Reklama

Niedziela Legnicka

Służył, dopóki starczyło sił

15 sierpnia, kiedy radowaliśmy się świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dotarła wieść o śmierci śp. ks. prał. Franciszka Krosmana. Był najstarszym kapłanem seniorem w diecezji, został bowiem odwołany do wieczności w 95. roku życia i 69. roku kapłaństwa.

Niedziela legnicka 36/2024, str. IV

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Archiwum parafii:

Msza św. żałobna w Jeleniej Górze

Msza św. żałobna w Jeleniej Górze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości pożegnania zostały zaplanowane na 18 sierpnia w Legnicy i Jeleniej Górze, a pogrzeb na 19 sierpnia w Jeleniej Górze.

Pierwsza Msza św. żałobna

W niedzielne popołudnie, 18 sierpnia, w Godzinie Bożego Miłosierdzia, w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy została odprawiona pierwsza żałobna Msza św. W gronie kilkunastu księży liturgii przewodniczył wikariusz generalny ks. prał. Robert Kristman.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zapraszając do wspólnej modlitwy, zwrócił uwagę, że śmierć ks. Krosmana wypadła w szczególnym dniu, w święto Wniebowzięcia NMP. Obecna zaś Msza św. sprawowana jest w niedzielę, jako dzień pamiątki Zmartwychwstania Chrystusa. Sprawowana przy ołtarzu, za którym zmarły stał przez 69 lat, sprawując Najświętszą Ofiarę. Wcześniej, w dniu święceń, leżał krzyżem przed ołtarzem, podczas modlitwy do Ducha Świętego, kiedy podejmował decyzję o służeniu Bogu i ludziom jako kapłan. Teraz podobnie leży przed ołtarzem, ale już tylko jego ciało, bo dusza odeszła i stanęła przed Bogiem. Dlatego tą modlitwą wszyscy zgromadzeni chcą upraszać dla niego Bożego miłosierdzia i radości wiecznej w niebie.

Reklama

Homilię wygłosił proboszcz parafii ks. Roman Raczak. Przypomniał wydarzenie z 2010 r., kiedy śp. ks. Franciszek po odejściu na emeryturę i widząc taką potrzebę, zadeklarował pomoc w tej parafii, dopóki wystarczy mu sił i zdrowia. Wypełniał tą posługę przez 12 lat, dopiero ostatnie lata były dla niego czasem utraty sił i zdrowia i musiał pozostać w Domu Księży Emerytów. Właśnie za ten czas jego kapłańskiego posługiwania, za postawę, mądrość życia, pokorę, dziękował ks. Roman, tym samym wyjaśniając, dlaczego modlitwa odbywa się w tym kościele i w tej parafii. Zapowiedział też ofiarowanie Mszy św. gregoriańskiej za jego duszę w styczniu przyszłego roku.

Druga Msza św. żałobna

Tego samego dnia, kilka godzin później, po przewiezieniu trumny z ciałem zmarłego, w godzinach wieczornych, w bazylice świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze, w której zmarły był proboszczem przez 35 lat, została odprawiona druga Msza św. żałobna, której przewodniczył wikariusz biskupi ks. Leopold Rzodkiewicz, a homilię wygłosił ks. Marcin Uryga, dyrektor Domu Księży Emerytów w Legnicy.

Wszystkich powitał proboszcz parafii ks. Bogdan Żygadło, podkreślając, że wszyscy, którzy przybyli na wieczorne czuwanie i modlitwę, chcą powiedzieć swemu księdzu: „Do zobaczenia w Domu Ojca”. I zaprosił do tej wspólnej modlitwy, która odbyła się w gronie ponad 20 księży.

– W naszym przeżywaniu śmierci zawsze na pierwszy plan wysuwa się odejście, a Pan Jezus mówi, że przyjdzie powtórnie i zabierze nas do Siebie. Majestat umierania jest połączony z majestatem spotkania. My przeżywamy odejście, a zmarły – przejście. My – rozstanie, a on – spotkanie – mówił kaznodzieja, ks. Marcin. Przywołał też moment jego śmierci, kiedy otoczony grupą księży w swoim pokoju, podczas modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia odszedł do Pana. Przypomniał też drogę jego życia i swoje osobiste z nim relacje. – Niech dobry Bóg będzie dla niego miłosierny, łaskawy, niech otworzy swoje miłosierne ręce i przyjmie go do Siebie – mówił ksiądz dyrektor.

Pogrzeb

Reklama

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w jeleniogórskiej bazylice 19 sierpnia. W gronie zgromadzonych wiernych, wśród których byli włodarze miasta, przedstawiciele władz i delegacje różnych środowisk, siostry zakonne, prawie 40 koncelebransów uroczystości przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski.

Mszę św. pogrzebową poprzedziły mowy pożegnalne, w których przypominano, w jaki sposób zapisał się w pamięci osób, historii parafii i miasta. Głos zabrali: przewodniczący NSZZ „Solidarność” Regionu Jeleniogórskiego, pochodzący z parafii ks. prof. Paweł Bortkiewicz, w imieniu pracujących tu księży – ks. Jerzy Żytowiecki, prezydent miasta oraz grono parafian i przyjaciół.

Długa droga życia

Homilię wygłosił ks. dr Mariusz Majewski, który przez 2 lata był wikariuszem w tej parafii i współpracownikiem zmarłego. – „Pragnąłbym, na ile mi sił starczy, swoją pracą choć w części spłacić dług wdzięczności: Bogu – za życie i kapłaństwo, a przełożonym – za ich cierpliwość i życzliwość względem mnie” – tymi słowami, zaczerpniętymi z życiorysu zmarłego, rozpoczął homilię ks. Mariusz. Przywołał w niej jego drogę życia i liczne wyzwania duszpasterskie, przed którymi stawał, m. in. jako proboszcz tej parafii w latach 1970 – 2005.

– W niełatwych czasach ks. Franciszek Krosman dał się poznać jako człowiek wielkiej odwagi, wierny wyznawanym wartościom, gotowy podjąć wszelkie ryzyko dla dobrej sprawy. Miał szacunek i autorytet wśród księży i wiernych, ale także u władz – mówił kaznodzieja.

Jako senior

Reklama

Przypomniał, że ostatnie lata życia ksiądz prałat spędził w Domu Księży Emerytów Legnicy, ale włączał się także jako pomoc w pracę duszpasterską. Kiedy siły już zaczynały opuszczać, znalazł w gronie kapłańskim tego domu swojego „Anioła stróża” w osobie ks. Jana, któremu podczas tej uroczystości również złożono podziękowania.

Przemienienie

Kaznodzieja nawiązał też do znajdującego się w głównym ołtarzu obrazu, ukazującego Przemienienie Pańskie. – Chrystus w białej szacie, promieniujący światłem, przemienia się i ukazuje uczniom, że prawdziwie jest Bogiem, że: On jest Drogą i On jest Prawdą, i On jest Życiem! – mówił ks. Majewski – Drodzy! Ilekroć przyjdziecie do tej świątyni, patrzcie na ten ołtarz. Odczytujcie to, co jest w nim zapisane. Wchodźcie w tajemnicę nieba, do którego jesteśmy powołani.

Podziękowania i pogrzeb

Po Mszy św. pogrzebowej słowa podziękowania pod adresem wszystkich obecnych złożył obecny proboszcz parafii ks. Bogdan Żygadło, zapowiadając także w tej parafii Mszę św. gregoriańską za zmarłego.

Po obrzędach ostatniego pożegnania trumna z ciałem ks. Krosmana została przewieziona na jeleniogórski stary Cmentarz Komunalny i złożona w grobowcu wraz ze zmarłym poprzednikiem ks. prał. Dominikiem Kostialem.

Zmarłego kapłana polecamy pamięci modlitewnej.

Więcej na: www.legnica.niedziela.pl i profilu FB Niedzieli legnickiej.

2024-09-03 13:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostatni infułat w diecezji

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 39/2022, str. I

[ TEMATY ]

pogrzeb kapłana

Karolina Krasowska

Mszy św. w dzień pogrzebu przewodniczył bp Tadeusz Lityński

Mszy św. w dzień pogrzebu przewodniczył bp Tadeusz Lityński

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. inf. kan. prof. dr. hab. Romana Harmacińskiego odbyły się w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie Wlkp.

Zmarły ksiądz był proboszczem tej parafii w latach 1996 – 2007, a przez ostatnie 15 lat mieszkał w parafii jako emeryt i nadal pomagał w duszpasterstwie. Ksiądz infułat nosił tytuł kustosza honorowego sanktuarium św. Weroniki Giuliani, którego powstanie zainicjował.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 3 maja - IX Ogólnopolska Pielgrzymka Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

2025-04-14 15:43

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

duchowa adopcja

dziecko poczęte

Karol Porwich/Niedziela

Aby modlić się za dzieci poczęte, ich rodziców oraz wszystkich zaangażowanych w obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci - przyjadą 3 maja na Jasną Górę uczestnicy IX Ogólnopolskiej Pielgrzymki Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. - Chcemy dawać świadectwo, że każde życie ma sens, każde dziecko jest chciane przez Boga, a miłość może przezwyciężyć lęk i obojętność - podkreśla o. Samuel Karwacki OSPPE, Krajowy Moderator Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Tegoroczne spotkanie przebiegać będzie pod hasłem: „Pielgrzymi Nadziei i Życia”. - W tym szczególnym dniu, w Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, pragniemy zgromadzić się u Jej stóp, by dziękować za dar życia, zawierzyć Jej naszą modlitwę za dzieci poczęte, ich rodziców oraz wszystkich zaangażowanych w obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci - pisze w zaproszeniu na pielgrzymkę Krajowy Moderator Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.
CZYTAJ DALEJ

Rewolucyjny dokument Watykanu? Pokazujemy prawdę

2025-04-14 16:13

[ TEMATY ]

Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

W Niedzielę Palmową media obiegła wiadomość o rzekomo „rewolucyjnym dokumencie Watykanu”, biły po oczach „klikbajtowe” tytułu o tym, że papież czegoś zakazał, że postanowił, zdecydował, nakazał itd. A jak to jest naprawdę? Zobaczmy zatem!

W wielu miejscach przyjął się zwyczaj celebracji tzw. Mszy świętych zbiorowych, czyli takich, gdzie podczas jednej celebracji jeden kapłan sprawuje ją w kilku różnych intencjach przyjętych od ofiarodawców. Trzeba tu odróżnić ją od Mszy koncelebrowanej, gdy dwóch lub więcej kapłanów celebruje wspólnie, każdy w swojej indywidualnej intencji. Stolica Apostolska zleca, by w ramach prowincji (czyli metropolii) ustalić zasady dotyczące ewentualnej częstszej celebracji takich właśnie zbiorowych Mszy świętych. Zasady ustalone w roku 1991 na mocy dekretu Kongregacji ds. Duchowieństwa o intencjach mszalnych i mszach zbiorowych Mos iugiter przewidywały, że taka celebracja może odbywać się najwyżej dwa razy w tygodniu. Tymczasem biskupi mogą zdecydować, by można było takie zbiorowe Msze święte sprawować częściej, gdy brakuje kapłanów a liczba przyjmowanych intencji jest znaczna. Oczywiście ofiarodawca musi wyrazić wprost zgodę, by jego intencja została połączona z innymi w jednej celebracji. Celebrans może zaś pozostawić dla siebie jedynie jedno stypendium mszalne (czyli ofiarę za jedną intencję). Wszystkie te zasady – oprócz uprawnienia dla biskupów prowincji do ustalenia innych reguł – już dawno obowiązywały, zatem… rewolucji nie ma.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję