Trasa obejmowała dystans 500 m wokół kompleksu klasztornego, bieg przez klasztorne podziemia oraz wbiegnięcie po schodach (198 schodów) na wieżę bazyliki – powiedział Rafał Bijak z fundacji Europejska Perła Baroku. W tych zawodach wzięło udział 29 zawodników z różnych stron Polski, zarówno pań, jak i panów.
Jak podkreśla Rafał Bijak, taki pomysł wspominania tragicznego wydarzenia w historii opactwa, jest świeży. Zrodził się w ubiegłym roku. – Głównym jego celem jest propagowanie wiedzy na temat historii Europejskiej Perły Baroku, jak dzisiaj jest nazywany kompleks pocysterskiego opactwa. Połączyliśmy to z aktywnością fizyczna, sportową – zaznaczył.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Z historii
W tym roku minęło 110 lat od tragicznego zdarzenia. 22 października 1913 r. prowadzone były prace związane z pokryciem dachu kościoła dzisiejszej bazyliki. Podczas prac lutowniczych, posługiwano się piecykiem, który najprawdopodobniej przewrócił się i spowodował pożar. Mocny wiatr, który wiał wówczas nad Krzeszowem, spowodował, że płomienie prędko zajęły drewniane rusztowania oraz hełm wieży.
– Pożar pozostawił ślady na niemal dwie dekady. Trzeba też zaznaczyć, że straty były bardzo duże. Odbudowa wieży została zakończona dopiero w latach 1930-31. Naszym biegiem chcemy upamiętnić to wydarzenie, ale też zależy nam również na tym, aby popularyzować wiedzę na temat opactwa – dodaje Rafał Bijak.
Laureaci
Reklama
II bieg na wieżę połączony był z promocją Straży Pożarnej, zarówno tej zawodowej, ochotniczej, jak i młodzieżowej. Na klasztornym placu można było zobaczyć zabytkowe pojazdy strażackie oraz sprzęt gaśniczy. Najmłodsi adepci pożarnictwa mieli też swoje mini-zawody strażackie.
Najlepsze wyniki wśród panów osiągnęli: Rogala Patryk (Jeżów Sudecki, PSP Kamienna Góra); Bednarski Adrian (Wrocław); Sarnecki Adrian (Mieroszów, OSP Mieroszów).
Wśród pań najlepsze wyniki osiągnęły: Chmiel Aneta (Kowary); Kwiatowska Agnieszka (Mieroszów) i Chrobak Monika (Wrocław).
Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w biegu za rok.