Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Dar i tajemnica

To pewna tajemnica, że Bóg, który wszystko ma i jest doskonały – potrzebuje jednak mojej miłości. A do niej nie może mnie zmusić – powiedział bp Artur Ważny w czasie święceń kapłańskich ks. Mateusza Dróżdża.

2024-05-21 13:58

Niedziela sosnowiecka 21/2024, str. I

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Ks. Przemysław Lech

Najważniejszy moment obrzędu to chwila nałożenia rąk biskupa na głowę kandydata

Najważniejszy moment obrzędu to chwila nałożenia rąk biskupa na głowę kandydata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystą Mszę św. sprawowaną 18 maja w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu koncelebrowało prawie 40 kapłanów. W uroczystości, która zawsze jest świętem diecezji, wzięli udział m.in. kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu – ks. Mariusz Karaś oraz rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie – ks. Ryszard Selejdak razem z formatorami i wspólnotą seminarzystów obu diecezji.

– Witam bohatera dnia dzisiejszego – diakona Mateusza – który dzisiaj przez posługę księdza biskupa stanie się kapłanem. – powiedział we wstępie do Liturgii ks. Jan Gaik, proboszcz katedry. – Pamiętaj, że w tej katedrze zacznie się twoje kapłaństwo. Z niej wyjdziesz jako kapłan, by służyć Kościołowi sosnowieckiemu – podkreślił proboszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii bp Ważny przypomniał, że historia każdego powołania jest niepowtarzalna: – Każdy z nas ma swoją osobistą historię, którą zaplanował i do której zaprosił go Pan Bóg. Każdy ma osobistą przygodę, do której nas wcześniej stworzył. Każdy z nas jest inny, każdy z nas inaczej spotyka naszego Pana, każdy z nas inaczej odpowiada. Dlatego historia Kościoła, historia zbawienia jest tak bardzo bogata. To dlatego historia każdego powołania kapłańskiego jest wyjątkowa, odróżniająca się od innych historii – powiedział bp Ważny w homilii.

Następnie bp Artur Ważny zaprosił ks. Mateusza, aby w wolności odpowiadał swoją miłością na miłość Boga, której doświadczył w łasce wybrania: – „Oczy Jego patrzą, spod powiek śledzi synów ludzkich” – te słowa usłyszeliśmy dziś w psalmie. To moment dostrzeżenia, że Bóg patrzy na mnie jakoś wyjątkowo. On patrzy spod powiek „przymrużonym okiem”, niby takim niepewnym, ale Bóg już od dawna wie, że cię wybrał, że cię chce powołać. Ale nie jest do końca pewny, czy odpowiesz. To jest pewna tajemnica, że Bóg, który wszystko ma, który jest doskonały i niczego nie potrzebuje – potrzebuje jednak mojej miłości… Wszystko ma, ale nie ma mojej miłości. A do miłości nie może mnie zmusić – przypomniał bp Ważny.

Reklama

Sosnowiecki ordynariusz zwrócił się również do rodziny neoprezbitera: – Historia zbawienia ma swój kontekst. Historia naszego powołania ma pewne środowisko, w którym się dokonuje. I tym pierwszym środowiskiem jest rodzina. Dlatego bardzo dziękuję rodzicom, siostrze i wszystkim innym, którzy towarzyszyli Mateuszowi przez te lata, tworząc taką atmosferę i taki klimat, że mógł ujrzeć oblicze Boga. Bo tylko spotkanie z Jego obliczem, spotkanie z żywym Bogiem sprawia, że możemy wyruszyć w tę piękną przygodę, którą jest kapłaństwo – zauważył biskup sosnowiecki.

Podczas święceń neoprezbiter zobowiązał się do współpracy i posłuszeństwa swojemu biskupowi. Wyraził wolę zgodnego z Tradycją głoszenia Słowa Bożego oraz godnego sprawowania sakramentów Kościoła, a zwłaszcza Eucharystii i spowiedzi.

Najważniejszym momentem obrzędu była chwila nałożenia rąk biskupa na głowę kandydata oraz modlitwa konsekracyjna nad nim. Następnie biskup namaścił dłonie neoprezbitera oraz wręczył mu kielich i patenę z hostią, jako symboliczne potwierdzenie jego przywileju sprawowania Mszy św.

Ksiądz Mateusz Dróżdż ma 34 lata. Pochodzi z parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Praktykę diakońską odbywał w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu. Od lat związany jest z Ruchem Światło-Życie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyzwala i inspiruje

Diakonia Wyzwolenia Człowieka Ruchu Światło-Życie Diecezji Sosnowieckiej postanowiła włączyć się w ogólnopolską sztafetę modlitewną, której zasadniczą osią działania jest peregrynacja ikony krzyża.

Peregrynacja rozpoczęła się 1 lutego br. w kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Dąbrowie Górniczej, a zakończy 28 lutego w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu-Środuli. W sumie ikona krzyża dotrze do 13 parafii w różnych częściach naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wojciech Osial: lekcje religii wspierają wychowawczą rolę szkoły

2024-06-17 13:24

[ TEMATY ]

katecheza

bp Wojciech Osial

Episkopat News

Bp dr hab. Wojciech Osial

Bp dr hab. Wojciech Osial

- Nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. Dzięki obecności tych lekcji jest możliwe integralne wychowanie człowieka w jego sferze intelektualnej, moralnej, duchowej i kulturowej. Ufam, że MEN zauważy te wartości - mówi w wywiadzie dla KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, omawiając dotychczasowe rozmowy strony kościelnej i rządowej w sprawie organizacji lekcji religii w szkole.

KAI: Strona kościelna od kilku miesięcy rozmawia z rządem w sprawie planowanych przez władze państwowe zmian w organizacji lekcji religii w szkole. Jaki jest efekt tych spotkań?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: imieniny abp. Władysława Ziółka i bp. Ireneusza Pękalskiego

2024-06-18 12:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Tradycyjnie, pod koniec czerwca, gdy w kalendarzu liturgicznym wspominamy św. Władysława i św. Ireneusza, którzy są patronami arcybiskupa seniora Władysława Ziółka i biskupa Ireneusza Pękalskiego, w domu biskupów łódzkich odbyło się spotkanie imieninowe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję