Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Przemija postać tego świata

– Prorok to nie ten, kto przepowiada przyszłość. Prorok jest znakiem Bożej obecności w świecie – powiedział abp Adrian Galbas SAC podczas Mszy św. w kościele św. Barbary w Sosnowcu.

2024-01-30 11:14

Niedziela sosnowiecka 5/2024, str. V

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Piotr Lorenc/Niedziela

Eucharystii przewodniczył abp Adrian Galbas

Eucharystii przewodniczył abp Adrian Galbas

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas Liturgii sprawowanej w niedzielę Słowa Bożego hierarcha modlił się za parafian, a także za solenizantów – ks. Mariusza Karasia, kanclerza Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu oraz ks. Mariusza Pasternaka, kapłana pracującego w parafii św. Barbary.

– Bycie prorokiem to zadanie dla każdego z nas, nie tylko moje, nie tylko księży, ale każdego z nas. Zadanie, które wspólnie otrzymaliśmy przy chrzcie świętym. Wszyscy jesteśmy powołani do tego, by być znakiem Bożej obecności w świecie, w którym żyjemy. Mając to w głowie, posłuchajmy tego słowa, które daje nam Kościół. Najpierw przyjrzyjmy się opowieści o Jonaszu. On prorokiem nie chce być. Pan Bóg dwa razy nakazywał mu, by wstał i poszedł do Niniwy. Niestety, Jonasz uciekł w przeciwnym kierunku. Pomyślmy sobie, co dziś jest dla mnie taką Niniwą? Miejscem, do którego Bóg mnie posyła, a ja nie chcę tam iść. Wiem, że tam nie dzieje się dobrze, wiem, że potrzebna jest tam Boża interwencja, Boża obecność, czuję takie przynaglenie, że Bóg mówi: „Pójdź tam”, a ja nie chcę, bo się boję, że będę odrzucony, że będę miał więcej roboty. Ta nasza „Niniwa” może być zredukowana do jednej osoby, wielkie miasto może być zrównane z jednym człowiekiem. Bóg mówi: „Idź do niego, aby zareagować na jego grzech, na jego bezbożność” – nauczał hierarcha. Zwrócił uwagę, że czasami taką „Niniwą” mogę być ja sam. – Ciekawe jest też to w historii Jonasza, dlaczego on tak zrobił? Ponieważ nienawidził tych, którzy tam mieszkali. Miał ku temu słuszne powody. Niniwa to ówczesna stolica Asyrii, państwa, które ograbiło Izrael, które kojarzyło się z krwią, przemocą i bestialstwem. I teraz ma tam iść i głosić nawrócenie. Jonasz ma problem, by zrozumieć prawdę, że Pan Bóg jest dobry i łaskawy. Jonasz ma problem z miłosierdziem Boga, bo Bóg dla każdego człowieka chce życia a nie śmierci, nawrócenia a nie unicestwienia. To jest wielki problem i dzisiaj w Kościele, za który mocno krytykowany jest papież Franciszek. Ojciec Święty mówi, że miłosierdzie to jest pierwsze słowo Kościoła. Miłosierdzie jest adresowane do tych, którzy zachowują się źle, do tych, którzy nie zasłużyli na dobroć i łaskawość Boga. Miłosierdzie można ofiarować drugiemu tylko wtedy, gdy samemu się go doświadcza – podkreślił kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Arcybiskup wskazał także, że inaczej niż Jonasz zachowali się apostołowie powołani przez Pana Jezusa. Oni bez wahania zostawili wszystko, co dotychczas robili i poszli za nim. – Nie wiedzieli, co ich czeka, jakie słowa będą musieli przekazywać, jakich zadań będą się musieli podjąć. Pan Jezus powiedział im tylko, że będą rybakami ludzi. Nie wiedzieli, ale zaufali Panu Bogu. Co jest takiego, co jestem w stanie zrobić dla Chrystusa natychmiast? Co jestem w stanie zrobić, by był on widoczny w świecie, za który ja bezpośrednio odpowiadam? – zapytał arcybiskup.

Przytoczył także zdanie z Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian. – „Przemija bowiem postać tego świata” – napisał apostoł. Ja to zdanie najmocniej zrozumiałem, czytając je na pielgrzymce w Koryncie. Patrząc na ruiny, czytałem – przemija postać tego świata. Ale jak św. Paweł pisał te słowa, to Korynt był miastem pełnym życia. W takim razie w tym świecie, który przemija, bądźcie znakiem tego, który jest wieczny! Jeśli żyjesz w małżeństwie, żyj w małżeństwie, ale pamiętaj, że małżeństwo nie jest na wieczność. Jeśli masz bogactwo, to pamiętaj, że ono przeminie, nieszczęścia przeminą, wzloty przeminą, szczęście przeminie. I my przeminiemy. Jakie to jest ważne, że jesteśmy sami częścią przemijalnego świata – podkreślił abp Adrian Galbas.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas: Chciałbym, aby ten synod trwał w Kościele nieustannie

[ TEMATY ]

synod

Abp Adrian Galbas

biskupgalbas.pl

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

- Nie wiem czy jakakolwiek instytucja oprócz Kościoła ma taką śmiałość, by zaproponować szczerą dyskusję o samej sobie. Taką, w której każdy głos jest ważny – mówi w rozmowie z KAI abp Adrian Galbas, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich, koordynator synodu w Polsce.

Marcin Przeciszewski, Tomasz Królak (KAI) KAI: Jak ocenia Ksiądz Arcybiskup bieżący stan prac synodalnych w Polsce, które trwają od pięciu miesięcy? Czy spełnia Księdza oczekiwania?

CZYTAJ DALEJ

Warszawa/ Protest rolników w centrum; możliwe utrudnienia w ruchu

2024-02-27 07:19

[ TEMATY ]

rolnicy

strajk

PAP/Lech Muszyński

We wtorek w stolicy odbędzie się protest rolników. Jak poinformował warszawski ratusz, policja może decydować o zamykaniu ulic, wtedy na trasy objazdowe będą kierowane autobusy i tramwaje.

Uczestnicy zgromadzenia zbiorą się na placu Defilad około godz. 11. Stamtąd przejdą ulicami: Emilii Plater, Alejami Jerozolimskimi przez rondo de Gaulle’a, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży na Wiejską przed gmach Sejmu RP. Następnie ulicami Piękną i Alejami Ujazdowskimi przemaszerują przed siedzibę Prezesa Rady Ministrów.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Abp Fulton Sheen uratował nasze nowonarodzone dziecko

2024-02-27 21:00

[ TEMATY ]

świadectwo

Abp Fulton J. Sheen

#NiezbędnikWielkopostny2024

pl.wikipedia.org

Bonnie i Travis Engstrom dowiadują się, że kolejny raz zostaną rodzicami. W trakcie oczekiwania na dziecko odkrywają kazania abp. Fultona Sheena. Jednomyślnie postanawiają nadać dziecku imię na cześć arcybiskupa. Nie wiedzą jeszcze wtedy, że to jego wstawiennictwo uratuje życie ich maleństwa... W każdą środę Wielkiego Postu chcemy zachęcać Was do wielkiej modlitwy za dzieci zagrożone aborcją oraz ich matki, a także za nienarodzonych i ofiary aborcji.

Jeśli nie wierzysz, że Bóg żyje, działa i czyni cuda – przeczytaj historię Jamesa Fultona, chłopca, który urodził się martwy. Z Bonnie Engstrom, mamą wskrzeszonego chłopca i autorką książki „61 minut do cudu”, rozmawia Agnieszka Bugała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję