Po raz 7. w Łodzi odbyła się Ekumeniczna Droga Światła, w której udział wzięli wierni Kościołów chrześcijańskich.
Łódzka „Via Lucis”
Nabożeństwo wielkanocne rozpoczęło się w kościele ewangelicko-reformowanym, skąd uczestnicy ze świecami przeszli do kościoła ewangelicko-augsburskiego, zatrzymując się czternaście razy w poszczególnych miejscach. – Droga Światła jest medytacją nad spotkaniami Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego z Jego uczniami. Podejmujemy tę medytację nie po to, żeby wspominać, co się wydarzyło, kiedy Jezus wyszedł z grobu, tylko żeby doświadczyć tego samego w swoim życiu, tu i teraz. Tak jak Jezus spotyka Piotra, Marię Magdalenę, Tomasza, wszystkich jedenastu i jak gromadzi uczniów w Wieczerniku, żeby zesłać na nich Ducha Świętego, tak samo może to czynić z nami, jeśli tylko chcemy się na tę rzeczywistość otwierać. Tak jak każda nasza modlitwa nie jest tylko wspominaniem tego, co się działo, tylko przeżyciem tego, o czym myślimy, do czego nas prowadzi Słowo – mówił kard. Grzegorz Ryś.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Niesłychane dary
Rozważania, oparte o Nowy Testament, przygotowali duchowni i świeccy chrześcijanie, a czternaście biblijnych fragmentów odczytali: bp Marek Izdebski, ks. Monika Borkowska z Kościoła ewangelicko-reformowanego, ks. Jacek Zdrojewski z Kościoła polskokatolickiego, ks. Stanisław Bankiewicz ze Starokatolickiego Kościoła Mariawitów, ks. Fryderyk Domaradzki ze Społeczności Ewangelicznej Kościoła Chrystusowego w Polsce, ks. Bogdan Wawrzeczko z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, kard. Grzegorz Ryś, bp Marek Marczak i s. Leonarda Kuniszewska z Kościoła rzymskokatolickiego, ks. Leszek Wakuła z Kościoła Chrześcijan Baptystów, ks. Krzysztof Kłusek z Kościoła ewangelicko – metodystycznego, bp Jan Cieślar i ks. Michał Makula z Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz w Chemin Neuf.
– Wielu z nas niosło Pismo przez welon. To jest znak, który wyprzedza wszystkie podziały chrześcijańskie, sięga starożytności, kiedy w Kościele przez welon brano takie przedmioty, znaki, które odczytywano jako szczególne dary Boże. To, co jest najcenniejsze od Boga, ludzie chcieli brać przez welon, żeby nie nieść tego gołymi rękami. W takim wyczuciu, że są to niesłychane dary, które nam Pan zawierza. Słowo jest takim darem! – mówił na zakończenie metropolita łódzki. Łódzka Ekumeniczna Droga Światła po raz pierwszy odbyła się w 2018 r.