

Górecko

Joanna Ferens

Wyprawa połączyła pokolenia

Wyprawa połączyła pokolenia

W Górecku Kościelnym odbyła się coroczna Wyprawa Otwartych Oczu organizowana przez Ruch Światło-Życie Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie – ks. Dariusz Babiak tłumaczył, czemu ma służyć Wyprawa Otwartych Oczu i jakie cele jej przyświecają. – Ks. Franciszek Blachnicki, w całej formacji Ruchu Światło-Życie wpisał taki punkt jak „Wyprawa Otwartych Oczu”. Chodzi o to, by w otaczającym człowieka świecie dostrzegać Boże dzieło i Bożą obecność. Pan Bóg przez piękno przyrody – a Roztocze, Puszcza Solska i Górecko Kościelne są szczególnie urokliwe – mówi nam kim jest i jak nas kocha. Wszystko bowiem stworzył z miłości do człowieka i pozwala nam to odkrywać i zachwycać się. Dziś do Górecka Kościelnego przybyło ponad 400 osób, jesteśmy tutaj wszyscy razem przede wszystkim w celu ewangelizacyjnym, aby dawać nasze świadectwo o Panu Bogu i aby w otaczającym nas świecie i w drugim człowieku zobaczyć ślady Pana Boga – wyjaśniał.
CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący episkopatu Turcji przed wizytą papieża: miejmy nadzieję na miłą niespodziankę

2025-11-03 15:17

[ TEMATY ]

wizyta papieża

episkopat Turcji

miła niespodzianka

PAP

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Turcji abp Martin Kmetec ma nadzieję, że zbliżająca się wizyta papieża umocni mniejszość chrześcijańską w tym kraju. W ramach wizyty w dniach 27-30 listopada Leon XIV spotka się w Ankarze z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoğanem oraz z czołowymi osobistościami świata polityki i społeczeństwa. W wywiadzie dla agencji prasowej SIR abp Kmetec powiedział, że oczekuje, iż spotkania papieża z tureckim światem polityki, dadzą „pozytywny sygnał otwartości na katolicyzm i obecność Kościoła katolickiego w kraju, a także na chrześcijan w ogóle”.

Głównym motywem wizyty papieża w Turcji są obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego, na którym sformułowano fundamenty wyznania wiary, wciąż obowiązującego dla wszystkich Kościołów i wyznań chrześcijańskich, a także spotkanie z Kościołami wschodnimi oraz z honorowym zwierzchnikiem prawosławia, patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem. Zarówno jego historycznie ważna siedziba Fanar w dzisiejszym Stambule, jak miejsce Soboru Nicejskiego, obecny Iznik, znajdują się w Turcji.
CZYTAJ DALEJ

Spłonął historyczny klasztor kartuzów we Francji

2025-11-03 16:55

[ TEMATY ]

pożar

klasztor

pl. wikipedia.org

Jeden z najstarszych klasztorów kartuzów we Francji spłonął doszczętnie i grozi mu zawalenie. Pożar, który wybuchł w niedzielę 2 listopada, zniszczył główny budynek dawnego klasztoru w Le Mont-Dieu we francuskich Ardenach, znanego pod wezwaniem Matki Bożej Ardenów, poinformowały francuskie media.

Według tych informacji, spacerujący w niedzielny poranek zauważyli dym unoszący się z budynku, który od 1946 roku jest zabytkiem i zaalarmowali straż pożarną. Pożar ugaszono dopiero po kilku godzinach, na razie nie wiadomo, co było jego przyczyną. Założony w XII wieku klasztor znajduje się na odludziu, w gęstym lesie. Został odbudowany w XVII wieku, jednak podczas rewolucji francuskiej mnisi zostali zmuszeni do opuszczenia klasztoru kartuzów. Nie zachowały się tam żadne dzieła sztuki ani cenne wyposażenie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję