Reklama

Niedziela Sosnowiecka

120. urodziny Lutni

– To nasz powód do dumy i chluby – tak o chórze katedralnym wypowiada się proboszcz parafii katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu ks. Jan Gaik.

2024-01-30 11:14

Niedziela sosnowiecka 5/2024, str. VI

[ TEMATY ]

chór

Piotr Lorenc/Niedziela

Koncert kolęd zainaugurował rok jubileuszu chóru Lutnia

Koncert kolęd zainaugurował rok jubileuszu chóru Lutnia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W styczniu br. chór rozpoczął świętowanie 120. rocznicy powstania. Jubileusz potrwa cały rok i niejeden raz i w różnych miejscach będziemy mogli usłyszeć śpiewaków. Zespół powstał w 1904 r. Jego założycielami byli ks. Roch Milbert – budowniczy i pierwszy proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sosnowcu oraz pierwszy organista Adam Lewandowski. Początkowo śpiewało w nim 23 młodzieńców. Po Adamie Lewandowskim prowadzeniu chóru przejął Franciszek Kiełb.

Zaczynał tu Jan Kiepura

Chór Lutnia był i jest ważną składową życia muzycznego stolicy Zagłębia. Wraz z jego powstaniem wokół kościoła skupił się ruch śpiewaczy Sosnowca. Tak było za czasów księży proboszczów Franciszka Plenkiewicza i Teofila Jankowskiego, którzy dbali o jego wysoki poziom. Przez kolejne kilka lat chór prowadził zasłużony organista Ignacy Wilczyński. Jak czytamy w kronice, co roku w specjalny sposób chórzyści czcili św. Cecylię, swoją patronkę. Urządzano też koncerty kolęd, a w okresie wielkopostnym – koncerty pasyjne. Niemal w każdą niedzielę odbywały się w kościele występy śpiewaków i gości. Ciekawostką jest, że w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, jeszcze jako uczeń Gimnazjum im. Stanisława Staszica, śpiewał Jan Kiepura, późniejszy światowej sławy tenor. Wspólnie z chórem dał kilkanaście koncertów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Śpiewali dla Jana Pawła II

Kiedy w 1975 r. w parafii podjął pracę nowy organista Tadeusz Pamuła, rozpoczął się najbardziej twórczy okres rozwoju Lutni. Nowy dyrygent, wielki pasjonat i miłośnik muzyki chóralnej, miał własną koncepcję działalności i składu zespołu, co przełożyło się na poszerzenie repertuaru. W latach powstania „Solidarności”, a także stanu wojennego, chór urządził wiele patriotycznych uroczystości w sosnowieckich kościołach i poza granicami diecezji. Można wymienić występy w kościele Ojców Jezuitów w Krakowie w 1981 r., w Niepokalanowie i kościele Krzyża Świętego w Warszawie w 1982 r. Trzeba nadmienić, że 18 czerwca 1983 r. jako jedyny chór był obecny na lądowisku w Częstochowie i zaśpiewał Janowi Pawłowi II Gaude Mater Polonia. Chór wystąpił także z okazji ingresu abp. Stanisława Nowaka na Jasnej Górze w 1986 r., a także w Częstochowie z okazji Dni Kultury Chrześcijańskiej w 1987 r. Lutnia koncertowała również w kościołach w Wieruszowie, Międzyrzeczu, w parafiach obecnej diecezji sosnowieckiej i częstochowskiej.

Reklama

Bogaty repertuar

Chórzyści uczestniczą w wielu ważnych uroczystościach sakralnych ekumenicznych i świeckich na terenie diecezji. Chór ma w swoim repertuarze ponad 200 pieśni na każdy okres roku kościelnego. Oprócz muzyki sakralnej i liturgicznej zespół wykonuje pieśni o charakterze świeckim – patriotyczne, niepodległościowe i historyczne.

W 2018 r. założono Stowarzyszenie Chóru Katedralnego Lutnia, a w ramach umowy z prezydentem Sosnowca stowarzyszenie realizowało zadania publiczne, biorąc udział w „Koncertach dla Niepodległej” i koncerty chóru Lutnia z okazji 115. rocznicy istnienia. Niestety, w tym roku stowarzyszenie zawiesiło działalność.

Obecnie chórem kieruje Paweł Koch, organista parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, prezes Stowarzyszenia Muzycznego im. Ignacego Paderewskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Srebrny dyplom chóru z Wielunia

[ TEMATY ]

konkurs

chór

PMDKiS w Wieluniu

Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury i Sportu w Wieluniu

Chór Dziecięcy Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury i Sportu w Wieluniu pod dyr. Jakuba Jurdzińskiego wyśpiewał srebrny dyplom w kategorii chórów dziecięcych w II Ogólnopolskim Konkursie Chórów On-line „O Crux Ave”.

Chór nadesłał nagrania dwóch utworów – „Suplikacji” i „Parce Domine” zarejestrowanych w czasie pandemii w kościele św. Barbary w Wieluniu. Nadesłane nagrania oceniali wybitni polscy dyrygenci, chórmistrzowie i pedagodzy: prof. dr hab. Elżbieta Wtorkowska i prof. dr hab. Janusz Stanecki (oboje z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy) oraz prof. dr hab. Stanisław Krawczyński z Akademii Muzycznej w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Szczecin: bp Zieliński objął urząd administratora apostolskiego

2024-02-27 10:54

[ TEMATY ]

Bp Zbigniew Zieliński

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński jest szóstym biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

Bp Zbigniew Zieliński jest szóstym biskupem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

Mianowany przez Ojca Świętego Franciszka administrator apostolski archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej bp Zbigniew Zieliński zaprezentował 26 lutego w Kurii Metropolitalnej papieską nominację, co zgodnie z prawem nastąpiło wobec Kolegium Konsultorów w obecności Kanclerza Kurii. Tym samym zostało oficjalnie ogłoszone objęcie urzędu administratora apostolskiego - poinformowała kuria metropolitalna szczecińsko-kamieńska. Bp Zieliński będzie zarządzał diecezją do czasu wyboru nowego biskupa diecezjalnego. Dotychczasowy metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga złożył rezygnację w następstwie dochodzenia dotyczącego zaniedbań, o których mówi motu proprio "Vos estis lux mundi".

Po stwierdzeniu autentyczności dokumentów przez kanclerza Kurii, został publicznie odczytany wobec Kolegium Konsultorów i pracowników Kurii Metropolitalnej dokument nominacyjny wystawiony przez Dykasterię ds. Biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Szydłowiec: w miejscowym kościele odkryto fragmenty późnogotyckich polichromii

2024-02-27 19:28

Margita Kotas/Niedziela

Szydłowiecka fara św. Zygmunta – widok od strony ul. Zakościelnej

Szydłowiecka fara św. Zygmunta – widok od strony ul. Zakościelnej

Fragmenty polichromii z pierwotnego wystroju kościoła, odkryto w trakcie prac konserwatorskich w kościele św. Zygmunta w Szydłowcu koło Radomia. Obiekt sakralny pochodzi z przełomu XV i XVI wieku.

Witold Bujakowski, konserwator zabytków w Radomiu poinformował, że odkrycia dokonano fragmencie ściany południowej w nawie głównej świątyni. To właśnie w tej części kościoła trwa renowacja ołtarza św. Rocha. Widoczne są tam ubytki zaprawy, w których ujawnione zostały tzw. plamy barwne. - Można je interpretować jako zachowane partie polichromii. Widoczne brązowe plamy barwne to prawdopodobnie zachowana wcześniejsza warstwa malarska. W górnej partii obrysu ołtarza widoczna jest plama o kolorze ochry co świadczy o tym, że jest to starsza zachowana warstwa polichromii - wyjaśnił Witold Bujakowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję