Podczas peregrynacji w poszczególnych diecezjach, w których relikwie przebywają przez kolejny tydzień, podejmowana jest modlitwa za polskie rodziny, małżeństwa oraz o nowe powołania do życia małżeńskiego.
W diecezji
Relikwie błogosławionej rodziny będą gościć w diecezji od 11 do 16 listopada. Przybędą z diecezji świdnickiej. Odwiedzą 7 świątyń, w których wierni będą trwać na modlitwie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Powitanie zaplanowano na sobotę, 11 listopada, o godz. 18 w sanktuarium św. Jacka w Legnicy. W kolejnych dniach przybędą do następujących miejscowości: w niedzielę 12 listopada, godz. 18 – Jelenia Góra, bazylika; 13 listopada, poniedziałek, godz. 17 – sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie; we wtorek, 14 listopada, godz. 18 – Nowogrodziec; 15 listopada w środę, godz. 18 – Zgorzelec, parafia św. Józefa Robotnika; 16 listopada, w czwartek, godz. 18 – parafia św. Michała Archanioła w Polkowicach; w piątek, 17 listopada o godz. 18.30 relikwie przybędą do katedry w Legnicy, a w sobotę 18 listopada o godz. 9 nastąpi ich pożegnanie i przekazanie do archidiecezji wrocławskiej.
Błogosławiona rodzina
Reklama
Małżonkowie Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali wraz z 6dzieci: Stasiem, Basią, Władzią, Franią, Antosiem i Marysią w Markowej na Podkarpaciu, zajmując się gospodarstwem rolnym. Wiktoria, obok obowiązków domowych, była zaangażowana społecznie. Grała w teatrze wiejskim i uczęszczała na kursy organizowane przez Uniwersytet Ludowy w Gaci. Józef wykazywał się niezwykłymi zdolnościami. Założył pierwszą szkółkę drzew owocowych, był propagatorem uprawy warzyw i owoców, zajmował się także pszczelarstwem i hodowlą jedwabników. Był człowiekiem szerokich horyzontów, np. potrafił skonstruować maszynę introligatorską i przydomową elektrownię wiatrową, dzięki czemu jako pierwszy we wsi, oświetlał dom prądem, a nie lampą naftową. Jego pasją była też fotografia. Początkowo korzystał z samodzielnie złożonego aparatu, z czasem zaczął używać profesjonalnego sprzętu, dzięki któremu dokumentował życie codzienne mieszkańców Markowej, a wiele zdjęć zachowało się do dziś.
W czasie okupacji ukrywali w gospodarstwie ośmioro Żydów. 24 marca 1944 r. w nocy do ich domu wtargnęli hitlerowcy. Najpierw zamordowali ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę Ulmów wraz z dziećmi, w tym Wiktorię, która w chwili śmierci była w zaawansowanej ciąży z siódmym dzieckiem, które pod wpływem tragicznej sytuacji zaczęła rodzić.
W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”.
Korzystając z czasu peregrynacji warto poznać na nowo tę rodzinę i upraszać za ich wstawiennictwem potrzebne łaski dla swoich rodzin.