Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Ile ziemi, tyle Ojczyzny

Patrząc na dojrzewające zboże dostrzegamy dynamizm życia ukryty w małym ziarnie, którego człowiek nie jest w stanie wyprodukować, ponieważ jego rozwój zależy od Boga – powiedział ks. Andrzej Białek podczas dożynek w Pilicy.

2023-09-05 14:53

Niedziela sosnowiecka 37/2023, str. IV

[ TEMATY ]

dożynki

Piotr Lorenc/Niedziela

Poświęcenie wieńców dożynkowych

Poświęcenie wieńców dożynkowych

Dożynki są ukoronowaniem całorocznej pracy rolnika. Są podziękowaniem Bogu i ludziom za zebrane plony. Są też czasem radości i podsumowań.

Chleb darem Boga

Tegoroczne diecezjalno-gminne dożynki odbyły się 27 sierpnia w Pilicy. Świętowanie rozpoczęło się od koncelebrowanej Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka w kolegiacie św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Pilicy. – Patrząc na dojrzewające zboże, dostrzegamy dynamizm życia ukryty w małym ziarnie, którego człowiek nie jest w stanie wyprodukować, ponieważ jego rozwój zależy od Boga – stwórcy i dawcy życia. Każdy rolnik pochylający się nad polska ziemią doskonale wyczuwa to, że życie jest święte, że pogoda, rozwój ziarna, plonu, a ostatecznie każdy bochen codziennego chleba są darami Boga. Dlatego to dzisiaj do naszej świątyni tak licznie przybyli gospodarze i gospodynie, przynosząc chleb i żniwne wieńce, warzywa i owoce, kwiaty i zioła stanowiące ukoronowanie ich ciężkiej pracy, przybyli, by podczas Mszy św. podziękować Bogu za opiekę, pogodę i zebrane plony – powiedział na początku Eucharystii ks. Andrzej Białek, proboszcz pilickiej parafii.

W homilii pasterz Kościoła sosnowieckiego odwołał się do pierwszych stron Pisma Świętego, opisu życia pierwszych ludzi w raju. – Pan Bóg stworzył świat. I ten świat dał człowiekowi w prezencie. Umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał ogród, doglądał i dbał o niego. I co ciekawe, nasz Ojciec w ogóle się przy tym nie męczył. Jednak znalazł się ktoś, kto był zazdrosny o los człowieka – to diabeł, zły duch, szatan, który namówił naszych praojców, by sprzeciwić się Bogu, by dopuścić się grzechu. Efekt i konsekwencje tego buntu trwają do dziś. Warto pamiętać, że grzech niesie ze sobą nieszczęście. Warto słuchać Boga i przestrzegać jego przykazań – powiedział bp Grzegorz Kaszak.

Tradycja i dziękczynienie

Po uroczystej Liturgii barwny korowód z 35 wieńcami dożynkowymi, które wcześniej poświęcił ksiądz biskup, przeszedł na plac nad zalewem, gdzie zorganizowano tradycyjne obrzędy dożynkowe. Tam, jako pierwszy, rolnikom podziękował Artur Janosik, burmistrz Pilicy. – Dziękuję wszystkim rolnikom za ciężką pracę na roli, za zebrane tegoroczne plony. Wiem, że były one obfite – zboża ozime bardzo dobrze obrodziły. Z tego trzeba się cieszyć, ale wiemy, że pogoda na początku żniw nie sprzyjała, wszyscy patrzyliśmy w niebo, ale w końcu Pan Bóg dał pogodę i plony zostały zebrane. Oczywiście, wiele do życzenia mają ceny płodów rolnych, życzę w tym względzie optymizmu, myślę, że w najbliższej przyszłości to się poprawi. Pragnę podkreślić, że rolnicy dbają o naszą, polską ziemię, dbają o gospodarkę. A tak naprawdę, rolnicy, patrząc przez dziesięciolecia, patrząc nawet na czas po II wojnie światowej, dźwigali ciężar różnego rodzaju przemian gospodarczych, wojen, epidemii. Pamiętajmy, ile ziemi, tyle Ojczyzny – powiedział Artur Janosik.

Reklama

Podczas obrzędów dożynkowych nie zabrakło dzielenia się chlebem, ludowych przyśpiewek, rozstrzygnięto także konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Było dużo radości i muzyki. Starostami tegorocznych dożynek byli: Agnieszka Nowak i Rafał Kalamat. Pani Agnieszka Nowak z Wierbki zajmuje się produkcją roślinno-zwierzęcą. Prywatnie jest szczęśliwą żoną i matką 2 córek. Poza rolnictwem pracuje w biurze rachunkowym, gdzie zajmuje się kadrami. Bierze czynny udział w życiu społecznym, angażując się w działalność kobiecej drużyny pożarniczej. Z kolei Rafał Kalamat wraz z żoną prowadzą gospodarstwo rolne w Przychodach. Profil gospodarstwa to produkcja roślinna. Uprawia głównie zboża, ziemniaki i kukurydzę. Poza pracą w gospodarstwie udziela się również społecznie. Pełni funkcję naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Przychodach i gra w orkiestrze dętej OSP Przychody.

Reklama

Najpiękniejsze wieńce

Ogromne emocje wywołało rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Do konkursu zostało zgłoszonych 35 przepięknie, misternie i malowniczo wykonanych wieńców z różnych stron naszej diecezji. I tak I miejsce przypadło Kołu Gospodyń Wiejskich z Kocikowej, II miejsce zajęły panie z KGW w Sułoszowej, a III – przypadło KGW z Wierzbicy. Pierwszą nagrodę ufundował bp Grzegorz Kaszak, drugą – Artur Janosik, burmistrz Pilicy, a trzecią ks. Leszek Kołczyk, diecezjalny duszpasterz rolników. Dodajmy, że wieniec z Kocikowej będzie reprezentował naszą diecezję podczas ogólnopolskiego konkursu dożynkowego na Jasnej Górze.

Jak powiedział ks. Leszek Kołczyk, diecezjalny duszpasterz rolników, współorganizator święta plonów: – W świadomości ludzi tkwi głęboko zakorzenione przekonanie, że plony zawdzięcza się nie tylko własnej pracy, ale i błogosławieństwu Bożemu, które tej pracy towarzyszyło. Dożynkowy dzień przypomina nam wszystkim o trwałych wartościach kultywowanych przez środowisko rolnicze, do których należą szacunek dla rodziny i pracy oraz otwarcie na Boga.

Pilica to miejsko-wiejska gmina położona w woj. śląskim, w powiecie zawierciańskim. Dużą część gminy stanowią gospodarstwa rolne oraz park Krajobrazowy Orlich Gniazd. Północna część zasługuje na uwagę ze względu na cenne walory krajoznawcze. Spotkać można tutaj ciekawą ginącą zabudowę drewnianą, urokliwe kapliczki, figury i krzyże, zabytkowe kościoły. Południowa część gminy to cenna przyroda objęta ochroną w postaci rezerwatów i pomników przyrody (Ruskie Góry, Smoleń, Skały Zegarowe w dolinie Wodącej).

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polska chlebem silna

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 35/2022, str. I

[ TEMATY ]

dożynki

Bp Adrian Put

Karolina Krasowska

Bp Adrian Put podczas procesji z darami

Bp Adrian Put podczas procesji z darami

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbyły się diecezjalne uroczystości dożynkowe.

Diecezjalne dożynki w Rokitnie tradycyjnie odbyły się w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ich hasłem były słowa sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty „Abyśmy byli jedno”. Eucharystii dziękczynnej za tegoroczne plony przewodniczył i homilię wygłosił nowy biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Adrian Put, który podczas liturgii poświęcił figurę św. Izydora Oracza, patrona rolników. – Przychodzimy z owocami naszej pracy, Waszej pracy: rolników, hodowców, tych wszystkich, którzy pracują na roli, w ogrodnictwie, którzy troszczą się o to, aby Polska miała chleb, aby Polska była chlebem bogata i chlebem silna – powiedział na początku Liturgii bp Put. W homilii podkreślił, jak ważne jest, abyśmy jako ludzie wierzący, chrześcijanie, tak jak Maryja odpowiadali na słowo Boże w naszym życiu. – Jeśli słowo Boże mówi: „nie zabijaj”, to nie zabijam; jeśli mówi: „nie kradnij”, to nie kradnę; jeśli mówi, że „Pan Bóg jest Bogiem jedynym”, to nie stawiam w swoim życiu innych obok Niego – kontynuował duszpasterz. – Jeśli to słowo mówi: „będziesz miłował”, to znaczy, że to dla człowieka wierzącego jest prawem najwyższym i jedynym. Jeśli my to słowo będziemy przemieniali w czyn i będziemy się karmili manną z nieba, Chlebem Życia, wtedy rzeczywiście możemy dostąpić zbawienia i razem z Matką Najświętszą przebywać w niebie – podkreślił ksiądz biskup. – O tym, jak to robić wiedzą ci z nas, którzy na co dzień pracują na roli. Oni wiedzą, jak bardzo dużo trudu trzeba włożyć w to, by były owoce. W nas również musi się dokonywać ta wewnętrzna praca, dlatego ten, kto pracuje na roli, jest mądry mądrością ziemi i plonów, wie jak tego duchowego procesu dokonywać w swoim sercu – dodał biskup Adrian.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Ojca Pio

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

"Głos Ojca Pio"

Nowenna do św. Ojca Pio odmawiana między 14 a 22 września.

Dzień 1

CZYTAJ DALEJ

Papież w Marsylii do przywódców religijnych: ludzkość stoi na rozdrożu między braterstwem a obojętnością

2023-09-22 18:58

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Marsylia

PAP/ALESSANDRO DI MEO

Ludzkość stoi na rozdrożu między braterstwem a obojętnością – powiedział Ojciec Święty w Marsylii podczas modlitewnego spotkania z przywódcami religijnymi przed stelą poświęconą marynarzom i migrantom zaginionym na morzu. Zaapelował o ratowanie osób, którym grozi zatonięcie.

Na wstępie Franciszek zaapelował, by nie traktować obojętnie katastrof morskich. „W obliczu tak wielkiego dramatu nie trzeba słów, lecz czynów. Jednak wcześniej potrzebny jest humanizm: milczenie, płacz, współczucie i modlitwa” – stwierdził papież, zachęcając do chwili milczenia upamiętniającej ofiary tych tragedii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję