Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Matce Bożej się nie odmawia

Przez dwa tygodnie w sosnowieckiej parafii św. Andrzeja Boboli wierni mieli szansę na spojrzenie w oczy Matki Bożej Łaskawej w kopii Jej Cudownego Obrazu, odbierającego cześć w warszawskim sanktuarium.

2024-02-06 10:37

Niedziela sosnowiecka 6/2024, str. I

[ TEMATY ]

Matka Boża

Jarosław Ciszek

Parafianie chętnie włączyli się w czuwanie

Parafianie chętnie włączyli się w czuwanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Proboszcz parafii, ks. Stanisław Łabuda, podkreśla, że choć było to wydarzenie opatrznościowe, to… nieplanowane wcześniej. – Pewnego dnia podeszła do mnie pani z pytaniem, czy nie przyjąłbym wizerunku Matki Bożej Łaskawej, bo jest taka możliwość. Chętnie się zgodziłem. Mówiąc szczerze, nawet trochę bałbym się odmówić… – opowiada z uśmiechem proboszcz.

Peregrynacja rozpoczęła się 13 stycznia. Tego dnia, a także w przypadającą dzień później niedzielę po wszystkich Mszach św. katechezę religijno-patriotyczną o historii obrazu oraz związanych z nim cudach, na czele z Cudem nad Wisłą, czyli zwycięstwem Polaków nad armią sowiecką na przedpolach Warszawy w 1920 r., głosiła koordynatorka peregrynacji, Aneta Ciężarek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szczególnym czasem adoracji była codzienna wieczorna Msza św., a po niej modlitwa przed Najświętszym Sakramentem zakończona Apelem Jasnogórskim o godz. 21. – Nie było nawet chwili, by ktoś nie towarzyszył w tym czasie Jezusowi i Jego Matce na modlitwie – zaznacza ks. Łabuda, dodając, że choć w parafii praktykuje niewielki procent mieszkańców, nie brakuje tych, którzy swoją wiarę wyznają z dużą gorliwością i chętnie włączają się w duszpasterskie inicjatywy.

Ważna procesja

Reklama

Obraz nawiedził też sąsiednią, salezjańską parafię św. Rafała Kalinowskiego. Przeniesiono go tam na dwa dni w uroczystej procesji 20 stycznia. – Dla wielu obserwujących nas z bloków było to na pewno świadectwo, które musiało zrobić wrażenie. Zaangażowana była też przygotowująca się do bierzmowania młodzież, która niosła pochodnie. Wiem, że odebrali to bardzo pozytywnie – opowiada proboszcz.

Od 22 stycznia ikona znów wróciła do kościoła św. Andrzeja Boboli, gdzie pozostała aż do 26 stycznia. Peregrynacja zakończyła się procesją z obrazem wokół kościoła – symbolicznym opasaniem parafii opieką Maryi. W piątek wizerunek Maryi wrócił do Warszawy, ale niebawem znów zawita do Sosnowca, tym razem będzie podejmowana przez wiernych parafii Najświętszego Zbawiciela przy ul. Naftowej. Naszą diecezję obraz odwiedził także w grudniu, gdy gościł w parafii św. Brata Alberta w Jaworznie–Pieczyskach.

Strażniczka Polski

Matka Boża Łaskawa jest patronką Warszawy. Jej wizerunek, z charakterystycznymi połamanymi strzałami trzymanym w ręku, odbiera cześć wiernych w stolicy Polski od połowy XVII wieku, kiedy to został zamówiony przez pijarów u lokalnego malarza, jako kopia renesansowej polichromii znajdującej się we włoskiej miejscowości Faenzie. Gdy Warszawę dziesiątkowała zaraza, władze zarządziły przed ikoną szczególne modlitwy przebłagalne, organizując procesję wzdłuż murów miasta. Gdy epidemia ustała, specjalną uchwałą ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą patronką Warszawy i Strażniczką Polski. W XIX wieku obraz został przeniesiony i znalazł miejsce w kościele Ojców Jezuitów na Starym Mieście w Warszawie przy ul. Świętojańskiej 10 (niedaleko warszawskiej archikatedry), którego Matka Boża Łaskawa została też patronką. Tam pozostaje do dziś. Z inicjatywy kard. Stefana Wyszyńskiego został w 1973 r. ukoronowano koronami papieskimi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nazaret. Tam wszystko się zaczęło

Niedziela Ogólnopolska 12/2017, str. 16

[ TEMATY ]

Matka Boża

Berthold Werner/pl.wikipedia.org

Grota Zwiastownia w Bazylice Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie

Grota Zwiastownia w Bazylice Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie

Nie byłoby Golgoty, gdyby nie było wcześniej Wcielenia. Ale betlejemskiej nocy też by nie było, gdyby najpierw Maryja nie poczęła z Ducha Świętego. Dlatego anioł Gabriel musiał pojawić się w domu Dziewicy poślubionej Józefowi

Głównymi bohaterami Zwiastowania są archanioł Gabriel i Maryja. Na dopisanie do tej wyjątkowej listy zasługuje na pewno także Józef, który choć nie był obecny w opisywanej przez św. Łukasza scenie, w planach Bożych miał do spełnienia niezwykle ważne zadania. Ewangelia mówi przecież, że Maryja była już poślubiona mężowi imieniem Józef.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Abp Fulton Sheen uratował nasze nowonarodzone dziecko

2024-02-27 21:00

[ TEMATY ]

świadectwo

Abp Fulton J. Sheen

#NiezbędnikWielkopostny2024

pl.wikipedia.org

Bonnie i Travis Engstrom dowiadują się, że kolejny raz zostaną rodzicami. W trakcie oczekiwania na dziecko odkrywają kazania abp. Fultona Sheena. Jednomyślnie postanawiają nadać dziecku imię na cześć arcybiskupa. Nie wiedzą jeszcze wtedy, że to jego wstawiennictwo uratuje życie ich maleństwa... W każdą środę Wielkiego Postu chcemy zachęcać Was do wielkiej modlitwy za dzieci zagrożone aborcją oraz ich matki, a także za nienarodzonych i ofiary aborcji.

Jeśli nie wierzysz, że Bóg żyje, działa i czyni cuda – przeczytaj historię Jamesa Fultona, chłopca, który urodził się martwy. Z Bonnie Engstrom, mamą wskrzeszonego chłopca i autorką książki „61 minut do cudu”, rozmawia Agnieszka Bugała.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs plastyczny: Męczennicy końca tysiącleci - św. Wojciech i bł. ks. Jerzy Popiełuszko

2024-02-27 14:54

[ TEMATY ]

konkurs

Zapraszamy do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję