Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Czas formacji

Nie ma „złych czasów” dla Kościoła. Każda sytuacja Kościoła jest dla niego czasem nawrócenia – powiedział o. Józef Augustyn do sosnowieckich księży.

2024-05-28 13:53

Niedziela sosnowiecka 22/2024, str. III

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Ks. Przemysław Lech

Bp Artur Ważny wprowadził uczestników w temat spotkania

Bp Artur Ważny wprowadził uczestników w temat spotkania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W katedrze w Sosnowcu 16 maja odbył się wiosenny Dzień Duszpasterski z udziałem około 180 księży. To stały element formacji duchowo-pastoralnej kapłanów. W spotkaniu wziął udział bp Artur Ważny, gościem specjalnym wydarzenia był o. dr hab. Józef Augustyn, jezuita, uznany rekolekcjonista, kierownik duchowy, autor książek i artykułów z zakresu życia duchowego, formacji seminaryjnej i kapłańskiej.

– „Kryzys Kościoła” – przyznam się, że nie lubię słowa „kryzys”. Nie jest to mówienie eklezjalne, nie jest to mówienie ewangeliczne. Nie ma „złych czasów” dla Kościoła. Każda sytuacja Kościoła jest dla niego czasem nawrócenia – powiedział o. Józef Augustyn. – Wszyscy za to odpowiadamy. Kościół w waszej diecezji, w waszych parafiach będzie zależał od tego, jak wypełnicie swoją odpowiedzialność w dziedzinie nawrócenia – podkreślił prelegent. – Czy moje życie kapłańskie podoba się Bogu? Bez tego pytania – nie ma nawrócenia – zapewnił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po konferencji kapłani mieli okazję rozważyć jej treść przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Po adoracji biskup zwrócił się do uczestników, przypominając im o znaczeniu formacji stałej prezbiterów. – Bardzo ważna jest nasza formacja ludzka i do niej musimy ciągle wracać. Chodzi o formację podstawową, fundamentalną, naturalną. Myślę, że czasami nam wielu rzeczy brakuje. Musimy się zmierzyć z naszą tożsamością, z pewną niedojrzałością, z naszymi emocjami, z naszym myśleniem o sobie, z naszą seksualnością, z naszą relacyjnością – wyliczył bp Ważny.

Reklama

Biskup ordynariusz w swoim wystąpieniu przypomniał, że chciałby zaprosić do diecezji klauzurowy Zakon Karmelitanek Bosych, dlatego poszukuje domu z ogrodem, który mógłby stać się ich miejscem zamieszkania i modlitwy w intencji naszego, lokalnego Kościoła. Biskup poruszył również temat szkolnej katechezy, który obecnie podlega dyskusji społecznej. Uczulił proboszczów, aby szczególnie zatroszczyli się o katechetów świeckich w parafiach, którzy mogą w obecnym czasie przeżywać obawy o swoje zatrudnienie, a więc i przyszłość swoich rodzin. Wiosenny Dzień Duszpasterski był dla bp. Artura Ważnego pierwszą okazją do spotkania się i skierowania bezpośredniego słowa do większości księży diecezji sosnowieckiej. Sosnowiecki ordynariusz mówił o swoim pragnieniu prostoty i naturalności we wzajemnych spotkaniach.

Ważnym punktem Dnia Duszpasterskiego było wystąpienie ks. Macieja Gaika z Sądu Biskupiego, mianowanego przewodniczącym diecezjalnego zespołu ds. prewencji. To nowe gremium będzie miało jako jedno z zadań wdrożenie w diecezji sosnowieckiej nowych przepisów ogólnopolskich dotyczących ochrony małoletnich (tzw. „ustawy Kamilka”). Wszyscy księża zostaną w tej materii przeszkoleni, aby spełniać nowe wymogi związane z pracą z dziećmi. Zespół ds. prewencji pouczy również duchownych, w jaki sposób informować o konkretnych zdarzeniach lub nieprawidłowościach zaistniałych względem nieletnich, aby zapewnić im bezpieczeństwo i skuteczną pomoc. Dni Duszpasterskie są od lat stałym elementem formacji kapłanów diecezji sosnowieckiej. Zapraszani goście poruszają w konferencjach tematy z zakresu duszpasterstwa, duchowości, prawa kanonicznego lub dotykają innych, bieżących zagadnień z życia Kościoła.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sosnowiec: otwarcie domu Caritas dla uchodźców z Ukrainy

[ TEMATY ]

Caritas

Sosnowiec

Ukraińcy

Archiwum Caritas Polska

ks. Marcin Iżycki

ks. Marcin Iżycki

Pięćdziesięcioro uchodźców wojennych z Ukrainy znajdzie schronienie w nowo wyremontowanym budynku Caritas Diecezji Sosnowieckiej, który został dziś otwarty i poświęcony przez bp. Grzegorza Kaszaka. W wydarzeniu uczestniczył m.in. ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

- Wyobraźmy sobie zniszczony dom, w którym ludzie żyją bez prądu, gazu, wody i kanalizacji. Jest zima, a w rodzinie są dzieci. W takiej sytuacji znaleźli się uchodźcy z Ukrainy. - Przybyli do nas i znaleźli otwarte serca - mówił podczas uroczystości bp Kaszak. - Dziękuję każdemu, kto przyczynił się do tego, że dziś w Sosnowcu możemy otworzyć ciepły i bezpieczny dom, w którym uciekający przed wojną znajdą godziwe warunki - dodał duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja warszawsko-praska: Pierwsze parafie neoprezbiterów 2024

2024-06-05 13:28

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

Karolina Błażejczyk/diecezja.waw.pl

Księża neoprezbiterzy, którzy 1 czerwca przyjęli święcenia kapłańskie, otrzymali nominacje na swoje pierwsze parafie. Dekrety wręczył biskup Romuald Kamiński.

Na mocy decyzji podjętych przez księdza biskupa Romualda Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP

2024-06-18 18:10

BP KEP

bp Wojciech Osial

bp Wojciech Osial

Komisja Wychowania Katolickiego KEP odnosząc się do informacji przekazanych przez Panią Minister Edukacji Barbarę Nowacką wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanych działań, które mają na celu redukcję nauczania lekcji religii do jednej godziny tygodniowo oraz łączenie klas na lekcjach religii – napisał w oświadczeniu bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, w związku z informacjami Pani Minister Edukacji Barbary Nowackiej przekazanymi w dniu 17 czerwca 2024 roku w stacji TVN 24, zapowiadającymi zmiany w Rozporządzeniu o organizacji lekcji religii.

Publikujemy pełny tekst oświadczenia:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję