Reklama

Niedziela Kielecka

Tradycja trwa

O swoistym oknie, przez które Bóg zagląda do naszego świata, dowiedzieli się uczestnicy inicjatywy jednoczącej trzy diecezje.

Niedziela kielecka 42/2023, str. VI

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

T.D.

We mgle, słońcu i deszczu – grupa z Jędrzejowa wędruje na Święty Krzyż

We mgle, słońcu i deszczu – grupa z Jędrzejowa wędruje na Święty Krzyż

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizowany od 24 lat Rajd Pielgrzymkowy z Kielc na Święty Krzyż (odbył się 30 września) rozpoczynał się w słońcu, a przebiegał i kończył w strugach deszczu, który nie przestraszył 1843 pielgrzymów wytrwale podążających dwunastoma trasami. Dzielne były dzieci, wytrwale szły osoby starsze. Najodleglejsze parafie uczestniczące w wydarzeniu pielgrzymkowym to Słomniki i Proszowice spod Krakowa. Najliczniej oblegana była trasa „Zbójecka” prowadząca z Bielin, którą wybrało 453 pielgrzymów.

Trasa „Jeleniowska”

Reklama

Rozpoczynała się ona w kościele w Piórkowie, gdzie proboszcz ks. Marek Bieniasz mówił o świadectwie wiary pielgrzymów, które wzbudza podziw mieszkańców kolejno mijanych piórkowskich domów, które zadziwia nawet leśną faunę… W ponad 30-osobowej grupie reprezentowana była kielecka parafia Chrystusa Króla z ks. Karolem Starczewskim, wyruszająca z Piórkowa. Grażyna Biegalska (Kielce, św. Wojciech) zdecydowała się na trasę „Jeleniowską”; jak dotąd, była niemal na wszystkich rajdach – poza czasem pandemii – i nie wyobrażała sobie, aby w tym roku z tej propozycji zrezygnować. 55 osób liczyła grupa z parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie pielgrzymująca pod opieką ks. Przemysława Pabjana. – Mam niepełnosprawną córeczkę i chorego tatę, wakacje tego roku były bardzo ciężkie, idę w ich intencji – mówi Beata Jackowska z jędrzejowskiej parafii, wędrująca z synkiem 8-letnim Kacprem. Towarzyszy jej kuzynka Ania Sułek z 12-letnią córką Julią. – A my idziemy w intencji dziękczynnej – mówią. – Ilu pielgrzymów, tyle intencji – komentuje ks. Pabjan, do którego z ufnością zwracają się ministranci, bierzmowani i młodsi uczniowie, podążający „Jeleniowską”. Siostra Danuta, służebniczka dębnicka z Jędrzejowa, szła, modląc się za kapłanów i o pokój. – Ta pielgrzymka to także spotkanie z ludźmi, to czas, gdy można się poznać, porozmawiać i uwielbienie dzieła Stwórcy – mówi, pierwszy raz wędrując Puszczą Jodłową.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przy relikwiach

Mszy św. w bazylice na Świętym Krzyżu przewodniczył biskup Jan Piotrowski w asyście biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza, a Eucharystię koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów – 44 szło z grupami pątniczymi.

Witając pielgrzymów, bp Piotrowski przypomniał, że inicjatywa rajdu służy trzem diecezjom: kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej. – Dzisiejsze pielgrzymowanie odbywa się pod hasłem: „Krzyż jest drogowskazem życia”. To takie okno, przez które Bóg zagląda do naszego ludzkiego świata. Otwórzmy nasze serca dla tej Bożej miłości – powiedział biskup kielecki.

W homilii bp Nitkiewicz wskazał na krzyż i jego przewodnią rolę w życiu chrześcijanina i katolika, nawiązując także do „Vademecum wyborczego katolika”, opracowanego przez Radę ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski. – Pomimo niskiej temperatury na zewnątrz, jest tutaj, w bazylice tak gorąco, bo płonie w nas ogień Chrystusowy – mówił.

Bp Piotrowski na zakończenie wyraził radość z pobytu tak wielu grup z parafii diecezji, wyliczając m.in. Kielce, Kroczyce, Włoszczowę, Krajno, Jędrzejów, Małogoszcz, Hutę Nową. Eucharystię zakończyło błogosławieństwo relikwiami Krzyża Świętego.

2023-10-10 14:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powędrują do relikwii

Niedziela kielecka 37/2023, str. III

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

Lukasz Zarzycki/www.rajd.pttkkielce.pl

Rajd łączy idee krajoznawstawa i pielgrzymowania

Rajd łączy idee krajoznawstawa i pielgrzymowania

Zbliża się XXIV Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy „Święty Krzyż 2023”. W tym roku odbędzie się w sobotę 23 września i wyruszy pod hasłem: „Krzyż drogowskazem życia”.

Pątnicy i miłośnicy turystyki pieszej podążają do świętokrzyskiego sanktuarium już ponad 20 lat. Zapisy już trwają, wszystkie informacje na stronie www. rajd.pttkkielce.pl/rejestracja. Komandorem tegorocznego rajdu jest Marcin Wroński.
CZYTAJ DALEJ

Siostra prof. Zofia Zdybicka o Janie Pawle II - zobacz nigdy nie publikowaną w całości wypowiedź

2026-05-11 07:23

[ TEMATY ]

Siostra Zofia Zdybicka

S. Zofia Zdybicka

Niedziela TV

Śp. s. prof. Zofia Zdybicka

Śp. s. prof. Zofia Zdybicka

Niedawno zmarła s. prof. Zofia Zdybicka, urszulanka, wybitna profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, jedna z najbardziej znanych przedstawicielek Lubelskiej Szkoły Filozoficznej. Przedstawiamy nigdy nie publikowaną w całości wypowiedź s. Zdybickiej na temat Karola Wojtyły - Jana Pawła II jako profesora KUL i filozofa. Rozmowa została przeprowadzona przez redaktora naczelnego "Niedzieli" ks. Ireneusza Skubisia 9 stycznia 2014 r. w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie wdzięczne

2026-05-11 20:58

[ TEMATY ]

31 spojrzeń Maryi

pixabay.com

Każde spojrzenie Maryi coś odsłania: Boga, człowieka, drogę. W maju zapraszamy Cię do zatrzymania się przy 31 takich spojrzeniach. Dziś zobacz jedno z nich.

Maryja rozpoznaje wielkie rzeczy, które Bóg w niej uczynił. Wdzięczność nie polega na tym, że wszystko jest łatwe. Polega na tym, że potrafisz zobaczyć dobro nawet w trudzie. Maryja nie wypiera rzeczywistości. Ale widzi w niej więcej. Wdzięczność zmienia sposób patrzenia, a potem całe serce.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję