Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wdzięczność za zwycięstwo

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odbyły się uroczystości z okazji 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 36/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Biłgoraj

Joanna Ferens

Złożenie kwiatów przy tablicy

Złożenie kwiatów przy tablicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wszystkich zebranych w świątyni witał ks. Grzegorz Kawa, kapelan biłgorajskiego szpitala. – Jak kiedyś do domu Zachariasza tak i dzisiaj Najświętsza Maryja Panna pragnie przyjść do nas i podobnie jak wtedy przynosi nam Jezusa. Swoim życiem pokazuje wzór pielgrzymowania po ziemi i wskazuje również na jego cel czyli obcowanie w wiecznej szczęśliwości z Bogiem. Wpatrujemy się w Jej wzór, naśladujemy Jej cnoty, abyśmy również doszli do upragnionej niebieskiej komunii z Bogiem. Przeżywamy dzisiaj rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej również „Cudem nad Wisłą”, która jest 18. na liście najważniejszych bitew w historii. Składamy dziś hołd tym wszystkim, którzy mieli odwagę stawić czoła bolszewickiej nawałnicy, tym wszystkim, którzy oddali swoje życie w obronie naszej Ojczyzny. Przeżywamy również Święto Wojska Polskiego, więc oddajemy cześć tym wszystkim, którzy dzisiaj stanowią o bezpieczeństwie naszego kraju, stoją u jego granic, by Polska była wolna i niepodległa – powiedział.

Wdzięczność za dar wolności

– Dziś dziękujemy Maryi Wniebowziętej za odzyskaną wolność – mówił w kazaniu ks. Andrzej Chilewicz. – Dzisiaj w naszych świątyniach rozbrzmiewa radosny Magnificat. Polacy błogosławią Maryję i dziękują Jej za pomoc w 1920 r., gdy do Warszawy zbliżała się bolszewicka nawała. Dzisiaj dziękujemy Matce Bożej Wniebowziętej za otrzymaną wolność, prosimy o błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny. I tak jak wtedy, 103 lata temu od uchronienia naszego kraju od czerwonej zarazy, dziękujmy Maryi za opiekę nad nami. Prośmy również o radość szczęścia wiecznego dla tych, którzy walcząc o wolność na ołtarzu Ojczyzny złożyli swe życie – podkreślał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Dzisiejsze wydarzenie w sposób szczególny jest ważne dla naszej parafii, ponieważ ta świątynia, kościół w Puszczy Solskiej został wybudowany jako wotum wdzięczności za odzyskaną wolność i „Cud nad Wisłą”. Mieliśmy to szczęście kiedyś przed laty, że rozbierając pofranciszkańskie budynki wpadały nam w ręce fragmenty zapisków pracujących tutaj niegdyś kapłanów. I wśród wielu takich wspomnień, jedno z nich dotyczyło właśnie Bitwy Warszawskiej, a dokładnie mieszkańców miasta, którzy wyjeżdżali do Warszawy i ruszali w bój, a wśród nich był m.in. mój dziadek. Kiedy wszystkie te wspomnienia poukładane zostały w całość zrozumiałem, jak ważna jest pamięć historyczna i właśnie takie zapisane wspomnienia sprzed lat. Później, gdy już to wszystko opisałem do Ministerstwa Obrony Narodowej, mój dziadek został uhonorowany Krzyżem Obrońców Ojczyzny. Nasz puszczański kościół został wzniesiony jako dziękczynienie za tamto zwycięstwo i nie ulega wątpliwości, że tamci ludzie kochali po Bogu, najbardziej Polskę. Służyli jej najbardziej jak umieli, modlitwą, ale gdy trzeba było to szli również walczyć o to, aby była ona na mapie świata. My jako Polacy mamy obowiązek pamiętać o tych, którzy szli walczyć o wolną Polskę i dawać przykład tym, którzy przyjdą po nas, aby wiedzieli na zawsze, że warto być Polakiem – tłumaczył Henryk Grabias ze Społecznego Komitetu Upamiętniania Miejsc Pamięci Narodowej.

Reklama

Wyraz patriotyzmu

– Ta świątynia to wyraz wielkiego patriotyzmu naszych przodków, gdyż przez całe pokolenia właśnie tutaj do Bractwa Różańca Świętego zapisywali się ludzie, którzy za cel stawiali sobie codzienną modlitwę i krzewienie patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. I gdy wybuchła Bitwa Warszawska, to właśnie stąd oni wstępowali do wojska i szli walczyć, z nadzieją i wiarą w sercach, z wielkim zaufaniem w Bożą Opatrzność. To im dodawało siły, a po powrocie zrobili wszystko, aby tu stanął kościół, który będzie przypominał o Bożej opiece i wstawiennictwie Maryi – dodał Henryk Grabias.

– Wzgórze w Puszczy Solskiej od wieków było ostoją wiary i wierności Bogu. Kościół katolicki też od wieków był związany z patriotyzmem, zawsze był z narodem, modlił się o pomyślność i wolność dla naszego narodu i ziemi biłgorajskiej. Tutejsi franciszkanie również mieli ogromny wpływ na lokalny patriotyzm, gdyż kształtowali nasze dziedzictwo, szczególnie w czasach Powstania Styczniowego gdy tutaj, na tzw. wzgórzu czosnkowym gromadzili się powstańcy, aby przed drogą na walkę modlić się i zawierzać Bogu Ojczyznę i jej losy. Patriotyzm w tym miejscu był kształtowany od wieków, dlatego trudno było nie dziękować za wolność Polski, za nasze wartości narodowe i chrześcijańskie, dlatego ta inicjatywa była tutaj zawsze obecna. Dzisiaj chcemy do tego nawiązywać, chcemy podziękować budowniczym tej świątyni za ich trud, dziękować Maryi za Jej opiekę nad naszym narodem, za ten cud obrony naszego kraju przed antychrześcijańskimi, antykatolickimi bolszewikami. Widać, że ta bitwa miała również wielkie znaczenie dla naszych mieszkańców, a szczególnie dla parafian z Puszczy Solskiej – wyjaśniał Stanisław Schodziński z Akademii Myśli Chrześcijańskiej.

Reklama

Obrona chrześcijańskiego oblicza

– Właśnie ta bitwa zdecydowała o obronie chrześcijańskiej Polski i Europy, ponieważ Warszawa nie była przygotowana zbrojnie na taką potężną armię bolszewicką. W Warszawie nie było ani okopów, ani zasieków, Bolszewicy szli, zajęli już Radzymin i wtedy istotną rolę odegrał ks. Ignacy Skorupka, który ofiarował swoje życie na ołtarzu Ojczyzny. Już przed bitwą spisał testament i stanął na czele młodych akademickich żołnierzy, którzy mieli 15-16 lat i którzy przeszli zaledwie dwudniowe szkolenie do działań wojennych, gdyż na więcej nie było czasu. W momencie, gdy rozkazy się załamywały stanął na czele tych młodych żołnierzy i w tym momencie na niebie ukazała się Matka Boża. Są spisane zeznania wielu żołnierzy bolszewickich, którzy uciekali w popłochu widząc, jak Matka Boża Łaskawa, patronka Warszawy trzymała strzały w rękach, a tarczą odbijała pociski wystrzeliwane przez bolszewików, które wracały i gromiły najeźdźców. Bolszewicy wzięci do niewoli opowiadali, że widzieli księdza w komży z krzyżem w ręku, a nad nim Matkę Boską. Mówili, że niespodziewanie ujrzeli na ciemnym niebie ogromną, potężną i pełną mocy kobiecą postać. Ks. Wiesław Wiśniewski przekazując wspomnienie swojego pradziadka, Bolesława, mieszkańca parafii Zambrów powiedział, że „około 20 sierpnia wycofujący się w rozsypce bolszewicy mówili, że do Warszawy szło im się dobrze, jednak miasta nie zdobyli, ponieważ zobaczyli nad stolicą Matkę Bożą i nie mogli z nią walczyć”. Nie da się ukryć, że to zwycięstwo zapewniło naszemu państwu niepodległość na blisko 20 lat i uchroniło Europę Zachodnią przed rewolucją komunistyczną – dodał Stanisław Schodziński.

Po Eucharystii przedstawiciele władz miasta, stowarzyszeń kombatanckich i poszczególnych delegacji złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą znajdującą się w przedsionku kościoła i upamiętniającą budowniczych tego wotum wdzięczności za odzyskaną niepodległość Polski i na pamiątkę „Cudu nad Wisłą”.

2023-08-29 14:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bohater wolności

Rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności’ zgroma-dziła mieszkańców Biłgoraja na uroczystościach religijno-patriotycznych.

Od 2018 r. 19 października jest również Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych. Biłgorajskie uroczystości upamiętniające kapelana „Solidarności” rozpoczęły się od Mszy św. sprawowanej w kościele św. Jerzego w Biłgoraju, gdzie wszystkich zebranych powitał proboszcz – ks. Roman Sawic, który zwrócił uwagę na ofiarę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego. – Stajemy dziś przed ołtarzem Chrystusa, bo 39 lat temu ks. Jerzy Popiełuszko wpisał się w Jego miłość przez to, że oddał swoje życie. Czerwony kolor szat liturgicznych nam o tym przypomina i zaprasza, abyśmy w tym misterium uczestniczyli i nabrali mocy tej miłości i nieśli ją do świata. Wychodzimy od wydarzenia historycznego, bardzo bolesnego dla naszego narodu, ale czytamy ją w kontekście miłości Boga, którą On w taki sposób do nas wypowiada. Pozdrawiam przedstawicieli władz samorządowych, dyrekcje szkół, poczty sztandarowe, kombatantów i wszystkich, którzy się tu dziś zgromadzili, aby uczcić pamięć tego wyjątkowego człowieka – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy - po raz dwunasty

2024-04-28 15:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze odbył się zjazd zorganizowany po raz dwunasty przez Stowarzyszenie Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy. Odwołuje się ono tradycji przedwojennych regionu. To druga grupa, która rozpoczęła w kwietniu sezon w częstochowskim sanktuarium. Zjazd wpisujący się w obchodzoną dziś XVIII Ogólnopolską Niedzielę Modlitw za Kierowców był czasem prośby o wzajemny szacunek na drodze i szczęśliwe powroty do domu dla motocyklistów i wszystkich użytkowników dróg.

W zjeździe uczestniczyli motocykliści z całej Polski. Marta Fawroska-Sroka z Będzina jeździ z mężem. Jak przyznaje, choć na początku odnosiła się z rezerwą do pasji małżonka, dziś nie wyobraża sobie życia bez wspólnych wypraw. - Co roku jeździmy na rozpoczęcie sezonu na Jasną Górę, bo Jasna Góra to nasza duma narodowa. Modlimy się rozpoczynając kolejny etap motocyklowej przygody - wyjaśnia uczestniczka motocyklowego spotkania. Motocyklowa pasja staje się wśród kobiet coraz popularniejsza.

CZYTAJ DALEJ

Nieprzechodni puchar

2024-04-29 23:36

Kacper Jeż/ LSO DT

    W Brzesku odbyły się XVII Mistrzostwa Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Tarnowskiej w Piłce Nożnej Halowej.

    W rozgrywkach wzięło udział 46 drużyn z całej diecezji. Łącznie na trzech brzeskich halach zagrało ponad 300 ministrantów i lektorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję