Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Złota Kantyczka

Choć laureaci byli znani już od grudnia ub.r., to nagroda główna Grand Prix XXI edycji Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Złota Kantyczka” została ogłoszona dopiero podczas Koncertu Galowego.

Niedziela sosnowiecka 4/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Jaworzno

Piotr Lorenc

Bp Piotr Skucha podczas wręczania nagród

Bp Piotr Skucha podczas wręczania nagród

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koncert laureatów odbył się 13 stycznia w siedzibie organizatora, czyli w Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzniaków w Jaworznie.

Geneza i eliminacje

Festiwal Kolęd i Pastorałek to coroczne wydarzenie, które zdobyło uznanie wśród mieszkańców Jaworzna i okolic. Jest ono etapem będzińskiego Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika, który daje szansę lokalnym artystom, zarówno solistom, jak i zespołom, by zaprezentowali swoje umiejętności w interpretacji tradycyjnych pieśni świątecznych. Tegoroczne przesłuchania eliminacyjne trwały od 4 do 8 grudnia. Po pięciu dniach i wysłuchaniu 148 wykonawców jury w składzie: Halina Darkowska, Barbara Sroka oraz Renata Gacek debatowało przez sześć godzin. – Poziom był tak wysoki, że istotne były niuanse, barwa głosu, poczucie rytmu, dykcja – powiedziała Halina Darkowska. – Ważny był także dobór repertuaru. Pamiętamy, że w Będzinie lubią bardziej tradycyjne wykonania, więc jeśli coś jest zbyt szokującego, to chociaż nam się podoba, debatujemy, czy warto zaryzykować, zgłaszając wykonawcę do Będzina. Zwykle ryzykujemy – dodała Barbara Sroka. – Najtrudniej było przyznać pierwsze miejsce, ale zawsze tak właśnie jest. Poziom w tym roku, szczególnie wśród dorosłych i uczniów klas 4-8, był tak wysoki i wyrównany, że naprawdę było trudno zdecydować – zaznaczyła Renata Gacek. Jury przyznało nagrody i wyróżnienia w 6 kategoriach, a 14 wykonawców zgłosiła do finału w Będzinie, z czego trzech, jak już wiemy, zostało nagrodzonych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W pełnej gali

Podczas Koncertu Galowego sala koncertowa Młodzieżowego Domu Kultury była wypełniona po brzegi, a publiczność entuzjastycznie reagowała na każde wykonanie. – Na scenie pojawili się utalentowani soliści oraz zespoły, które prezentowały różnorodne interpretacje kolęd i pastorałek. Od klasycznych aranżacji po nowoczesne, pełne energii, wykonania – każdy artysta wnosił do koncertu coś wyjątkowego. Świetnie dobrana lista utworów obejmowała zarówno znane kolędy, jak i mniej popularne pastorałki, co sprawiło, że publiczność miała okazję do odkrywania nowych muzycznych perełek w wykonaniu laureatów pierwszych miejsc – podkreśliła Renata Gacek prowadząca koncert.

Reklama

Po koncercie przyszedł czas na wręczenia nagród. Najważniejszą nagrodę – Grand Prix – od początku funduje bp Piotr Skucha. Nie inaczej było w tym roku. Złotą Kantyczkę biskup wręczył zespołowi „The Tonacja”. To grupa wokalna, która istnieje od 5 lat, składa się z licealistek i studentek, które uwielbiają śpiewać na głosy i spędzać wspólnie czas. Spotykają się na zajęciach w MDK w Zespole Szkół i Placówek nr 2 w Katowicach, gdzie kształtują swój słuch harmoniczny i pracują nad wielogłosowym programem wokalnym pod kierunkiem Aleksandry Stano. Zespół ma na swoim koncie kilka sukcesów, ale ten w Jaworznie niewątpliwie jest najważniejszy.

Fundatorami nagród Złotej Kantyczki byli: Wydział Edukacji UM w Jaworznie, Młodzieżowy Dom Kultury im. Jaworzniaków, Fundacja „Energetyka na Rzecz Polski Południowej”, Tauron Wytwarzanie, Stowarzyszenie Arete, Wydział Promocji Kultury i Sportu UM w Jaworznie. Złotą Kantyczkę oraz nagrodę dla jej zdobywcy ufundował bp Piotr Sucha. Natomiast nagrodę specjalną prezydenta Jaworzna Pawła Silberta zdobyła Anna Laskowska z Chudowa.

2024-01-23 14:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Strzeżmy świętości

Niedziela sosnowiecka 28/2022, str. V

[ TEMATY ]

Jaworzno

odpust parafialny

Piotr Lorenc/Niedziela

Uroczystości odpustowe zgromadziły wielu wiernych

Uroczystości odpustowe zgromadziły wielu wiernych

Matka Boża Niestającej Pomocy jest nie tylko patronką parafii w Jaworznie-Osiedlu Stałym, ale patronką całego miasta.

W maryjnym sanktuarium 27 czerwca miała miejsce uroczystość odpustowa ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy – patronki miasta Jaworzna. Uroczystej Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Paweł Nowak, penitencjarz diecezjalny.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa przy krzyżu słynącym szczególnymi łaskami

2024-02-23 18:58

[ TEMATY ]

Jasna Góra

krzyż

Wielki Post

BPJG

W piątki Wielkiego Postu i w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, czyli tylko sześć razy w roku - odprawiana jest liturgia Mszy św. przy słynącym szczególnymi łaskami ołtarzu z krzyżem i figurą Chrystusa. Krucyfiks ten znajduje się w bocznym ołtarzu w Kaplicy Matki Bożej.

„Celebracja Eucharystii, przy Jezusie Ukrzyżowanym podkreśla wymiar pasyjny Wielkiego Postu” - mówi paulin o. Dariusz Kropacz

CZYTAJ DALEJ

Wojownicy Maryi zapraszają w swoje szeregi młodych chłopców!

2024-02-27 15:24

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Magdalena Lewandowska

Spotkanie organizacyjne dla młodych chłopców poprowadził ks. Dominik Chmielewski, założyciel wspólnoty Wojowników Maryi.

Spotkanie organizacyjne dla młodych chłopców poprowadził ks. Dominik Chmielewski, założyciel wspólnoty Wojowników Maryi.

We Wrocławiu powstaje pierwsza w Polsce wspólnota Młodych Wojowników Maryi!

Spotkanie organizacyjne, w którym wziął udział salezjanin ks. Dominik Chmielewski, założyciel męskiej wspólnoty Wojowników Maryi, odbyło się w parafii Opieki św. Józefa i Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzi na wrocławskim Ołbinie. To właśnie tam, u ojców karmelitów, odbywać się będą spotkania dla Młodych Wojowników Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję