Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Proste spojrzenie ku niebu

– Modlitwa jest dla mnie wzniesieniem serca, prostym spojrzeniem ku Niebu, okrzykiem wdzięczności i miłości zarówno w cierpieniu, jak i radości – słowa św. Teresy od Dzieciątka Jezus przypomniał o. Paweł Hańczak, karmelita.

2024-05-21 13:58

Niedziela sosnowiecka 21/2024, str. II

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Zbigniew Nobis

Homilię wygłosil o. Paweł Hańczak, karmelita

Homilię wygłosil o. Paweł Hańczak, karmelita

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ten cytat przytacza również Katechizm Kościoła Katolickiego. – W ten sposób Kościół chce nam pokazać Świętą Karmelitankę, która uczy modlitwy współczesnego człowieka, uczy swoim życiem i swoją małą drogą. Taką drogą podążała także Czcigodna Służebnica Boża Matka Teresa Kierocińska – zaznaczył o. Hańczak podczas Mszy św. w kościele zakonnym Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu w intencji uproszenia beatyfikacji współzałożycielki zgromadzenia.

Modlitewne spotkanie odbyło się 12 maja. Liturgię poprzedziła prelekcja wygłoszona przez m. Wiktorię Szczepańczyk oraz zwiedzanie Muzeum Domu Macierzystego. Jak jest w zwyczaju, bezpośrednio po Mszy św. siostry odczytały podziękowania i prośby składane na sarkofagu Czcigodnej Służebnicy Bożej oraz przysyłane pocztą elektroniczną. Prośby i podziękowania można przesyłać pod adresem skrzynki intencji: https://teresakierocinska.pl/skrzynka-intencji lub wysyłając SMS pod nr tel. 784 033 621.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W prelekcji m. Wiktoria Szczepańczyk przedstawiła działalność Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Wolbromiu w latach 1945-89. Matka przypomniała, że pozbawione własnego domu siostry otrzymały od władz miejskich pożydowski dom, który był w bardzo złym stanie. Po remoncie zamieszkały w nim i otworzyły tam przedszkole. – Już w końcu lat 40. XX wieku pojawiły się wyraźne oznaki wrogiej postawy władz komunistycznych wobec Kościoła katolickiego, a szczególnie wobec różnorodnej działalności prowadzonej przez zakony i zgromadzenia zakonne. Niechętnego stosunku administracji do swego pobytu i działalności w Wolbromiu doświadczyły także Karmelitanki Dzieciątka Jezus – przypomniała m. Wiktoria.

Reklama

W 1972 r., po wielu perturbacjach z ówczesną władzą, ordynariusz diecezji kieleckiej bp Jan Jaroszewicz dokonał poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę nowego domu zakonnego. – Wiosną 1973 r. przystąpiono do prac budowlanych i po siedmiu miesiącach obiekt w surowym stanie został przykryty blachą. Ponieważ konieczność zmuszała siostry do opuszczenia dotychczasowego mieszkania, 19 grudnia 1973 r. pierwsze dwie siostry zamieszkały w nowym budynku. Uroczyste poświęcenie gotowego do użytku domu zakonnego przy ul. Mariackiej 7 w Wolbromiu odbyło się 18 kwietnia 1974 r. Celebracjom przewodniczył bp Jan Jaroszewicz, ordynariusz diecezji kieleckiej – przypomniała prelegentka.

Proces rozwoju domu zakonnego w Wolbromiu w trudnym okresie lat 1945-89 dobrze obrazuje stan liczebny sióstr mieszkających i tworzących tutejszą wspólnotę. W czerwcu 1945 r., czyli pół roku po zakończeniu okupacji niemieckiej, w Wolbromiu mieszkały i pracowały w różnych miejscach 4 siostry. Rok później ich liczba zwiększyła się do 7. Liczba ta ustabilizowała się na tym poziomie do początku lat 70. XX wieku, kiedy to udało się wybudować i oddać do użytku nowy, należący już do zgromadzenia, budynek domu zakonnego. W 1973 r. i 1974 r., wtedy kiedy siostry wprowadzały się do nowego domu, w Wolbromiu przebywało 9 sióstr. W połowie 1992 r., tzn. w chwili, kiedy już dokonano nowego podziału zgromadzenia na prowincje oraz powstała nowa diecezja sosnowiecka, wspólnota wolbromska liczyła 16 sióstr.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z różańcem w dłoniach

Niedziela sosnowiecka 19/2024, str. I

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Mikołaj Wójtowicz

W tym roku diecezjalny zjazd Żywego Różańca zgromadził ponad 400 osób

W tym roku diecezjalny zjazd Żywego Różańca zgromadził ponad 400 osób

– Gdyby to tylko miało być odliczanie na paciorkach „Zdrowasiek”, nie miałoby to głębszego sensu – tak o modlitwie różańcowej mówił ks. Łukasz Tkaczyk, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

W Dąbrowie Górniczej 27 kwietnia odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej. W tym roku zjazd odbył się po raz 17. Przyjechały grupy różańcowe wraz ze swoimi księżmi moderatorami m.in. z Dąbrowy Górniczej, Olkusza, Sosnowca, Łaz, Błędowa, Jerzmanowic, Czeladzi, Ząbkowic i Będzina. W programie spotkania były: nabożeństwo różańcowe, możliwość spowiedzi, konferencja ks. Łukasza Tkaczyka oraz Msza św. pod jego przewodnictwem. Kazanie wygłosił ks. Mariusz Dydak.

CZYTAJ DALEJ

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Wrażliwość na piękno pozwoliła mu zostać świetnym artystą. Jeszcze bardziej niż sztuka, poruszał go jednak Chrystus, którego potrafił dostrzec w biedakach na krakowskich ulicach. Dla Niego rzucił karierę malarską i przywdział ubogi habit

Trudna młodość

CZYTAJ DALEJ

Relikwie św. Maksymiliana Kolbe zainstalowano w Strzegowie

2024-06-18 13:15

[ TEMATY ]

relikwie

św. Maksymilian Maria Kolbe

Misja 47

Parafia św. Antoniego w Strzegowie

www.maksymilian-misja47.pl

Relikwie zainstalowano w ramach odpustu parafialnego

Relikwie zainstalowano w ramach odpustu parafialnego

W kościele św. Antoniego w Strzegowie, w ramach odpustu 16 czerwca, zainstalowano relikwie św. Maksymiliana M. Kolbe.

Wydarzenie poprzedziło Triduum o św. Maksymilianie, które poprowadził ks. Piotr Wadowski z parafii pw. Trójcy Świętej w Gubinie. Kapłan od kilku lat dokładnie zgłębia życie o. Kolbe i jego pobyt w obozie Stalag III B Amtitz w dzisiejszych Gębicach. Jak mówi, od tej pory w każdą środę po Mszy św. w kościele w Strzegowie, będą odmawiane modlitwy za wstawiennictwem św. Maksymiliana, za rodziny, a szczególnie ojców w Dekanacie Gubin, ale również w całej diecezji. 

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję