Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Męska sprawa

Kościół „żeńskokatolicki”? Nic z tych rzeczy! Powszechnej opinii, że do świątyń przychodzą jedynie starsze kobiety, przeczą choćby oni – Wojownicy Maryi.

Niedziela sosnowiecka 25/2024, str. I

[ TEMATY ]

Wolbrom

Archiwum Wojowników Maryi

Spotkanie formacyjne wolbromskiej wspólnoty Wojowników Maryi

Spotkanie formacyjne wolbromskiej wspólnoty Wojowników Maryi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Widok mężczyzn klęczących koło siebie na stopniu ołtarza i przyjmujących Komunię świętą robi wrażenie. Podobnie jak panowie przekładający paciorki różańca, co powszechnie kojarzy się raczej ze starszymi kobietami. Co może do Kościoła przyciągać prawdziwych mężczyzn? Chyba tylko walka (wszak są wojownikami) i… kobieta. W tym przypadku szczególna – Maryja.

Jako wspólnota Wojownicy Maryi istnieją od niespełna 10 lat i chcą wspólnie formować swoją wiarę. Cel jest jasny – przez modlitwę, przykład i świadectwo wiary uświęcać siebie i swoje rodziny oraz realizować powołanie, którym obdarzył ich Pan Bóg. Patronem ruchu, wywodzącego się ze wspólnot salezjańskich, jest św. Jan Bosko – wielki wychowawca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do wspólnoty może wstąpić każdy mężczyzna w wieku od 18 do 50 lat, który czuje w swoim sercu miłość do Bożej Matki, ma szczerą intencję służenia Bogu oraz pragnie całkowicie zawierzyć się Jezusowi przez Niepokalane Serce Maryi. Modlitewne spotkania są otwarte, ale udział w nich nie oznacza jeszcze członkostwa w ruchu. By do niego doszło, trzeba przejść trzyletnią formację, aktywnie uczestnicząc w życiu wspólnoty. Wymagania są określone ściśle i po męsku – w trakcie tych trzech lat musi uczestniczyć w 24 spotkaniach regionalnych i 12 ogólnopolskich. Do tego życie sakramentalne i modlitwa różańcowa, a bezpośrednio przed pasowaniem trwające 33 dni rekolekcje.

Wojownik Maryi czyli kto?

– Wojownik Maryi to osoba, która walczy ze swoim grzechem i ze swoimi słabościami. Nigdy z drugim człowiekiem. Naszą bronią jest Różaniec święty. Wybieramy tę modlitwę jako najskuteczniejszą broń przeciwko szatanowi i jego pokusom. Różaniec w sposób niewidzialny rozwiązuje sprawy, które po ludzku są nie do rozwiązania. Uczy też pokory i cierpliwości. Przez tę modlitwę uczymy się rozwiązywania problemów nie na naszych zasadach, ale na takich, które wskazuje Matka Najświętsza, a ufamy, że to droga najprostsza – mówi Mariusz Kulawik.

Reklama

W naszej diecezji

– Spotkania regionalne naszej wolbromskiej grupy odbywają się w II czwartek miesiąca i uczestniczy w nich około 30 mężczyzn, wśród których jest ośmiu pasowanych Wojowników Maryi. Rozpoczynamy o godz. 18 w salce przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego od modlitwy i braterskiej rozmowy. Dzielimy się świadectwami, poruszamy bieżące tematy dotyczące wspólnoty. O godz. 19.30 następuje przygotowanie do Eucharystii, punktualnie o godz. 20 rozpoczyna się Msza św., a po niej adoracja Najświętszego Sakramentu z Różańcem, modlitwą w ciszy i Apelem Jasnogórskim – opowiada Mariusz Kulawik z istniejącej od 2000 r. wspólnoty w Wolbromiu, której opiekunem jest ks. Włodzimierz Wiecha. Dodatkowe spotkania odbywają się także w każdy I czwartek miesiąca na Godzinie Świętej o 23.

Poza Wolbromiem w naszej diecezji Wojownicy Maryi istnieją jeszcze w parafii Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej w Sosnowcu-Zagórzu.

2024-06-18 14:28

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Honorowy tytuł dla Prezydenta RP

Niedziela sosnowiecka 7/2017, str. 4

[ TEMATY ]

honorowy obywatel

Wolbrom

Andrzej Duda

UM Wolbrom

Podczas ceremonii wręczenia tytułu Honorowego Obywatela Wolbromia

Podczas ceremonii wręczenia tytułu Honorowego Obywatela Wolbromia

Wolbrom ma nowego Honorowego Obywatela. Został nim prezydent RP Andrzej Duda. Uroczystość wręczenia tytułu odbyła się 27 stycznia podczas sesji Rady Miejskiej w Domu Kultury w Wolbromiu. W uroczystości uczestniczył bp Grzegorz Kaszak

Tytuł został nadany Andrzejowi Dudzie z inicjatywy przewodniczącego Rady Miejskiej Dariusza Gorgonia, przy poparciu radnych i burmistrza Adama Zielnika. Uchwała została podjęta jednogłośnie podczas sesji Rady Miejskiej w Wolbromiu 28 maja 2015 r.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Posłowie po raz kolejny pytają o przyczyny rezygnacji z transmitowania Mszy św. dla marynarzy

2024-07-23 12:07

[ TEMATY ]

Polskie Radio

Adobe Stock

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oczekuje wyjaśnień od władz Polskiego Radia, które od sierpnia nie będzie transmitowało Mszy św. dla marynarzy i rybaków odbywających się w kościele pw. św. Elżbiety w Gdańsku. Nikt z władz PR nie stawił się na wtorkowym posiedzeniu komisji.

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kontynuowała we wtorek rozpatrywanie informacji na temat transmisji Mszy św. dla marynarzy i rybaków na antenie Polskiego Radia, która odbywa się w niedziele o godz. 12 w kościele pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Gdańsku. Od sierpnia br. transmisja ma zostać zdjęta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję