Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Żywy znak Boga

Osoby konsekrowane wybrały życie w zażyłej więzi z Jezusem. Ze względu na Niego pragną żyć tak jak On: w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie. Te trzy śluby zakonne są pieczęcią miłości, którą zostały obdarowane przez Boga.

2024-02-06 10:37

Niedziela sosnowiecka 6/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

Piotr Lorenc/Niedziela

Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył abp Adrian Galbas

Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył abp Adrian Galbas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego obchodziliśmy w Kościele 2 lutego. Jednak abp Adrian Galbas spotkał się z ojcami, braćmi i siostrami zakonnymi pracującymi na terenie naszej diecezji już 27 stycznia, aby podczas wspólnej modlitwy odnowić śluby zakonne i snuć refleksję nad prowadzonym życiem. Centrum spotkania stanowiła koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem księdza arcybiskupa w kościele zakonnym Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu.

– Przez stan konsekracji Bogu Kościół objawia Chrystusa i pokazuje, w jak przedziwny sposób działa w nim Duch Święty. Zadaniem osób składających profesję rad ewangelicznych jest przede wszystkim życie swoją konsekracją. Ponieważ jednak na mocy samej konsekracji poświęcają się na służbę Kościołowi, powinny w sposób właściwy ich instytutowi mieć szczególny udział w działalności misyjnej. Punkty te pokazują, o co chodzi w życiu konsekrowanym oraz czego oczekuje Kościół od osób zakonnych – podkreślił hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zdaniem administratora apostolskiego naszej diecezji w Kościele, który jest jakby sakramentem – znakiem i narzędziem życia Bożego, życie konsekrowane jawi się jako szczególny znak tajemnicy Odkupienia. – „Wierniej” iść za Chrystusem i naśladować Go, „wyraźniej” ukazywać Jego wyniszczenie, oznacza być „głębiej” obecnym w sercu Chrystusa dla sobie współczesnych. Ci bowiem, którzy idą tą „węższą” drogą, pobudzają swoim przykładem braci oraz dają wspaniałe i zaszczytne świadectwo temu, iż świat nie może się przemienić i ofiarować się Bogu bez ducha błogosławieństw – powiedział abp Galbas. Wskazał, że osoby zakonne mają być żywym znakiem Boga w świecie. – Patrząc na osobę konsekrowaną, powinniśmy zobaczyć w niej Chrystusa – zaznaczył kaznodzieja.

Obecnie na terenie diecezji sosnowieckiej pracuje blisko 150 osób konsekrowanych. Najwięcej, bo 96, jest sióstr, 47 ojców zakonnych i 3 braci. Najliczniejszym zgromadzeniem są Karmelitanki Dzieciątka Jezus, które prowadzą 3 domy: w Sosnowcu, Czeladzi i Wolbromiu. Siostry Pasjonistki pracują w parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej i w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Strzemieszycach – tam prowadzą Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Honoratki posługują w Będzinie w parafii św. Jana Chrzciciela. Służebniczki Starowiejskie pracują w Olkuszu w parafii św. Andrzeja i w Jaworznie w parafii św. Wojciecha i św. Katarzyny. Natomiast Kanoniczki Ducha Świętego posługują w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej, a Siostry Prezentki działają w parafii św. Andrzeja Boboli w Bukownie. Męskie zgromadzenia i instytuty zakonne prowadzą głównie parafie. Wyjątkiem są Ojcowie Kamilianie, który nie mają parafii, ale prowadzą duży, ciągle rozbudowywany, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Hutkach. Salezjanie działają w dwóch parafiach: w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej. Pallotyni posługują w Sosnowcu, Oblaci św. Józefa w Będzinie, Sercanie w Sosnowcu-Środuli, Zmartwychwstańcy w Sosnowcu-Kazimierzu Górniczym, Franciszkanie Reformaci w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu, a Franciszkanie z Zakonu Braci Mniejszych w Pilicy i Dzwono-Sierbowicach.

Reklama

Dzieła prowadzone przez osoby konsekrowane są cenne dla mieszkańców diecezji. Kamiliańskie Centrum Opiekuńczo-Lecznicze w Hutkach przy ul. Jurajskiej 36 powstało w 1991 r. na terenie byłej jednostki wojskowej. Budynki przejęte od wojska były w bardzo złym stanie i wymagały generalnego remontu. Cały obiekt składał się z dwóch budynków głównych i pomieszczenia gospodarczego. Wszystko wymagało przystosowania do potrzeb chorych i opiekującego się nimi personelu.

Od września 2007 r. przy domu zakonnym w Sułoszowej siostry Duchaczki prowadzą dwie zawodowe, niespokrewnione z dzieckiem, rodziny zastępcze dla dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej. Siostry sprawują nad nimi opiekę całodobową, starają się stworzyć atmosferę rodzinną i zaspokoić ich głód miłości. W domu Ojca Gwidona mogą przebywać dzieci aż do usamodzielnienia się. Siostry współpracują z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie oraz z psychologami i innymi specjalistami dla dobra wychowanków.

Reklama

Pallotyni, czyli Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego, to katolicka wspólnota księży i braci, założona przez św. Wincentego Pallottiego w pierwszej połowie XIX wieku. Pallotyni prowadzą liczne dzieła duszpasterskie i misyjne na wszystkich kontynentach, współpracują z osobami świeckimi. Pallotyni są integralną częścią Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, a według prawa kanonicznego są stowarzyszeniem życia apostolskiego na prawie papieskim. Wobec narastających wokół wiary problemów, którymi Kościół w czasach założyciela musiał się zająć i wobec poszerzania się zadań związanych z głoszeniem Ewangelii w krajach misyjnych św. Wincenty zwrócił uwagę na naglącą konieczność ożywienia wiary i rozpalenia miłości wśród katolików, aby doprowadzić w ten sposób wszystkich ludzi do jedności w wierze Chrystusowej. Uważał, że dla osiągnięcia tego celu niezbędne jest pozyskanie współpracy wszystkich członków Kościoła, tak duchownych, jak i świeckich, oraz że dla pełniejszego wykonania apostolskich zadań Kościoła należy zjednoczyć ich wysiłki. Ze Zgromadzenia Pallotynów wywodzi się abp Adrian Galbas SAC.

Istotą charyzmatu Sióstr Prezentek jest wychowanie i nauczanie dzieci i młodzieży. Siostry realizują swe powołanie w szkołach, przedszkolach, internatach, w pracy katechetycznej i parafialnej. W Bukowie od wielu lat siostry prowadzą dobrze funkcjonujące przedszkole.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Dzień Życia Konsekrowanego

W święto Ofiarowania Pańskiego Kościół obchodził Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, otaczając modlitwą siostry i braci zakonnych, a także osoby skupione w instytutach świeckich.

Z tej okazji 2 lutego uroczystej celebrze w katedrze świdnickiej przewodniczył bp Marek Mendyk. Liturgię, która zgromadziła osoby życia konsekrowanego z terenu diecezji, rozpoczęła procesja ze świecami, które na początku pobłogosławił biskup świdnicki.

CZYTAJ DALEJ

Przygotowania do Przystanku Jezus nabierają tempa

2024-02-26 16:59

[ TEMATY ]

Przystanek Jezus

Archiwum organizatorów

Przypominamy, że tegoroczny PJ odbędzie się, podobnie jak przez ostatnie dwa lata, w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym w Trzcińcu obok Czaplinka w dniach 29 lipca - 3 sierpnia 2024 roku.

W ostatnich tygodniach odbyły się spotkania przedstawicieli ekipy organizacyjnej Przystanku z ordynariuszem diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej Biskupem Zbigniewem Zielińskim, który jako gospodarz diecezji z radością wspiera naszą inicjatywę. Zarówno Bp Zbigniew, jak i nasz duchowy ojciec, Bp senior Edward Dajczak potwierdzili swoją chęć udziału w tegorocznym Przystanku Jezus.Ekipa odbyła również spotkania z burmistrzem Czaplinka i Księżmi Salezjanami, którzy ponownie przyjmą PJ "pod swój dach".

CZYTAJ DALEJ

Aborcyjny projekt Trzeciej Drogi to powrót do legalizacji zabijania dzieci niepełnosprawnych

2024-02-27 16:18

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe.Stock

W piątek tworzące Trzecią Drogę - Polska 2050 i PSL złożyły w Sejmie projekt ustawy, który przywraca możliwość dokonania aborcji na podstawie wystąpienia prawdopodobieństwa wady rozwojowej u dziecka. - Jeśli projekt wejdzie w życie powróci okrutna rzeczywistość, w której możliwe było zabijanie dzieci z Zespołem Downa, Zespołem Turnera czy z nie w pełni rozwiniętymi kończynami - podkreśla wiceprezes Fundacji Grupa Proelio Zbigniew Kaliszuk. Fundacja przygotowała apel, w którym sprzeciwia się projektowi. Zwraca też uwagę że autorzy projektu dodali do niego także zupełnie nowe przepisy - m. in. umożliwiające aborcję w związku z zagrożeniem zdrowie psychicznego kobiety czy wymuszające wykonywanie aborcji na wszystkich placówkach posiadających kontrakt z NFZ w zakresie opieki nad kobietą w ciąży.

- Na mocy obowiązujących do 2020 r. przepisów, co roku zabijano ponad 1000 dzieci z podejrzeniem wady rozwojowej. 40% takich aborcji dokonywanych było na dzieciach z diagnozą zespołu Downa. Zabijano także dzieci z Zespołem Turnera, rozszczepem kręgosłupa, nie w pełni rozwiniętymi kończynami i innymi wadami, które nie wykluczały długiego i szczęśliwego życia. Dla dzieci z Zespołem Downa obowiązujące prawo było niestety w większości przypadków wyrokiem śmierci. Zabijano ok. 60% dzieci, u których diagnozowano tą wadę. W przypadku wejścia w życia tej ustawy ta okrutna rzeczywistość powróci - mówi Zbigniew Kaliszuk, wiceprezes fundacji Grupa Proelio.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję