Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Miejsce historycznej pamięci

Trudna historia naszego kraju sprawiła, że w zasadzie każde miasto usiane jest różnorakimi miejscami pamięci o walczących za wolność Ojczyzny.

2024-01-30 11:14

Niedziela sosnowiecka 5/2024, str. I

[ TEMATY ]

historia

Jarosław Ciszek

Matka Boża Katyńska na ścianie kościoła na Syberce

Matka Boża Katyńska na ścianie kościoła na Syberce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szczególną przestrzeń na tej martyrologicznej mapie pamięci zajmuje w naszej diecezji Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na będzińskim osiedlu Syberka. Zasięg świadomości jego istnienia wykracza daleko poza granice Polski.

– Często przybywają do nas Ukraińcy przyjeżdżający do Polski, zespoły osób o polskich korzeniach z Ukrainy organizują tu koncerty, nawiedzają nas także polscy misjonarze pracujący na Wschodzie – opowiada kustosz sanktuarium ks. kan. Zygmunt Skipirzepa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szczególną formą pamięci jest wspólnotowa Eucharystia odprawiana 13. dnia każdego miesiąca o godz. 18. – Modlimy się w niej za naszą Ojczyznę i polecamy poległych za jej wolność, zwłaszcza na różnych frontach całego świata, a także pomordowanych na Kresach Wschodnich i tych, którzy zginęli tylko dlatego, że byli Polakami i katolikami – mówi ks. Skipirzepa.

Reklama

Po Eucharystii dalsza część modlitwy odbywa się przy krzyżu katyńskim umieszczonym przy wejściu do dolnego kościoła. Tam odmawiane są modlitwa za Ojczyznę autorstwa ks. Piotra Skargi, modlitwa o pojednanie polsko-rosyjskie i za pomordowanych na Wschodzie, którą przekazał parafii ks. prał. Zdzisław Peszkowski. To postać bardzo ważna dla tego miejsca, ale i całej walki o polską historię i pamięć o niej. Jako kapelan Rodzin Katyńskich całe swoje życie poświęcił przypominaniu o rosyjskich zbrodniach i walce nie tylko o prawdę, ale i przebaczenie i pojednanie, które na fundamencie prawdy może być zbudowane. To z jego natchnienia świątynia, stojąca w miejscu dawnego punktu zbornego dla wywożonych na Syberię po powstaniach (stąd nazwa Syberka), stała się szczególnym miejscem pamięci o pomordowanych na Wschodzie.

Wielka w tym zasługa poprzedniego proboszcza oraz budowniczego świątyni – ks. prał. Stefana Gibały. Jego następca wspomina go jako wielkiego patriotę i strażnika historii i pamięci – tej lokalnej i tej narodowej. Dawniej szczególne celebracje z udziałem przedstawicieli Rodzin Katyńskich odbywały się przy okazji corocznych opłatków oraz w czasie Mszy św. 17 września, w kolejne rocznice wkroczenia do Polski Armii Czerwonej.

Dziś pałeczkę w sztafecie modlitwy i pamięci przejmują młodsi, którzy włączają się w modlitwę, tak bardzo potrzebną naszej Ojczyźnie. – Ten kontekst pamięci w panoramie dziejów był bardzo ważny dla księdza Peszkowskiego, księdza Gibały i tych, którzy stracili przez Rosjan swoich bliskich i przodków, a w naszym kościele widzieli miejsce, które ocali pamięć. Modląc się o pojednanie polsko-rosyjskie, powierzamy Bogu te niezagojone i wciąż odnawiające się rany, wierząc, że tylko On jest w stanie przemienić tę sytuację i ludzkie serca – mówi ks. Skipirzepa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamiętać nie tylko od święta

Niedziela Ogólnopolska 35/2014, str. 36

[ TEMATY ]

historia

wojna światowa

wojna

Fotografia z książki: Bolesław Kurkowski "Z krawych dni Częstochowy"

Gdy zaczyna się rozmowę, obojętnie w jakim gronie, o komunistach, ubekach, w ogóle – zbrodniach na narodzie polskim, wszyscy uciekają od tematu, rzekomo już dobrze znanego. Chociaż tak naprawdę wiedza w tych kwestiach jest bardzo ogólna, powierzchowna i nieprawdziwa. Często nawet historycy hołdują tezie, że opór powojenny był bezsensowny (tak samo jak Powstanie Warszawskie), z góry skazany na klęskę, podejmowany przez ludzi nieświadomych sytuacji w Polsce i na świecie. Podczas gdy prawda jest inna – walczyli i ginęli bohaterowie, czyli Polacy, którzy nie nawykli do zdrady Ojczyzny, wielcy patrioci. Ich całe życie jest spójne, bo od pokoleń wychowani byli zgodnie z hasłem niesionym na sztandarach: Bóg – Honor – Ojczyzna. Dlatego gdy nastały „rządy zbirów spod znaku Kremla”, dla nich była tylko jedna droga – walka! „Będziemy trwać na stanowiskach tak długo, aż nad Polską rozgorzeje słońce prawdziwej wolności!” – pisał kpt. Stanisław Sojczyński „Warszyc”, twórca i dowódca Konspiracyjnego Wojska Polskiego – największej organizacji wojskowej, walczącej ze zniewoleniem sowieckim. Takim zawołaniom byli wierni wszyscy Żołnierze Wyklęci: „Zapora”, „Ogień”, „Żelazny”, „Łupaszka”, „Młot”, „Krysia”, „Kotwicz” i inni. Czy wiemy, jakie nazwiska kryją się pod tymi pseudonimami, jakie są życiorysy tych ludzi, kim oni byli, w jakich rodzinach wyrośli? Ta wiedza pozwoliłaby nam zrozumieć, dlaczego obcy był im wszelki kompromis, układanie się z rządzącymi Polską, a de facto – zdrajcami Ojczyzny, którzy, podobnie jak dzisiaj, posługiwali się hasłami niepodległościowymi, dobra narodu, „ludu pracującego”.

CZYTAJ DALEJ

Słowo na dziś zachęca, byśmy rozpoczęli drogę nawrócenia od przeglądu naszego sposobu działania

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Andrei Mironov, en.wikipedia.org

Rozważania do Ewangelii Mt 23, 1-12.

Wtorek, 27 lutego. Wielki Post

CZYTAJ DALEJ

Papieska intencja na marzec: za współczesnych męczenników, świadków Chrystusa

2024-02-27 17:18

Adobe Stock

Dziś opublikowano wprowadzenie papieża do intencji modlitewnej na marzec. W tym wielkopostnym czasie Franciszek pragnie, abyśmy się wstawiali za prześladowanymi chrześcijanami, którym grozi śmierć z powodu wyznawanej wiary. Aby ich świadectwo rozpalało miłość w Kościele, a oni sami mieli siłę, by przyjąć łaskę męczeństwa.

Franciszek, wprowadzając do intencji na marzec, przywołał historię, którą usłyszał w jednym z obozów dla uchodźców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję