To harmonogram dnia skupienia diecezjalnych wspólnot Odnowy w Duchu Świętym. Charyzmatyczny ruch spotkał się tym razem w Strzegomiu w parafii Świętych Piotra i Pawła, gdzie 29 lipca odbył się wakacyjny dzień skupienia. Wydarzenie zgromadziło nie tylko członków Odnowy w Duchu Świętym naszej diecezji, ale także osoby spoza wspólnoty, które pragnęły zgłębić tajemnice wiary i odkryć głębsze znaczenie prawdy i miłości Bożej w swoim życiu.
Pochylenie się nad prawdą
W ciągu całego dnia uczestnicy pochylali się nad tematem prawdy. – Przypominaliśmy sobie Boży zamysł co do stworzenia człowieka, jak pięknym go uczynił, co nam wtedy dał, jak nas wyposażył, że jesteśmy zarządcami całego świata, że to, co mamy, otrzymaliśmy w wielkim darze od Boga. Mówiliśmy o człowieku, jak on wyglądał po grzechu, jak wiele stracił. Nie zabrakło tematu wolnej woli, którą człowiek nadal posiada, a wcześniej wykorzystywał tylko do dobrych rzeczy, aby być w kontakcie z Bogiem, po grzechu zaś wykorzystuje ją często do tego, aby Panu Bogu mówić „nie” – relacjonowała Niedzieli Świdnickiej Agnieszka Lesiów, liderka wspólnoty, która wraz z mężem Łukaszem stanowi trzon nie tylko strzegomskich, ale i diecezjalnych charyzmatyków.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Ksiądz Mateusz Kulig, diecezjalny asystent, podczas swojej konferencji „Duch kontra ciało” dzielił się wskazówkami dotyczącymi dobrej spowiedzi i zrozumienia istoty grzechu. Był to czas refleksji nad własnym życiem duchowym i zrozumieniem swojej relacji z Bogiem. Z kolei Łukasz Lesiów w wygłoszonej prelekcji skupił się na temacie dziedzictwa dziecka Bożego i konsekwencjach, jakie płyną z bycia dzieckiem Boga.
W duchu encykliki
Warto podkreślić, że diecezjalny dzień skupienia nie ograniczył się tylko do konferencji i wykładów. Uczestnicy mieli również możliwość uczestniczenia w warsztatach, które miały na celu zastanowienie się nad własną tożsamością. Był to czas autorefleksji, dający możliwość budowania pozytywnego obrazu siebie jako jednostki stworzonej i kochanej przez Boga.
W duchu encykliki Laudato si odbiorcy mieli okazję do kontemplacji przyrody, zrozumienia jej piękna i troski o nią jako o dar od Boga. – Chodzenie boso po trawie, szukanie i przynoszenie dziecięcych skarbów, jak szkiełek, kapsli, traw, listków i patyków, czy nawet kostki granitowej, miało pomóc w integracji z naturą i pozwolić zgłębić więź ze stworzeniem oraz poczuć wiarę jako odpowiedzialność za przyszłe pokolenia.– Zobacz, że jesteś, tak można podsumować ten wakacyjny dzień skupienia – zauważyła strzegomska liderka.
Uwielbienie
Na zakończenie dnia uczestnicy wspólnie wzięli udział w Eucharystii, podczas której mogli dalej rozwijać swoją relację z Bogiem poprzez sakrament Komunii św. Wieczór uwielbienia, który poprowadziła diakonia Effatha, stanowił doskonałą okazję do dziękczynienia i oddania chwały Bogu za wszystkie łaski otrzymane w czasie tego wyjątkowego dnia.
– To był nie tylko duchowy wypoczynek, ale i odnowa wiary dla wszystkich uczestników oraz doskonała okazja do odkrywania siebie w prawdzie Bożej i miłości – zauważyła Izabela Hola ze Świebodzic.