Pomysłem grania muzyki ludowej, w jak najprostszy sposób, zainspirował Miejski Dom w Kolbuszowej, „ostatni Mohikanin polskiego folkloru”, Władysław Pogoda – powiedział Wiesław Sitko, dyrektor.
Festiwal po raz pierwszy odbył się w 2013 r. Organizatorowi chodziło o utrwalenie foniczne i filmowe poczynań ostatnich tradycyjnych muzykantów z terenu południowo-wschodniej Polski. Zrealizowany został pomysł Władysława Pogody, unikalnego muzykanta o wyjątkowo pełnej osobowości, lesiockiego folkloru, który chciał, żeby znów grać tak, jak grali muzykanci z Huciny i okolicy. Koncepcja mistrza została zrealizowana na scenie festiwalu, na którym występują odchodzący, autentyczni muzykanci, a za nimi kroczą, zainspirowani ich prawdziwą żywą muzyką, nowe pokolenia. – Wszystkie edycje festiwalu cieszą się wsparciem finansowym ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – podkreślił dyrektor. Patronat Honorowy nad festiwalem roztacza Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, a Kolbuszowianka wicemarszałek Ewa Draus pełni honory otwierającej wydarzenie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Występy konkursowe oceniało jury, w składzie którego znaleźli się wybitni profesorowie, kulturoznawcy, etnomuzykologowie. Do konkursu przyjęto 20 instrumentalistów. Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia w kategorii Instrumentalistów: trzy I nagrody w kwocie 600 zł przypadły w udziale: Henrykowi Marcowi grającemu na fujarce sześciootworowej, Kazimierzowi Marcinkowi (skrzypce), Jakubowi Czapli (skrzypce). Nagrody ufundował Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.
Do konkursu przyjęto 13 kapel. Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia w kategorii kapel: dwie I nagrody w kwocie 1450 zł otrzymały: Kapela Kazimierza Marcinka i Kapela Iskierczanie. Nagrody ufundował Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej.
Komisja postanowiła desygnować do uczestnictwa w 57. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, który odbędzie się w dniach 22-25 czerwca br. następujących wykonawców: w kategorii solistów-instrumentalistów: Przemysława Golasa, a w kategorii kapel: Kapelę Iskierczanie.
Ponadto komisja postanowiła desygnować do uczestnictwa w 57. Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej, które odbędą się 22-25 sierpnia br. następujących wykonawców: w kategorii solistów-instrumentalistów: Henryka Marca, a w kategorii kapel: Kapelę Łola.