Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Kraków Brata Alberta

Rozpoczynamy kolejny wakacyjny cykl turystyczny. Na początku zapraszamy do odwiedzenia miejsc związanych z patronami naszej diecezji. Dziś św. Brat Albert Chmielowski i Kraków.

2024-07-02 08:37

Niedziela sosnowiecka 27/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Kraków

wakacje

św. Brat Albert Chmielowski

Jarosław Ciszek

Sanktuarium Ecce Homo w Krakowie

Sanktuarium Ecce Homo w Krakowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Między przepychem barokowych świątyń, pałaców i mieszczańskich kamienic w Krakowie warto znaleźć chwilę na spotkanie ze św. Bratem Albertem.

Schronisko i muzeum

Zapraszam na początek na Kazimierz – słynną z synagog i urokliwych knajpek dawną dzielnicę żydowską. Niedaleko Wisły, przy ul. Krakowskiej 43, mieszczą się klasztor Braci Albertynów i schronisko dla tak drogich jego sercu bezdomnych. Znajdziemy tu jednak także niepozorne, ale znaczące muzeum naszego świętego patrona z kolekcją jego kilkunastu zachowanych obrazów świadczących o znakomitym warsztacie plastycznym. Obcowanie z nimi pozwala jeszcze lepiej zrozumieć, jak wiele odrzucił ze swojego dotychczasowego życia i kariery, poświęcając się najuboższym mieszkańcom Krakowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród obrazów Alberta Chmielowskiego w krakowskim muzeum znajdziemy takie dzieła jak Dama z listem (mający rzekomo przedstawiać Helenę Modrzejewską), portrety Wandy i Janiny Chojeckich, Amazonka, a także obrazy religijne jak Wizja świętej Małgorzaty (sygnowana datą 1880, a więc w czasie, gdy wstąpił do zakonu jezuitów), Mnich na cmentarzu, Roraty i Kameduła w celi oraz nawiązujące do powstania styczniowego, jak Biwak powstańców. Możemy tam także podziwiać najsłynniejszy i wielokrotnie reprodukowany portret świętego, autorstwa jego przyjaciela Leona Wyczółkowskiego.

W muzeum znajdziemy także pamiątki po świętym (np. protezę nogi). Choć placówka nie ma stałych godzin otwarcia, można ją zwiedzać codziennie po wcześniejszym umówieniu telefonicznym pod numerem 12 429 56 64.

Relikwie i najsłynniejszy obraz

Brat Albert pochowany został na Cmentarzu Rakowickim, jednak po kanonizacji jego ciało przeniesiono do jednego z najmłodszych krakowskich sanktuariów – zbudowanego w latach 80. przy ul. Woronicza 10 kościoła należącego do Zgromadzenia Sióstr Albertynek. W sanktuarium obok relikwii znajdziemy też najpopularniejszy i najważniejszy obraz świętego, od którego wzięła się nazwa sanktuarium, czyli Ecce Homo. Choć nie został nigdy ukończony, to jest uważany za jedno z najciekawszych w polskiej sztuce dzieł religijnych. Umieszczono tu także relikwie współzałożycielki zgromadzenia bł. Bernardyny Marii Jabłońskiej.

Reklama

Odwiedzając w Krakowie miejsca związane z Bratem Albertem, warto zajrzeć także do słynnego klasztoru Ojców Cystersów w Mogile, gdzie jako sześcioletni chłopiec został przez matkę poświęcony Bogu (przy pięknym klasztorze działa także bardzo ciekawe muzeum klasztorne). W Pałacu Biskupim zatwierdzone zostało Zgromadzenie Albertynów, zaś w kościele kapucynów Adam Chmielowski składał śluby zakonne, przyjmując imię Alberta. Pamiątkową tablicę wskazującą miejsce jego pracowni, przekształconej później w noclegownię dla bezdomnych, znajdziemy przy ul. Basztowej 4.

Wyjeżdżając z Krakowa w stronę Sandomierza, po 25 kilometrach dojedziemy do Igołomii, gdzie nasz patron przyszedł na świat w 1845 r. W działającym tu klasztorze Sióstr Albertynek także można znaleźć niewielkie poświęcone mu muzeum biograficzne (czynne po umówieniu telefonicznym 12 287 30 08).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co z tą religią w szkołach? Czy nastąpiło ostatecznie rozwiązanie?

2024-07-22 20:03

[ TEMATY ]

religia

Karol Porwich/Niedziela

Minister edukacji narodowej w zeszłym tygodniu udzieliła kilku wywiadów, w których jednoznacznie stwierdziła, że od 1 września 2025 r. będzie tylko jedna lekcja religii w szkołach. Swój plan zamierza zrealizować za pomocą rozporządzenia ignorując i Konstytucję, i Konkordat. Twierdzi, że szkoła ma uczyć a nie wychowywać.

Walka z religią w szkołach rozpoczęła się niedługo po zaprzysiężeniu nowego rządu. Wówczas resort edukacji znalazł się w rękach partii z lewej strony areny politycznej. Pierwszym symptomem "alergii na lekcje religii" był styczniowy projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych. Słynne rozporządzenie dotyczące zniesienia prac domowych proponowało również – oprócz ograniczenia zajęć domowych – zmianę polegającą na rezygnacji z wliczania do średniej ocen rocznych lub końcowych – ocen klasyfikacyjnych z religii i etyki. W marcu Barbara Nowacka, minister edukacji narodowej podpisała nowelę dokumentu. W związku z powyższym, od września br. – oceny z etyki i religii nie będą wliczane do średniej ocen rocznych (także w szkołach katolickich)! Kolejnym krokiem resortu był projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. W projektowanej nowelizacji chodziło o umożliwienie organizowania lekcji religii i etyki w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej obejmującej uczniów oddziałów lub klas, w których na lekcję religii zgłosiło się siedmiu lub więcej uczniów. Rozwiązanie miało dotyczyć także przedszkoli.

CZYTAJ DALEJ

Śląskie: Pobrano dodatkowe próbki DNA do ustalenia tożsamości zwłok z Dąbrowy Zielonej

2024-07-23 15:31

[ TEMATY ]

badania

śledztwo

DNA

pixabay.com

Przeprowadzono sekcję zwłok mężczyzny z Dąbrowy Zielonej (pow. częstochowski). Prokuratura Okręgowa w Częstochowie poinformowała we wtorek, że pobrany został dodatkowy materiał biologiczny do badań DNA, których celem jest ustalenie ich tożsamości.

Zwłoki z raną postrzałową głowy znaleziono w piątek rano obok boiska lokalnego klubu sportowego. Pierwsze wnioski z oględzin wskazały, że mężczyzna popełnił samobójstwo. Śledczy na miejscu zabezpieczyli broń.

CZYTAJ DALEJ

Kanada: młodzi katolicy częściej praktykują swą wiarę

2024-07-23 13:57

[ TEMATY ]

młodzi

młodzież

Magdalena Pijewska/Niedziela

Niedawne badanie Instytutu Cardus wykazało, że młodzi kanadyjscy katolicy są dwukrotnie bardziej skłonni do uczestnictwa w nabożeństwach przynajmniej raz w miesiącu niż ich starsi koledzy.

Raport badawczy Cardus z 2022 roku zatytułowany „The Shifting Landscape of Faith in Canada” (Zmieniające się oblicze wiary w Kanadzie) ujawnił, że wskaźniki religijne wśród osób określających się jako katolicy spadły od 2017 roku. Obejmowały one wiarę w Boga, regularne czytanie Pisma Świętego, doświadczenie Boga w swoim życiu, regularną modlitwę i regularne uczęszczanie na nabożeństwa. Wyjątkiem jest jednak sytuacja wśród młodszych kanadyjskich katolików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję