Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wyjść poza granice

– Świat potrzebuje miłości, zatroszczenia się o dobro. Pragniemy z wiarą i nadzieją w sercach, stanąć przed Panem i zanosić do Boga wspólne modlitwy o jedność – powiedział ks. Mariusz Karaś, diecezjalny duszpasterz ds. ekumenizmu, podczas nabożeństwa międzywyznaniowego.

2024-02-06 10:37

Niedziela sosnowiecka 6/2024, str. III

[ TEMATY ]

ekumenizm

Piotr Lorenc

Błogosławieństwo kończące spotkanie ekumeniczne

Błogosławieństwo kończące spotkanie ekumeniczne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 25 stycznia zostało zorganizowane modlitewne spotkanie w kościele św. Barbary w Sosnowcu.

Wspólna modlitwa

Nabożeństwu przewodniczył abp Adrian Galbas. Wspólnie z nim modlili się: Marian Niemiec – biskup ewangelicko-augsburski diecezji katowickiej, przewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, który wygłosił kazanie; Antoni Norman – biskup ordynariusz diecezji krakowsko-częstochowskiej Kościoła polskokatolickiego; biskup senior Henryk Rother-Sacewicz z Kościoła Zborów Chrystusowych w RP, pierwszy przewodniczący Aliansu Ewangelicznego w RP. Byli także obecni: ks. Adam Malina – prezes Synodu Kościoła ewangelicko-augsburskiego; ks. prof. dr hab. Józef Budniak – referent ds. ekumenizmu w diecezji bielsko-żywieckiej; ks. Gerard Małodobry – proboszcz parafii św. Barbary; ks. Łukasz Tkaczyk – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu; ks. Adam Stelmach z Kościoła polskokatolickiego; Jerzy Rogaczewski – prezbiter Kościoła Chrześcijan Baptystów oraz klerycy z koła ekumenicznego z Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Będziesz miłował

Hasłem Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan były słowa z Ewangelii św. Łukasza: „Będziesz miłował Pana, swego Boga, a swego bliźniego jak siebie samego”. Tegoroczne tematy rozważań przygotował zespół ekumeniczny z Burkina Faso, koordynowany przez Wspólnotę Chemin Neuf, o czym wspomniał w kazaniu bp Marian Niemiec. – Piękny temat wybrali chrześcijanie z Burkina Faso. Mówiąc krótko: miłość, czyż nie jest ona wdzięcznym tematem? Czy nie słyszymy na każdej Mszy św. wezwania do miłości? Każde ludzkie serce pożąda miłości. Miłość jest największym skarbem. Miłość bliskiego człowieka jest najcenniejsza. A Pan Bóg przez usta proroka Jeremiasza powiedział: „Ja miłością wieczną umiłowałem cię”. Bóg w Jezusie Chrystusie jest Ojcem nas kochającym – przypomniał biskup. Zachęcił, by wspólnie zastanowić się, jak odpowiadamy na Bożą miłość w naszym życiu, jaki dajemy jej dowód. – Tak sobie myślę, czy my chrześcijanie, nie jesteśmy bardzo często hipokrytami? O miłości mówimy, do miłości wzywamy, za nami święta pełne miłości, ale czy tak naprawdę jesteśmy gotowi do miłowania każdego? Do bycia bliźnim dla każdego w takim sensie, do jakiego wzywa Pan Jezus? Czy jesteśmy gotowi do poświęcenia każdemu czasu, siły, pieniędzy, gotowości wydania nawet więcej niż chcemy dać? – zapytał kaznodzieja.

Reklama

Realizacja misji

Biskup zaznaczył, że całe chrześcijaństwo jest wezwaniem do przekraczania samego siebie. – Jako ksiądz, duchowny, biskup ewangelicki, zgadzam się z papieżem Franciszkiem, który w jednym z kazań powiedział: „Dzisiaj Jezus kołacze z wnętrza kościoła – chce wyjść, a my musimy za Nim podążyć. Chce iść przede wszystkim do wszystkich zmarginalizowanych, do tych, którzy są na marginesie społeczeństwa i Kościoła, do ubogich, wyzyskiwanych. Kościół ma być szpitalem polowym, gdzie opatruje i leczy się rany – fizyczne, społeczne, psychologiczne i duchowe” – przypomniał bp Marian Niemiec.

Na koniec wskazał, że zadaniem Kościoła jest „zwiastowanie zbawienia”. – Realizacja tej misji nie może się opierać na rekrutowaniu nowych członków, by ich wtłaczać w istniejące mentalne i instytucjonalne granice naszych kościołów. Zadaniem jest wychodzenie poza granice, by razem z nimi, we wzajemnym szacunku i wzbogacającym dialogu uczynić kolejny krok na drodze do Chrystusa. Kościół musi być misyjny przez miłość – powiedział bp Marian Niemiec.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Czego Bóg od nas oczekuje?”

Niedziela sosnowiecka 5/2013, str. 1

[ TEMATY ]

ekumenizm

Piotr Lorenc

Ekumenicznej liturgii przewodniczył ks. dr Krzysztof Bendkowski

Ekumenicznej liturgii przewodniczył ks. dr Krzysztof Bendkowski

W kościele św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu zainaugurowano w województwie śląskim Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Tegoroczne spotkania ekumeniczne pod hasłem „Czego Bóg od nas oczekuje?” odbywały się od 18 do 25 stycznia w Sosnowcu, Katowicach, Gliwicach i Bielsku-Białej. Tydzień zakończono w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

CZYTAJ DALEJ

Aborcyjny projekt Trzeciej Drogi to powrót do legalizacji zabijania dzieci niepełnosprawnych

2024-02-27 16:18

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe.Stock

W piątek tworzące Trzecią Drogę - Polska 2050 i PSL złożyły w Sejmie projekt ustawy, który przywraca możliwość dokonania aborcji na podstawie wystąpienia prawdopodobieństwa wady rozwojowej u dziecka. - Jeśli projekt wejdzie w życie powróci okrutna rzeczywistość, w której możliwe było zabijanie dzieci z Zespołem Downa, Zespołem Turnera czy z nie w pełni rozwiniętymi kończynami - podkreśla wiceprezes Fundacji Grupa Proelio Zbigniew Kaliszuk. Fundacja przygotowała apel, w którym sprzeciwia się projektowi. Zwraca też uwagę że autorzy projektu dodali do niego także zupełnie nowe przepisy - m. in. umożliwiające aborcję w związku z zagrożeniem zdrowie psychicznego kobiety czy wymuszające wykonywanie aborcji na wszystkich placówkach posiadających kontrakt z NFZ w zakresie opieki nad kobietą w ciąży.

- Na mocy obowiązujących do 2020 r. przepisów, co roku zabijano ponad 1000 dzieci z podejrzeniem wady rozwojowej. 40% takich aborcji dokonywanych było na dzieciach z diagnozą zespołu Downa. Zabijano także dzieci z Zespołem Turnera, rozszczepem kręgosłupa, nie w pełni rozwiniętymi kończynami i innymi wadami, które nie wykluczały długiego i szczęśliwego życia. Dla dzieci z Zespołem Downa obowiązujące prawo było niestety w większości przypadków wyrokiem śmierci. Zabijano ok. 60% dzieci, u których diagnozowano tą wadę. W przypadku wejścia w życia tej ustawy ta okrutna rzeczywistość powróci - mówi Zbigniew Kaliszuk, wiceprezes fundacji Grupa Proelio.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Abp Fulton Sheen uratował nasze nowonarodzone dziecko

2024-02-27 21:00

[ TEMATY ]

świadectwo

Abp Fulton J. Sheen

#NiezbędnikWielkopostny2024

pl.wikipedia.org

Bonnie i Travis Engstrom dowiadują się, że kolejny raz zostaną rodzicami. W trakcie oczekiwania na dziecko odkrywają kazania abp. Fultona Sheena. Jednomyślnie postanawiają nadać dziecku imię na cześć arcybiskupa. Nie wiedzą jeszcze wtedy, że to jego wstawiennictwo uratuje życie ich maleństwa... W każdą środę Wielkiego Postu chcemy zachęcać Was do wielkiej modlitwy za dzieci zagrożone aborcją oraz ich matki, a także za nienarodzonych i ofiary aborcji.

Jeśli nie wierzysz, że Bóg żyje, działa i czyni cuda – przeczytaj historię Jamesa Fultona, chłopca, który urodził się martwy. Z Bonnie Engstrom, mamą wskrzeszonego chłopca i autorką książki „61 minut do cudu”, rozmawia Agnieszka Bugała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję