Reklama

Niedziela Sosnowiecka

CKS Czeladź ma 100 lat

„Ze wszystkich rzeczy nieważnych piłka nożna jest najważniejsza”. To zdanie św. Jana Pawła II było mottem uroczystości, które 16 czerwca odbyły się w czeladzkiej parafii św. Stanisława.

2024-06-25 14:15

Niedziela sosnowiecka 26/2024, str. V

[ TEMATY ]

Czeladź

Jarosław Ciszek

Prezentacja sztandaru CKS Czeladź

Prezentacja sztandaru CKS Czeladź

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czasie Mszy św. z okazji 100-lecia CKS Czeladź ksiądz proboszcz Jarosław Wolski poświęcił sztandar klubu.

– Rolą sztandaru jest prowadzenie do walki. Ten będzie prowadził was do walki sportowej na boiskach – powiedział w kazaniu ks. Wolski, nazywając klub sportowy „dumą Czeladzi” i „chlubą naszego miasta”. – Trzeba sięgać do tradycji i do wartości – zaapelował ks. Wolski, podkreślając, że dzieci i młodzież, którzy trenują pod opieką CKS to przyszłość nie tylko sportu i miasta, ale także naszej Ojczyzny. – Starożytni mawiali: „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Ten duch dziś czasem zdaje się być zatruty, dlatego potrzebujemy rozwoju kultury fizycznej, która łączy nie tylko zawodników i działaczy, ale i kibiców – podkreślił kaznodzieja. Przywoływał też niedawną scenę, gdy zawodnicy, władze, trenerzy i pracownicy klubu Real Madryt po wygraniu piłkarskiej Ligi Mistrzów ofiarowali swój puchar Matce Bożej z Almudeny, czczonej w madryckiej katedrze. „Pokazujecie, dzięki Bogu, że sport jest sposobem na docenianie i wyrażanie swoich talentów, a także mówicie nam, że sport służy budowaniu lepszego społeczeństwa. Jak mówi papież Franciszek, sport uczy nas wartości braterstwa” – zacytował ks. Wolski słowa wypowiedziane wówczas przez kard. Jose Cobo Cano, arcybiskupa metropolitę Madrytu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W uroczystościach udział wzięli zawodnicy i władze klubu na czele z prezesem Alojzym Pietrzykiem, a także burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec.

Piękna historia

Reklama

CKS Czeladź założony został 4 sierpnia 1924 r., a jego reaktywacja nastąpiła w 2011 r. z inicjatywy obecnego prezesa Mariusza Zimocha. Na początku w jego strukturach działało aż 16 dyscyplin sportowych – obok piłki nożnej także boks, hokej, kolarstwo, koszykówka, lekkoatletyka, piłka ręczna, siatkówka, szermierka, tenis ziemny i stołowy, zapasy, żużel, narciarstwo biegowe, brydż i jorkyball (połączenie piłki nożnej i squasha), a także sekcja śpiewacza i sceniczna. Obecnie działają sekcje: piłkarska (liga okręgowa oraz klasa A), brydża sportowego (III liga) oraz pierwszoligowa jorkyballa. Klub szkoli też dzieci i młodzież w ramach szkółki piłkarskiej, w której trenuje ponad 200 adeptów futbolu w wieku od 4 do 16 lat.

Na przestrzeni lat klub wychował nie tylko rzesze sportowców amatorów i pasjonatów, ale także reprezentantów Polski na różnorakich mistrzostwach oraz olimpijczyków (choćby piłkarz Stanisław Hachorek i lekkoatleta Henryk Grabowski). Ważnym aspektem działalności klubu jest pielęgnowanie patriotyzmu i pamięci o lokalnej historii.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Centrum tworzenia dobra

Niedziela sosnowiecka 46/2023, str. III

[ TEMATY ]

Czeladź

Piotr Lorenc/Niedziela

Uroczyste przecięcie wstęgi

Uroczyste przecięcie wstęgi

Wszystko odbyło się błyskawicznie. 21 września ks. Przemysław Szot – dyrektor Caritas diecezji sosnowieckiej podpisał list intencyjny z burmistrzem Czeladzi Zbigniewem Szaleńcem, a 30 października zostało otwarte Zagłębiowskie Centrum Wolontariatu w Czeladzi.

Zagłębiowskie Centrum Wolontariatu (ZCW) ma siedzibę w Kamienicy Konarzewskich przy czeladzkim rynku, gdzie mieści się Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej. I to właśnie tam odbyła się oficjalna inauguracja.

CZYTAJ DALEJ

Posłowie po raz kolejny pytają o przyczyny rezygnacji z transmitowania Mszy św. dla marynarzy

2024-07-23 12:07

[ TEMATY ]

Polskie Radio

Adobe Stock

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oczekuje wyjaśnień od władz Polskiego Radia, które od sierpnia nie będzie transmitowało Mszy św. dla marynarzy i rybaków odbywających się w kościele pw. św. Elżbiety w Gdańsku. Nikt z władz PR nie stawił się na wtorkowym posiedzeniu komisji.

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kontynuowała we wtorek rozpatrywanie informacji na temat transmisji Mszy św. dla marynarzy i rybaków na antenie Polskiego Radia, która odbywa się w niedziele o godz. 12 w kościele pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Gdańsku. Od sierpnia br. transmisja ma zostać zdjęta.

CZYTAJ DALEJ

Letnia Szkoła Katolickiej Nauki Społecznej

Z radością informujemy, że w dniach 25-30 sierpnia 2024 roku odbędzie się Letnia Szkoła Katolickiej Nauki Społecznej, organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „ Civitas Christiana”. Wydarzenie to jest skierowane do młodzieży w wieku 18-25 lat, która pragnie pogłębić swoją wiedzę na temat katolickiej nauki społecznej oraz jej zastosowań w życiu codziennym i działalności społecznej. Zapraszamy do Udziału!

• Inspirujące wykłady i warsztaty prowadzone przez doświadczonych prelegentów i praktyków.
• Interaktywne dyskusje na tematy społeczne, moralne i etyczne.
• Zajęcia integracyjne, które pozwolą na nawiązanie wartościowych relacji i wymianę doświadczeń.
• Modlitwa i medytacja, które pomogą pogłębić wiarę i zrozumienie nauki Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję