Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Chcemy być Kościołem w drodze

Jesteśmy, jako wspólnota Kościoła, która idzie drogą za Chrystusem, zaproszeni do jej odkrywania. Szczególnie dzisiaj wydaje się, że Ojciec zaprasza nas jeszcze mocniej do ponownego wejścia w tajemnicę tej właśnie drogi – powiedział biskup Artur Ważny podczas ingresu do bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu.

2024-07-02 08:37

Niedziela sosnowiecka 27/2024, str. I

[ TEMATY ]

ingres

Sosnowiec

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Jarosław Olesiński i Dominik Pyrek/Diecezja Sosnowiecka

Msza św. pod przewodnictwem bp. Artura Ważnego

Msza św. pod przewodnictwem bp. Artura Ważnego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowy biskup sosnowiecki oficjalnie objął urząd 8 maja 2024 r. w uroczystość św. Stanisława Biskupa Męczennika. 22 czerwca br. odbył się uroczysty ingres, czyli liturgiczne objęcie przez nowo mianowanego biskupa swojego kościoła katedralnego, jako miejsca nauczania i sprawowania pasterskiej pieczy. Uroczystości przewodniczył abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce.

Liturgia ingresu rozpoczęła się procesją biskupa diecezjalnego w otoczeniu współkoncelebransów oraz liturgicznej służby ołtarza. W drzwiach bazyliki ks. Jan Gaik, proboszcz kościoła katedralnego wraz z przedstawicielami kapituły katedralnej powitał nowego pasterza, podając mu krzyż do ucałowania i wodę święconą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowego pasterza powitał także ks. Mariusz Karaś – kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Następnie ksiądz notariusz Marcin Kruszak odczytał bullę nominacyjną papieża Franciszka, ustanawiającą bp. Artura Ważnego biskupem ordynariuszem diecezji sosnowieckiej. – „Już we wspólnocie Kościoła tarnowskiego wypełniałeś biskupie obowiązki z nadzwyczajną starannością i dobrocią. Posiadasz również konieczne przymioty chrześcijańskie i kapłańskie oraz miłość do Bożego ludu” – napisał Ojciec Święty.

Nowo mianowanemu biskupowi diecezjalnemu abp Antonio Filipazzi wręczył pastorał – laskę pasterską – symbol służby i duchowej władzy nad powierzonym jego pieczy ludem Bożym. Po przekazaniu pastorału nuncjusz wprowadził biskupa diecezjalnego na jego katedrę – tron biskupi, przy którym odbyła się ceremonia homagium. To starożytny, symboliczny obrzęd okazania szacunku, oddania oraz czci dla nowego pasterza jako Chrystusowego apostoła. Do biskupa Ważnego podeszli: kanclerz sosnowieckiej kurii ks. Mariusz Karaś; prepozyci kapituł: katedralnej, olkusko-pilickiej i jaworznickiej ks. Jan Gaik, ks. Mieczysław Miarka i ks. Eugeniusz Cebulski; wicerektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie ks. Andrzej Nackowski z przedstawicielem seminarzystów, przedstawiciele osób konsekrowanych i reprezentanci laikatu.

Reklama

Po zakończeniu kanonicznego obrzędu objęcia urzędu ordynariusza sosnowieckiego rozpoczęła się Msza św. Homilię wygłoszoną przez bp. Artura Ważnego podczas Mszy św. omawiamy na s. IV.

Zabierając głos, abp Antonio Guido Filipazzi powiedział m.in.: – Pragnę razem z wami dziękować Bogu, który po raz kolejny dotrzymuje swoich obietnic. Czytamy u proroka Jeremiasza: „Dam wam pasterzy według mego serca”. Bóg dał nam znacznie więcej, bo to On pozostał prawdziwym i najwyższym pasterzem i prowadzi nas przez ludzkich pasterzy, których wybrał, uświęcił i posłał. Jako przedstawiciel Ojca Świętego w Polsce zachęcam was do okazania wdzięczności papieżowi Franciszkowi za dar nowego biskupa dla tej diecezji. Uczyńcie to, odpowiadając na tę prośbę, którą Papież zawsze do nas kieruje, to znaczy nie zapominajcie o modlitwie za niego i jego posługę w Kościele i świecie. Dziękuję metropolicie katowickiemu, arcybiskupowi Adrianowi Galbasowi, któremu ta diecezja została powierzona na czas sede vacante. Wiem, jak bardzo docenialiście jego posługę! Dziękuję w sposób szczególny waszemu nowemu biskupowi, drogiemu biskupowi Arturowi Ważnemu. Jesteśmy mu wdzięczni, ponieważ natychmiast odpowiedział z gotowością i otwartością na wezwanie Papieża, aby zostać waszym pasterzem i prowadzić was drogami Ewangelii – powiedział nuncjusz apostolski.

List gratulacyjny z okazji ingresu bp. Artura Ważnego wystosował Andrzej Duda, prezydent RP. Adres odczytała doradca prezydenta Agnieszka Lenartowicz-Łysik. – „Z okazji uroczystego ingresu do bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu serdecznie gratuluję mianowania i podjęcia posługi biskupa diecezji sosnowieckiej. Cieszę się, że wierni tutejszego Kościoła otrzymali w osobie Ekscelencji przewodnika i opiekuna duchowego, znakomitego duszpasterza młodzieży, człowieka mediów, sprawnego organizatora i kapłana dialogu. Dzisiaj społeczność tej ziemi – słynąca z etosu pracy i solidarności – otrzymuje ordynariusza, który swoją dotychczasową służbą dowiódł nadzwyczajnej pracowitości w obliczu nowych wyzwań. Ufam, że zgodnie z obraną przez Ekscelencję dewizą Patris corde – «Ojcowskim sercem» – wierni diecezji sosnowieckiej będą mieli w swoim nowym biskupie troskliwego opiekuna, przewodnika i obrońcę” – napisał prezydent.

W ingresie wzięli udział również abp Stanisław Budzik – metropolita lubelski i abp Adrian Galbas – metropolita katowicki oraz 22 biskupów katolickich z wielu diecezji. W tym ważnym dniu nie mogło zabraknąć rodziców bp Artura Ważnego – państwa Alicji i Stanisława Ważnych oraz rodzeństwa. Byli obecni przedstawiciele zgromadzeń zakonnych i instytutów życia konsekrowanego, reprezentanci Polskiej Rady Ekumenicznej. Swoją obecność na uroczystości potwierdzili także przedstawiciele Parlamentu RP, Trybunału Konstytucyjnego i samorządu lokalnego. Byli obecni przedstawiciele kurii diecezji tarnowskiej i sosnowieckiej, Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie i Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie, księża z rocznika święceń bp. Artura Ważnego oraz licznie zgromadzeni wierni.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tarnów: Ks. Artur Ważny przyjął sakrę biskupią

[ TEMATY ]

Tarnów

sakra biskupia

bp Artur Ważny

twitter.com

W kościele w Tarnowie-Mościcach odbyły się święcenia biskupie ks. Artura Ważnego - nowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej. Na hasło swojej posługi duchowny wybrał słowa 'Patris corde', czyli 'Ojcowskim sercem'.

Uroczystość odbyła się z udziałem rodziny, delegacji biskupów, księży, osób konsekrowanych i świeckich. Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Głównym konsekratorem był biskup tarnowski Andrzej Jeż, a współkonsekratorami nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

CZYTAJ DALEJ

Kijów: rozmowy kard. Parolina z prezydentem Zełenskim

2024-07-23 18:12

[ TEMATY ]

kard. Parolin

Wołodymyr Zełenski

fot. X/@ZelenskyyUa

Podczas spotkania w Kijowie z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówił konsekwencje rosyjskiej agresji, terroru powietrznego i wyniki szczytu pokojowego - donosi agencja Ukrinform.

„Ważne spotkanie z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem. Omówiliśmy konsekwencje agresji Rosji przeciwko Ukrainie, nieustanny terror powietrzny, trudną sytuację humanitarną, wyniki naszego spotkania z papieżem Franciszkiem w czerwcu we Włoszech. Zwróciliśmy szczególną uwagę na decyzje pierwszego Szczytu Pokoju i rolę Watykanu w ustanowieniu sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie” - powiedział po rozmowach prezydent Ukrainy.

CZYTAJ DALEJ

Polscy piloci w hołdzie powstańcom 1 sierpnia przelecą nad Warszawą

Żołnierze Polskich Sił Powietrznych dołączają do upamiętnienia 80. rocznicy Powstania Warszawskiego – 1 sierpnia 2024 r. o Godzinie W samolot transportowy C-130 Herkules oraz cztery samoloty F-16 Jastrząb oddadzą hołd powstańcom, wykonując lot nad Warszawą – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

"Jestem nawigatorem na tym dużym samolocie transportowym C-130 w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu" – powiedział na filmie umieszczonym w mediach społecznościowych MON ppłk nawig. Tomasz Sędzikowski. "Jeden z tych samolotów wykona lot 1 sierpnia o godzinie 17 nad Warszawą w celu upamiętnienia 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, bohaterskiego zrywu Polaków walczących o wolność stolicy i Polski" – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję