Powitał ich na jasnogórskich błoniach kard. Kazimierz Nycz, który także przewodniczył Mszy św. dla pielgrzymów.
Homilię wygłosił o. Samuel Pacholski OSPPE, przeor Jasnej Góry. Podkreślił, że sierpień to dla nas, Polaków, szczególny miesiąc. Paulin przypomniał takie wydarzenia historyczne, jak Powstanie Warszawskie, Cud nad Wisłą czy robotniczy zryw z 1980 r., zakończony powstaniem ruchu „Solidarność”. Zwrócił też uwagę na fakt, że świadomość ostatecznej interwencji Boga nie zatrzymywała naszych przodków przed walką za Ojczyznę. – Oni przyznawali się do Jezusa i Maryi i cenili sobie codzienną modlitwę, którą z ogromnym wysiłkiem organizowano nawet w walczącej Warszawie. Wielu naszych przodków oddało życie nie dlatego, że nim gardzili, ale dlatego, że chcieli lepszego życia dla nas – zaznaczył o. Pacholski.
Na Jasną Górę dotarli uczestnicy: 313. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej Akademickich Grup „17”, 44. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej, 31. Pielgrzymki Żołnierzy, 18. Pieszej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Strażaków, 33. Pielgrzymki Niepełnosprawnych i Rodzin oraz 41. Warszawsko-Praskiej Pielgrzymki Pieszej.
Po trzynastu dniach pieszej wędrówki, 14 sierpnia pątnicy szczęśliwie dotarli przed oblicze Czarnej Madonny w Częstochowie. W tym roku była to 42. Piesza Zamojsko-Lubaczowska Pielgrzymka na Jasną Górę. Był deszcz, było palące słońce, były pęcherze i zmęczenie, ale było także mnóstwo radości, poczucie wspólnoty, wdzięczności, a na końcu łzy wzruszenia przy spotkaniu z Mamą.
Na rekolekcje w drodze wyruszyliśmy 2 sierpnia z Lubaczowa, Tomaszowa Lubelskiego i zamojskiej katedry (wraz z grupą hrubieszowską), gdzie po Mszy św. na drogę pobłogosławił nas bp Mariusz Leszczyński. Pielgrzymi z Biłgoraja dołączyli 4 sierpnia.
To często złudzenie w internecie: mam wielu obserwatorów, wiele lajków, bo mówię…. To nie ty: jeśli nie przekazujemy przesłania Jezusa Chrystusa, być może się mylimy – mówił Leon XIV, odpowiadając na pytania księży po spotkaniu z duchowieństwem diecezji rzymskiej w Auli Pawła VI.
W rozmowie z księżmi Papież odnosił się do wyzwań współczesnego duszpasterstwa, roli nowych technologii i znaczenia autentycznego życia duchowego w parafiach wielkiego miasta.
Z potrzeby serca, wdzięczności i pragnienia, by pamięć trwała, tak narodził się utwór poświęcony śp. ks. Romanowi Patykowi. O kapłanie, który „szedł razem z ludem”, oraz o piosence będącej osobistym hołdem opowiada w rozmowie parafianin Mariusz Szlachta.
Śmierć kapłana, który przez 12 lat prowadził wspólnotę parafialną, pozostawia w sercach wiernych nie tylko smutek, ale i wdzięczność. W parafii pw. św. Marcina w Zadrożu, której proboszczem był śp. ks. Roman Patyk, pamięć o nim wciąż jest żywa. Jednym z jej wyrazów stał się utwór muzyczny stworzony przez parafianina – Mariusza Szlachtę. To osobiste świadectwo wiary, przywiązania i szacunku wobec kapłana, który jak mówią wierni „miał serce Boga”.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.