Reklama

Świat

Moskwa: Cyryl I apeluje o pokój we wschodniej Ukrainie

Przed przypadającą dziś w kalendarzu juliańskim uroczystością św. Włodzimierza, nazywanego „Chrzcicielem Rusi”, patriarcha moskiewski Cyryl wystosował list do prezydentów Rosji i Ukrainy. Wezwał ich do podjęcia wszelkich możliwych starań w celu zakończenia działań wojennych na Wschodniej Ukrainie.

[ TEMATY ]

pokój

WIKIPEDIA

Cyryl I wyraził żal, że mimo zmniejszenia skali działań wojennych po zawarciu porozumienia w Mińsku są one nadal kontynuowane. Zwrócił uwagę prezydentom Rosji i Ukrainy, że najbardziej dotykają one ludność cywilną, w tym dzieci, kobiety i starców. Nie wszyscy mają możliwość ucieczki z terytorium objętego wojną i giną z powodu zadawanych ran, tragicznych warunków życia, głodu, braku środków opatrunkowych i lekarstw.

Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia przypomniał, że w cerkwiach prawosławnych po obu stronach konfliktu zanoszone są gorące modlitwy o przywrócenie pokoju, a służby charytatywne robią wszystko, co w ich mocy, aby ulżyć w cierpieniach ludziom pozostającym w strefie wojennej.

Zwracając się bezpośrednio do prezydentów Rosji i Ukrainy patriarcha wezwał ich do podjęcia natychmiastowych działań pokojowych, zwłaszcza kiedy naród rosyjski i ukraiński wspominają kniazia Włodzimierza, który nazywany jest „Chrzcicielem Rusi” i ojcem tradycji chrześcijańskiej obydwu narodów.

2015-07-28 18:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nigdy więcej wojny! - apeluje papież

[ TEMATY ]

pokój

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Nigdy więcej wojny! Maryjo Królowo Pokoju módl się za nami - apelował papież Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie. Ojciec Święty ustanowił 7 września, w wigilię Narodzenia Najświętszej Marii Panny, światowy dzień modlitwy i postu w intencji pokoju w Syrii i na Bliskim Wschodzie.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Duchowy testament kardynała Pella

2023-01-31 07:32

[ TEMATY ]

książka

Red/mk

Premiera ostatniego tomu „Dziennika więziennego” kardynała Georga Pella. „To dzieło stanie się klasyką duchowości”.


Światowy bestseller, który porusza sumienia - NIEWINNY. Pro memoria.
KSIĄŻKA JUŻ W PRZEDSPRZEDAŻY

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję