Reklama

Niedziela Legnicka

Wzór, dar, inspiracja

W dniach 11-18 listopada gościliśmy na terenie diecezji, wędrujące po Polsce, relikwie bł. rodziny Ulmów. W tym czasie nawiedziły 7 kościołów. Oto relacje z ich pobytu.

Niedziela legnicka 49/2023, str. IV

[ TEMATY ]

peregrynacja relikwii rodziny Ulmów

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Relikwie bł. rodziny Ulmów gościły w diecezji

Relikwie bł. rodziny Ulmów gościły w diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Relikwie powitane zostały 11 listopada w sanktuarium św. Jacka w Legnicy. Uroczystości przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski, podkreślając, że Ulmowie przełożyli naukę Ewangelii Chrystusa na fakty codzienności. Podkreślił też moc ich wiary i zaufania Bogu, która była źródłem ich niezwykłej postawy wobec ludzi potrzebujących. Po Mszy św. młodzież formująca się przy parafii, w prezentacji przeplatanej śpiewem, przypomniała życie i zasługi rodziny Ulmów. Przy relikwiach odbyło się także nabożeństwo z modlitwą w intencji małżeństw i rodzin diecezji.

Jelenia Góra

W tym mieście relikwie zagościły w bazylice świętych Erazma i Pankracego. Mszy św. przewodniczył dziekan rejonu jeleniogórsko-kamiennogórskiego, ks. Bogdan Żygadło, a homilię wygłosił ks. Krzysztof Kowalczyk, dziekan dekanatu Jelenia Góra Wschód. Mówił w niej, że rodzina Ulmów udowadnia, że nawet w nieludzkich czasach, można pozostać człowiekiem. Oni dają przykład i swoim życiem pokazują, że można zachować to, co szlachetne nawet w nieludzkich okolicznościach. Wskazywał, że męczeństwo rodziny Ulmów poprzedzone było pięknym życiem, oddanym Bogu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Krzeszów

Do diecezjalnego sanktuarium maryjnego relikwie przybyły 13 listopada. W procesji na rozpoczęcie Mszy św. kustosz ks. Marian Kopko, w asyście przybyłych kapłanów, wniósł relikwiarz. Natomiast przedstawiciele parafii, państwo Renata i Stanisław Wondołowscy ze swoimi małymi dziećmi, wnieśli obraz przedstawiający rodzinę Ulmów. Ks. Kopko zachęcił do modlitwy za ojczyznę i rodziny, a także o pokój dla Ukrainy i dla wszystkich państw na świecie, gdzie toczy się wojna. Mszy św. przewodniczył ks. Łukasz Toporek, a kazanie wygłosił ks. Piotr Prajs. Drugiego dnia do sanktuarium przybywały delegacje z okolicznych dekanatów.

Nowogrodziec

Kolejnego dnia relikwie powitano w Nowogrodźcu. Uroczystej Mszy św., wprowadzającej relikwie do kościoła, przewodniczył biskup pomocniczy Piotr Wawrzynek. Obecni byli księża, Siostry Magdalenki z Nowogrodźca oraz Lubania wraz z przełożoną generalną, a także przedstawiciele gminy Nowogrodziec. Liczne grono przy ołtarzu stanowiła Służba Liturgiczna oraz Chorągiew Rycerzy św. Jana Pawła II, a o oprawę muzyczną zadbała Diakonia Muzyczna Wspólnoty Dom Boży. Wśród przybywających następnego dnia do świątyni osób znalazła się m.in. spora grupa dzieci. Najpierw z przedszkola w Nowogrodźcu, a następnie ze SP z klas I-VI z katechetami oraz przedstawiciele klasy VII i VIII z nauczycielami. Dzieci śpiewały piosenkę, wysłuchały życiorysu bł. Ulmów oraz otrzymały indywidualne błogosławieństwo relikwiami.

Reklama

Zgorzelec

Parafia św. Józefa Robotnika była kolejnym miejscem nawiedzin. – Przychodzimy, aby w tej wspólnocie modlić się za rodziny. Gościmy wśród nas w doczesnych szczątkach świętą rodzinę, w czasach, kiedy przeżywamy kryzys rodziny, kiedy widzimy zakusy podejmowane przeciwko rodzinom. Proszę więc o szczerą modlitwą w intencji rodzin, byśmy wyjednali przez wstawiennictwo bł. rodziny Ulmów Boże błogosławieństwo dla rodzin i małżeństw – mówił proboszcz parafii, ks. Franciszek Molski, przewodniczący koncelebrowanej Mszy św., witając wiernych i przybyłych księży. Po Mszy św. z błogosławieństwem relikwiami zaplanowano czas na indywidualne czuwanie przy relikwiach, osobistą modlitwę szczególnie małżonków, rodziców oczekujących potomstwa i rodzin.

Polkowice

Relikwie powitano w kościele św. Barbary na terenie parafii św. Michała Archanioła. – Możemy powiedzieć, że to jest święto dla naszej wspólnoty, kiedy przyjmujemy wśród nas relikwie męczenników: bł. rodziny Ulmów. Są dla nas wielkim darem, ale zarazem i wyzwaniem, postawa błogosławionej rodziny jest dla nas wzorem i inspiracją – mówił podczas Mszy św. na powitanie relikwii ks. Jarosław Święcicki. Również tutaj był czas na modlitwę dla różnych grup, w tym dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania, czy też uczniów miejscowej Szkoły Katolickiej.

Katedra

17 listopada relikwie przybyły ponownie do Legnicy, tym razem do katedry. Eucharystia była czasem modlitwy w intencji rodzin. Po niej miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, trwająca do północy. Można też było przyjąć okolicznościowe błogosławieństwo, kierowane pod adresem rodzin, a także narzeczonych oraz rodziców spodziewających się narodzin dziecka. Następnego dnia, w sobotę 18 listopada, miało miejsce pożegnanie relikwii i przekazanie ich do archidiecezji wrocławskiej.

2023-11-28 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wkrótce peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w obu warszawskich diecezjach

2024-04-18 16:38

[ TEMATY ]

Warszawa

rodzina Ulmów

peregrynacja relikwii rodziny Ulmów

Karol Porwich/Niedziela

Sięgająca do starożytności cześć oddawana relikwiom, modlitwa w aktualnych potrzebach (m. in. dla mających trudności ze spłatą kredytu), wsparcie i inspiracje dla rodzin oraz integracja parafii i lokalnego środowiska - to jedne z celów stojących za zaplanowaną na maj peregrynacją relikwii bł. Rodziny Ulmów w archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej. W tematykę peregrynacji wprowadzili jej organizatorzy podczas briefingu w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Ks. Tadeusz Sowa, moderator wydziałów duszpasterskich Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, zaprezentował ideę stojącą za peregrynacją relikwii. Przypomniał, że rok 2024 ogłoszony został przez Sejm Rokiem Rodziny Ulmów, a polscy biskupi postanowili, by od 24 września relikwie Rodziny Ulmów peregrynowały po polskich diecezjach, co rozpoczęło się na Jasnej Górze podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06

[ TEMATY ]

św. Stanisław Biskup i Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Od środy zapraszamy na uroczyste obchody Oktawy Uroczystości św. Stanisława. W kolejne dni Oktawy, Mszom Świętym o godz. 19.00 połączonej z procesją wokół Sadzawki św. Stanisława przewodniczyć będą: w środę – Księża Kanonicy, w czwartek – Ojcowie Karmelici z kościoła Na Piasku; w piątek – Ojcowie Reformaci; w sobotę – Ojcowie Bernardyni; w niedzielę – Nieszpory pod przewodnictwem Ojców Augustianów o godz. 16.30, w poniedziałek - Księża Misjonarze; we wtorek - Ojcowie Franciszkanie Conv. i w środę na zakończenie Oktawy - Ojcowie Dominikanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję