Reklama

Niedziela Sosnowiecka

To były piękne dni

– Aby odbyć pielgrzymkę, nie wystarczą wygodne buty. Na pielgrzymce potrzebna jest osoba, która chce zmiany swojego życia na lepsze – powiedział do pielgrzymów wyruszających na Jasną Górę bp Piotr Skucha.

W 32. Sosnowieckiej Pieszej Pielgrzymce uczestniczyło 1400 osób, które pod hasłem „Jesteśmy Kościołem Chrystusa” świadczyły w drodze o swej wierze i miłości do Jezusa i Maryi. Pierwsi nasi diecezjalni pątnicy dotarli przed oblicze Czarnej Madonny jeszcze przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Szli pod opieką ks. Pawła Tracza i ks. Grzegorza Woszczka. Ojcem duchownym pielgrzymki był ks. Marcin Słodczyk.

Żywy Kościół Chrystusa

Oficjalne rozpoczęcie pielgrzymowania miało miejsce w Olkuszu, gdzie Mszę św. sprawował biskup senior Piotr Skucha. Wśród duchownych obecny był krajowy koordynator pieszych pielgrzymek na Jasną Górę ks. prał. Marian Janus. Pierwsze dwie grupy pielgrzymów z Będzina i Jaworzna wyruszyły dzień wcześniej. W tegorocznym pielgrzymowaniu wzięło udział 10 grup.

– Wiara ma charakter osobowy, nie można wierzyć samotnie. Wiara domaga się wspólnoty. Jesteśmy synami i córkami Maryi i dlatego wyruszamy dziś na Jasną Górę do naszej Matki, to znaczy, że dzieci Kościoła idą do Matki Kościoła. Aby odbyć pielgrzymkę, nie wystarczą wygodne buty. Na pielgrzymce potrzebna jest osoba, która chce zmiany swojego życia na lepsze – powiedział w kazaniu bp Piotr Skucha. Codziennie sprawowana była Msza św. dla pielgrzymów, a na zakończenie odprawiono Eucharystię na wałach jasnogórskich pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka z Radomia. Pasterz Kościoła sosnowieckiego bp Grzegorz Kaszak poprowadził rozważania w czasie Apelu Jasnogórskiego.

– O nasza Jasnogórska Pani i Królowo, z widzenia św. Siostry Faustyny jasno wynika, że Ty jesteś Tą, która nieustannie broni nasz ród piastowski od nieszczęść i tragedii – także tych, których się w ogóle nie spodziewamy, które są przed nami zakryte, o których nie mamy pojęcia. A my, Polacy, jesteśmy Ci tak mało wdzięczni. I za dobro nam wyświadczone, nie odpłacamy Ci dobrocią – powiedział bp Grzegorz Kaszak.

Reklama

W drodze do Matki

We Włodowicach Eucharystii przewodniczyli tegoroczni neoprezbiterzy, którzy udzielili wszystkim prymicyjnego błogosławieństwa. W czasie wędrówki nie zabrakło modlitwy wspólnej i indywidualnej, śpiewu, konferencji, nabożeństwa pokutnego, adoracji Najświętszego Sakramentu w drodze oraz specjalnej kaplicy – namiocie. – W naszym życiu, gdzie ciągle pędzimy, taki moment jest potrzebny i ta pielgrzymka daje nam taką możliwość, żeby poświęcić czas bliźnim, ale też skupić się i wsłuchać w głos Pana – powiedziała Magdalena z Olkusza. – Jesteśmy umocnieni duchem dzięki tym rekolekcjom w drodze. Życzę każdemu, żeby spróbował, damy radę wszyscy. Są tutaj ludzie młodzi, starsi, chorzy, zdrowi, każdy idzie do Mamy – podkreśliła Urszula z Wolbromia.

W trzecim dniu do pielgrzymów przyjechał mistrz olimpijski Dawid Tomala. We współpracy z Caritas Diecezji Sosnowieckiej odbyło się spotkanie „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Podczas specjalnego koncertu grała też góralska kapela Ciupaga. Pielgrzymka została objęta patronatem i wsparciem Województwa Małopolskiego, a wśród pielgrzymów grupy biało-niebieskiej był wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

2023-08-22 12:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zdobyli Jasną Górę

Niedziela świdnicka 34/2022, str. VII

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Pielgrzymi grupy 2. z Ziemi Dzierżoniowskiej

Pielgrzymi grupy 2. z Ziemi Dzierżoniowskiej

By stawać się wolnymi od lęku, zniewoleń, nienawiści i grzechu, modlili się w drodze pątnicy diecezji świdnickiej, którzy 8 sierpnia dotarli przed tron Jasnogórskiej Pani.

Za trud pielgrzymowania, za to, że część swojego wakacyjnego odpoczynku i urlopu poświęcili na rekolekcje w drodze, podziękował pątnikom podczas Mszy św. na jasnogórskich błoniach bp Marek Mendyk . – Dziękuję, że szukacie sposobu na pogłębienie swojego życia duchowego. Wszystko po to, żeby zbliżyć się możliwie jak najlepiej do Pana Boga, by odkryć, jak On działa w codziennym życiu. Czynicie to właśnie przez Maryję, prosząc Ją o wsparcie, o wyjednanie łaski głębokiej wiary, która się nie lęka i która czyni cuda – powiedział biskup świdnicki.

CZYTAJ DALEJ

Papież leci do Marsylii na Spotkania Śródziemnomorskie, by mówić o migracji, pokoju i pojednaniu

2023-09-22 07:22

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek wyrusza w piątek wczesnym popołudniem w podróż do Marsylii na południu Francji z okazji trwającego tam forum dialogu pod nazwą Spotkania Śródziemnomorskie. Podczas wizyty w portowym mieście, która potrwa do sobotniego wieczoru, spotka się też z prezydentem Emmanuelem Macronem i premier Elisabeth Borne oraz odprawi mszę na stadionie dla kilkudziesięciu tysięcy osób.

To nie będzie, jak się zauważa, wizyta państwowa we Francji, ale duszpasterska w regionie Morza Śródziemnego.

CZYTAJ DALEJ

Pierwszy dzień wizyty Franciszka w Marsylii

2023-09-22 19:47

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Marsylia

PAP/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek rozpoczął wizytę do Marsylii. Podczas maryjnej modlitwy z duchowieństwem Ojciec Święty wezwał je do otwarcia „drzwi kościołów i plebanii, ale przede wszystkim drzwi serca”, aby poprzez swą „łagodność, życzliwość i gościnność ukazać oblicze naszego Pana”. Z kolei w czasie modlitwy za marynarzy i migrantów, którzy zginęli w morzu, w której wzięli udział przedstawiciele różnych religii i organizacji pomagających migrantom, papież zaapelował o ratowanie osób, którym grozi zatonięcie, gdyż jest to „obowiązek człowieczeństwa” i „obowiązek cywilizacji”.

Dwudniowa 44. zagraniczna podróż apostolska Franciszka obejmuje jedynie Marsylię, dokąd papież przybył na zakończenie III Spotkania Śródziemnomorskiego. Jego dwie pierwsze edycje odbyły się we Włoszech: w Bari (w 2020) i we Florencji (w 2021 roku). Franciszek jest pomysłodawcą tej inicjatywy, mającej na celu łączenie ludów mieszkających w basenie Morza Śródziemnego od Maroka po Gruzję.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję