Reklama

Sekrety dziejów Jasnej Góry

Jest duchowym centrum Polski, miejscem cudów i łask, ale dawniej była też twierdzą, rezydencją królewską, a nawet więzieniem. Jakie jeszcze tajemnice skrywa jasnogórskie sanktuarium?

Niedziela Ogólnopolska 35/2023, str. 120-121

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień jest bogaty w wielkie uroczystości maryjne i rocznice patriotyczne

Sierpień jest bogaty w wielkie uroczystości maryjne i rocznice patriotyczne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez wieki funkcjonowania klasztoru paulinów na Jasnej Górze miejsce to stało się najważniejszym ośrodkiem maryjnym w Polsce i jednym z kluczowych miejsc kultu maryjnego na świecie, wymienianym na równi obok Lourdes czy Fatimy. Każdego roku sanktuarium odwiedza kilka milionów pielgrzymów z Polski i reszty świata. Jest to też miejsce, w którym pod wizerunkiem cudownego obrazu Czarnej Madonny wszyscy ludzie są równi – modlili się tu zarówno papieże, królowie, arystokraci, mężowie stanu, uznani twórcy kultury, jak i zwykli ludzie. Pomimo takiej popularności Jasna Góra potrafi zaskoczyć i nadal kryje w sobie kilka sekretów.

Narodziny sanktuarium

Reklama

Nie od razu Jasną Górę zbudowano – przed przybyciem paulinów do Częstochowy na wzgórzu, na którym obecnie znajduje się klasztor, wznosiła się strażnica zbudowana za panowania króla Kazimierza Wielkiego. Fragmenty tej dawnej budowli obronnej odnajdziemy na klatce schodowej prowadzącej do dolnej zakrystii w sanktuarium. Paulini na Jasną Górę przybyli w 1382 r. z klasztoru św. Wawrzyńca pod Budą na Węgrzech. Zostali sprowadzeni przez księcia Władysława Opolczyka, który w XIV wieku był jedną z najpotężniejszych osób w Polsce. Opolczyk w latach 1372–78 pełnił funkcję namiestnika na Rusi Halickiej, stamtąd nakazał sprowadzić cudowny obraz Matki Bożej z Dziecięciem, który już wówczas cieszył się wielką sławą, ale dopiero na Jasnej Górze, za sprawą kolejnych cudów i łask, usłyszał o nim cały świat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cięte rysy dwie

Dzieje klasztoru jasnogórskiego ściśle splotły się z historią ojczyzny. Pierwszy z wielkich dramatów nastąpił w czasie wojen husyckich. Choć Polska formalnie nie brała w nich udziału, a działania zbrojne toczyły się na terenie Czech, to echa wojen husyckich dotarły również do naszego kraju. Husyci przeprowadzali łupieżcze wyprawy na sąsiadów. Ich wojska wielokrotnie grabiły Śląsk, a w 1430 r., po raz pierwszy przekroczyły granice Królestwa Polskiego. Wówczas dokonano najbardziej zuchwałej napaści na Jasną Górę. Napastnicy szukali skarbów, gdy ich nie znaleźli w klasztornej zabudowie, poczęli kraść naczynia liturgiczne, a cudowny obraz wyrwali z ram. Z nieznanych przyczyn rabusie zdecydowali się porzucić obraz, rozbijają go, a jeden z nich pociął wizerunek Maryi szablą, pozostawiając na jej obliczu charakterystyczne rysy.

Twierdza Maryi i więzienie

Reklama

Napaść na Jasną Górę z 1430 r. nie był jedyną próbą ograbienia tego świętego miejsca. W 1466 r. na sanktuarium po raz kolejny napadły czeskie wojska. Te doświadczenia, jak również zamęt spowodowany wojną trzydziestoletnią skłoniły króla Zygmunta III Wazę do ufortyfikowania Jasnej Góry. Prace budowlane zmierzające do uczynienia z sanktuarium najnowocześniejszej twierdzy trwały 30 lat, zostały zakończone w 1648 r. Królewską wolą klasztor nie wadzących nikomu, pokornych mnichów, stał się warowną fortecą, w której na stałe stacjonowali żołnierze w sile 150 wojaków uzbrojonych w muszkiety, a poza tym 18 dział lekkich i 12 dział polowych – takiej warowni pozazdrościłby nie jeden dowódca wojskowy. Fragmenty dawnych umocnień wtopiły się w dzisiejszy krajobraz sanktuarium – są nimi bastiony chętnie odwiedzane przez pielgrzymów i turystów, reszta umocnień została zlikwidowana w okresie rozbiorów – wówczas sanktuarium utraciło funkcje obronne. To niedostępne miejsce było niekiedy wykorzystywane przez królów jako więzienie. Najsłynniejszym z więźniów jasnogórskiej twierdzy był Jakub Frank, samozwańczy prorok i twórca kontrowersyjnej sekty żydowskiej.

Dziejowa próba

Dzięki zaradności Zygmunta III Jasna Góra mogła przetrwać największy dramat w dziejach Polski i sanktuarium, jakim był potop szwedzki. Najeźdźcy pod dowództwem gen. Burcharda Muellera stanęli pod murami Jasnej Góry 18 listopada 1655 r. Choć oblężenie miało drugorzędne znaczenie militarne w skali całej wojny, to okazało się momentem przełomowym, bowiem wlało w serca Polaków nadzieję na zwycięstwo. Na wieść o obronie sanktuarium w Tyszowicach zawiązała się konfederacja przeciwko najeźdźcom. Kolejną reakcją na obronę Jasnej Góry było złożenie przez króla Jana Kazimierza 1 kwietnia 1656 r. ślubów lwowskich, w których król m.in. obrał Matkę Boską Częstochowską za patronkę i Królową Polski. Dwa wieki później heroiczną obronę kierowaną przez przeora o. Augustyna Kordeckiego opisał Henryk Sienkiewicz – jego powieść Potop kształtowała wyobrażenie kolejnych pokoleń Polaków o tym, jak przebiegały wydarzenia z 1655 r.

Rezydencja królów

Reklama

Pierwszy dokument potwierdzający tradycje pielgrzymowania na Jasną Górę pochodzi z 1429 r., ale wówczas pielgrzymki miały raczej charakter lokalny – ogólnopolski ruch pielgrzymkowy koncentrował się wokół Świętego Krzyża. Dopiero po wypędzeniu szwedzkich wojsk jasnogórskie sanktuarium stało się najważniejszym celem pielgrzymek dla wszystkich Polaków. Chętnie przybywali tu królowie, by przed obliczem Czarnej Madonny zawierzyć troski o przyszłe losy ojczyzny. Na Jasną Górę pielgrzymował każdy z polskich królów, poza jednym niechlubnym wyjątkiem – Stanisław August Poniatowski nigdy nie odwiedził tego świętego miejsca. Z polskich monarchów najczęściej na Jasnej Górze bywał Jan III Sobieski. By godnie przyjmować kolejnych monarchów paulini zdecydowali się w znieść specjalną rezydencją z przeznaczeniem tylko dla króla. Jasna Góra była nawet miejscem dla królewskiego ślubu – Michała Korybuta Wiśniowieckiego z austriacką księżniczką Eleonorą Marią. Tak wystawnego przyjęcia jasnogórskie mury nie uświadczyły nigdy wcześniej, ani nigdy później. Był to jedyny ślub królewski, jaki odbył się na Jasnej Górze.

Ostoja polskości

Sanktuarium przez wieki pełniło rolę ostoi polskości, czego świadomi byli zaborcy. W okresie zaborów starano się ograniczyć znaczenie sanktuarium, a nawet doprowadzić do jego likwidacji. Represje nasiliły się po postaniu styczniowym.

W 1909 r. prawdopodobnie z inicjatywy rosyjskich zaborców miała miejsce niewyjaśniona do tej pory, największa kradzież w dziejach częstochowskiego sanktuarium. Łupem złodziei padły korona klementyńska i suknia perłowa zdobiące cudowny obraz. Podobną politykę wobec Jasnej Góry prowadziły władze komunistyczne w okresie PRL-u.

Tu bije duchowe serce Polski

Pomimo burzliwej historii Jasna Góra trwa nieprzerwanie od wieków, jako centrum duchowości maryjnej Polaków. Jest miejsce, w którym odbywają się najważniejsze uroczystości religijne i państwowe, a oczy całego świata zwróciły się w jej kierunku, podczas VI Światowych Dni Młodzieży, które w 1991 r. odbyły się na Jasnej Górze.

2023-08-22 12:40

Oceń: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

2025-04-03 08:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

profanacja

Archidiecezja Pampeluny

Alfonso Garciandía, kapelan Sanktuarium San Miguel de Aralar w archidiecezji Pampeluny i Tudeli (Hiszpania), potępił profanację trzech krzyży na drodze prowadzącej do sanktuarium. „Dlaczego krzyż przeszkadza niektórym ludziom?” – zapytał.

Do zdarzenia doszło w nocy z soboty na niedzielę, kiedy dwa z trzech krzyży zostały ścięte „metalowymi narzędziami”.
CZYTAJ DALEJ

Czy należy modlić się do Maryi?

2025-04-04 20:50

[ TEMATY ]

Katechizm Wielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Czy oddawanie czci należy się tylko Panu Bogu? Po co pośrednictwo Maryi? Czy w ogóle powinniśmy się do niej modlić?

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Katechizm Kościoła Katolickiego oraz Youcat – katechizm Kościoła katolickiego dla młodych.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie papieża z 94-letnią zakonnicą

2025-04-06 17:32

[ TEMATY ]

spotkanie

Watykan

papież Franciszek

Bazylika św. Piotra

s. Francesca

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Siostra Francesca Battiloro przeżyła największą niespodziankę swojego życia w wieku 94 lat, z których 75 lat spędziła jako wizytka za klauzurą. „Poprosiłam Boga: 'Chcę spotkać się z papieżem'. I tylko z Nim! Nikt inny... Myślałam, że to niemożliwe, ale to Papież przyszedł się ze mną spotkać. Wygląda na to, że kiedy Go o coś proszę, Pan zawsze mi to daje...”. Podczas pielgrzymki z grupą z Neapolu, s. Francesca Battiloro, siostra klauzurowa modliła się dzisiaj w Bazylice św. Piotra, gdy nagle spotkała papieża.

Zakonnica, która wstąpiła do klasztoru w wieku 8 lat, złożyła śluby w wieku 17 lat, w czasie, gdy jej życie było zagrożone z powodu niedrożności jelit. Dziś opuściła Neapol wczesnym rankiem z jednym pragnieniem: przeżyć Jubileusz Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia w Watykanie. Wraz z nią przyjechała grupa przyjaciół i krewnych. Poruszająca się na wózku inwalidzkim i niedowidząca siostra Francesca - urodzona jako Rosaria, ale nosząca imię założyciela Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny św. Franciszka Salezego, który, jak mówi, uzdrowił ją we śnie - chciała przejść przez Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra. Biorąc pod uwagę jej słabą kondycję, pozwolono jej przeżyć ten moment całkowicie prywatnie, podczas gdy na Placu św. Piotra odprawiano Mszę św. z udziałem 20 000 wiernych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję