Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pod opieką Matki kapłanów

W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 8 września, na doroczną pielgrzymkę do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej przybędą członkowie Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka” i innych grup modlitewnych.

2023-08-29 14:24

Niedziela sosnowiecka 36/2023, str. III

[ TEMATY ]

Dąbrowa Górnicza

Danuta Lobry

Sztandar Apostolatu Margaretka na kalwaryjskich dróżkach

Sztandar Apostolatu Margaretka na kalwaryjskich dróżkach

Kolejny raz wierni mogą uczcić Maryję w dniu Jej urodzin. Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny to także wyjątkowy dzień dla Dąbrowy Górniczej, bo właśnie 126 lat temu narodziło się to sanktuarium, gdy z inicjatywy ks. prał. Grzegorza Augustynika w 1897 r. przyniesiono w uroczystej procesji wizerunek Matki Bożej z Gołonoga do Dąbrowy. Na jego podstawie zaprojektowano ołtarz główny i 19 listopada 1904 r. umieszczono w nim figurę Matki Bożej Anielskiej, wykonaną przez rzeźbiarza Józefa Baltazara Proszowskiego.

Wyjątkowe urodziny

Zaproszenie na tegoroczne świętowanie urodzin Matki Bożej wystosował kustosz sanktuarium ks. kan. Andrzej Stasiak oraz diecezjalny asystent Apostolatu Modlitwy za Kapłanów „Margaretka” ks. Tomasz Zmarzły. W programie dnia o 6.40 znalazły się Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, Msze święte o 7 i 9, a po nich błogosławieństwo przyniesionych dla Maryi kwiatów. Po Eucharystii o godz. 9 odbędzie się modlitwa różańcowa przed Najświętszym Sakramentem w intencji pokoju. Na godz. 17 zaproszeni są wszyscy na wspólne śpiewanie pieśni maryjnych. Centralnym punktem będzie Msza św. z kazaniem o godz. 18 pod przewodnictwem dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu ks. dr. Łukasza Tkaczyka. Po Eucharystii nastąpi zawierzenie Maryi członków apostolatu „Margaretka” przybyłych na doroczną pielgrzymkę oraz procesja z pierwotnym obrazem Najświętszej Maryi Panny Anielskiej na pamiątkę przeniesienia go w 1897 r. z Gołonoga do Dąbrowy. Po każdej Mszy św. będzie błogosławieństwo przyniesionych dla Maryi kwiatów. Święto zakończy o 19.30 Apel Jasnogórski i zasłonięcie łaskami słynącej figury Najświętszej Maryi Panny Anielskiej.

Zakwitają modlitwą

Święty Jan Maria Vianney – patron proboszczów, mawiał, że „nie ma złych kapłanów, są tylko tacy, za których ludzie się nie modlą”. O wartości tej modlitwy przypomniał Ojciec Święty Franciszek, który zwrócił się z prośbą do wspólnot parafialnych, stowarzyszeń i grup modlitewnych obecnych w Kościele z prośbą: „Wbrew pokusie zniechęcenia stale módlcie się do Pana, aby posłał robotników na żniwo swoje i dał nam kapłanów rozmiłowanych w Ewangelii, zdolnych do stawania się bliskimi wobec braci i bycia w ten sposób żywym znakiem miłości miłosiernej Boga” (Orędzie Ojca Świętego na 54. Światowy Dzień Modlitw o Powołania).

Reklama

Te słowa wypełniają członkowie apostolatu „Margaretka”. Oni codziennie modlą się za wybranego kapłana, troszczą o jedność kapłanów ze swoim biskupem i między sobą, a także podejmują różnorodną współpracę oraz wspierają powołania do kapłaństwa i życia zakonnego.

Cenną inicjatywą tych wiernych okazała się potrzeba widzialnego znaku, jakim jest diecezjalny sztandar apostolatu „Margaretka”, który by skupiał osoby zaangażowane w to dzieło. Do jego powstania przyczyniło się zaangażowanie wielu osób – kapłanów, którzy w większości ufundowali ten sztandar, jako wyraz osobistej wdzięczności za modlitwę oraz licznych osób świeckich. Osoby zrzeszone w apostolacie „Margaretka” pod tym sztandarem dają wymowne świadectwo troski o kapłanów i nowe powołania do służby Bogu i ludziom.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Więcej niż nauka

Niedziela sosnowiecka 25/2023, str. III

[ TEMATY ]

Dąbrowa Górnicza

Archiwum KLO w Dąbrowie Górniczej

Zajęcia dodatkowe, np. edukacyjne wycieczki, pozwalają uczniom poszerzać horyzonty

Zajęcia dodatkowe, np. edukacyjne wycieczki, pozwalają uczniom poszerzać horyzonty

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Brata Alberta Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Dąbrowie Górniczej czeka na absolwentów szkół podstawowych.

Jest to bezpłatna szkoła niepubliczna, która oferuje młodym ludziom wiele atrakcyjnych propozycji edukacyjnych i zajęć pozalekcyjnych.

CZYTAJ DALEJ

SN uchylił wyrok uniewinniający oskarżonego o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego

2023-09-21 13:39

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Sąd Najwyższy uchylił w czwartek wyrok poznańskiego sądu okręgowego, który uniewinnił Marka M., oskarżonego m.in. o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego. Mężczyzna ponownie stanie przed sądem.

Jak ustaliła w czwartek Polska Agencja Prasowa, Sąd Najwyższy uwzględnił w czwartek częściowo kasację warszawskiej prokuratury okręgowej w tej sprawie, uchylił wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu i przekazał sprawę temu sądowi do ponownego rozpoznania. "Sąd Najwyższy uznał, że prokurator słusznie wskazał, iż miały miejsce błędy proceduralne w postępowaniu sądu odwoławczego. Sąd powinien uprzedzić strony, zwłaszcza prokuratora, o tym, że zamierza zmienić kwalifikację prawną czynu" - poinformował PAP zastępca rzecznika SN Piotr Falkowski.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Witczyk: Historyczny przełom w polskiej biblistyce – „nauki biblijne” jako nowy kierunek studiów w KUL

2023-09-22 23:28

[ TEMATY ]

KUL

Karol Porwich/Niedziela

Studia biblijne zyskują całkowitą samodzielność prawną i organizacyjną - tak o nowej dyscyplinie – mówi KAI ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. 1 października 2023 roku w KUL Jana Pawła II zostanie powołany do istnienia i rozpocznie swą działalność dydaktyczno-naukową Instytut Studiów Biblijnych dla Europy Środkowej i Wschodniej.

Będzie w nim realizowany program przewidziany dla nowej dyscypliny: nauki biblijne. Została ona ustanowiona 16 października 2022 przez MEiN w dziedzinie nauk teologicznych. - Data ustanowienia tej dyscypliny nawiązuje do historycznego wydarzenia, jakim był wybór kard. Karola Wojtyły – Jana Pawła II, nazwanego przez biblistów polskich na Kongresie Teologów Lublinie w roku 2000 zaszczytnym tytułem „Papa Sacrae Paginae” – tłumaczy ks. Henryk Witczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję